Jaap van Zwedens New York Philharmonic mengt zich in racismedebat
NEW YORK (ANP) - Het New York Philarmonic, dat onder leiding staat van de Nederlandse dirigent Jaap van Zweden, neemt stappen om de gevolgen van institutioneel racisme binnen het orkest aan te pakken. Dat kondigt het orkest vrijdag aan ter gelegenheid van 'Juneteenth', de herdenkingsdag op 19 juni waarop Amerikanen stilstaan bij het einde van de slavernij. De wereldberoemde muziekinstelling stuurt alle medewerkers op cursus, begint een dialoogprogramma en gaat projecten opzetten om zwarte muzikanten, componisten en gemeenschappen vooruit te helpen.
"Wij beginnen met te erkennen dat we nog veel te leren hebben over de geschiedenis van het racisme in ons land, historisch, hedendaags, en in onszelf", staat in een verklaring van het New York Philarmonic. Het eerste onderdeel van een driestappenplan tegen rassenongelijkheid is een 'anti-racismetraining' voor bestuurders, orkestleden en personeel. "Dat geeft ons de handvatten om de schadelijke effecten van racisme te begrijpen, of het bewust is of niet, in onszelf en in onze instelling."
Ook gaat het orkest in gesprek met vertegenwoordigers van de zwarte gemeenschap "om oprechte en misschien moeilijke gesprekken te voeren". Het New York Philarmonic begint daarnaast met programma's om zwart talent en de zwarte gemeenschappen te bevorderen.
Lang proces
"Het zal een lang proces zijn, maar een dat onmiddellijk begint. Door het hele land erkennen instellingen in onze sector en daarbuiten het belang van een vast moment van bezinning", aldus New York Philharmonic, dat aankondigt voortaan elk jaar stil te staan bij Juneteenth. "Wij erkennen dat deze maatregelen eerder genomen hadden moeten worden, maar wij geloven dat het nooit te laat is om het juiste te doen."
In de Verenigde Staten is een debat over institutioneel racisme opgelaaid na de dood van de zwarte arrestant George Floyd. Hij kwam eind mei in de stad Minneapolis om het leven toen een witte politieagent zijn keel met de knie dichtdrukte. Daarop volgden wereldwijd protesten tegen racisme en buitensporig politiegeweld.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - VN-experts veroordelen de militaire opbouw rond Venezuela en zeggen dat de VS hiermee het internationaal recht schenden. Het geweld "brengt het mensenrecht op leven en andere rechten in Venezuela en de regio ernstig in gevaar", zeggen zij in een verklaring.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie veroordeelt de beslissing van de VS om een visumverbod op te leggen aan vijf Europese personen, onder wie voormalig EU-commissaris Thierry Breton. Brussel heeft opheldering gevraagd aan de Amerikaanse autoriteiten.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische gezant Kirill Dmitriev heeft bij president Vladimir Poetin verslag gedaan over zijn gesprekken met de Amerikanen van afgelopen weekend. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky presenteerde woensdag details uit een nieuw 20-puntenplan van de Amerikanen en de Oekraïners en zei dat hij dezelfde dag nog een antwoord uit Moskou verwacht. Het Kremlin zegt nog bezig te zijn met het formuleren van een reactie.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft details gepresenteerd uit een nieuw Amerikaans 20-puntenplan, waar de Oekraïense en Amerikaanse delegatie de afgelopen weken over hebben onderhandeld. Volgens Zelensky moeten onder meer de huidige frontlijnen worden bevroren en zou er mogelijk een gedemilitariseerde bufferzone kunnen komen tussen het Oekraïense en het Russische gebied.
4 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse autoriteiten hebben de zwarte doos gevonden van het vliegtuig dat dinsdag neerstortte met de Libische legerleider Mohammed Ali Ahmed al-Haddad aan boord. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya hebben ze daardoor ook beschikking over geluidsopnames uit de cockpit voor het ongeluk.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - In Moskou zijn twee politieagenten in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt bij een "incident" in de buurt van de plek waar deze week een Russische generaal om het leven kwam, aldus de autoriteiten. Lokale media melden op basis van ooggetuigen dat er sprake was van een explosie.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft visumsancties opgelegd aan voormalig EU-commissaris Thierry Breton en vier anderen. Volgens de VS probeerden zij Amerikaanse technologiebedrijven te dwingen politieke uitingen op hun platforms te controleren.
12 uur geleden