Jaap van Zwedens New York Philharmonic mengt zich in racismedebat
NEW YORK (ANP) - Het New York Philarmonic, dat onder leiding staat van de Nederlandse dirigent Jaap van Zweden, neemt stappen om de gevolgen van institutioneel racisme binnen het orkest aan te pakken. Dat kondigt het orkest vrijdag aan ter gelegenheid van 'Juneteenth', de herdenkingsdag op 19 juni waarop Amerikanen stilstaan bij het einde van de slavernij. De wereldberoemde muziekinstelling stuurt alle medewerkers op cursus, begint een dialoogprogramma en gaat projecten opzetten om zwarte muzikanten, componisten en gemeenschappen vooruit te helpen.
"Wij beginnen met te erkennen dat we nog veel te leren hebben over de geschiedenis van het racisme in ons land, historisch, hedendaags, en in onszelf", staat in een verklaring van het New York Philarmonic. Het eerste onderdeel van een driestappenplan tegen rassenongelijkheid is een 'anti-racismetraining' voor bestuurders, orkestleden en personeel. "Dat geeft ons de handvatten om de schadelijke effecten van racisme te begrijpen, of het bewust is of niet, in onszelf en in onze instelling."
Ook gaat het orkest in gesprek met vertegenwoordigers van de zwarte gemeenschap "om oprechte en misschien moeilijke gesprekken te voeren". Het New York Philarmonic begint daarnaast met programma's om zwart talent en de zwarte gemeenschappen te bevorderen.
Lang proces
"Het zal een lang proces zijn, maar een dat onmiddellijk begint. Door het hele land erkennen instellingen in onze sector en daarbuiten het belang van een vast moment van bezinning", aldus New York Philharmonic, dat aankondigt voortaan elk jaar stil te staan bij Juneteenth. "Wij erkennen dat deze maatregelen eerder genomen hadden moeten worden, maar wij geloven dat het nooit te laat is om het juiste te doen."
In de Verenigde Staten is een debat over institutioneel racisme opgelaaid na de dood van de zwarte arrestant George Floyd. Hij kwam eind mei in de stad Minneapolis om het leven toen een witte politieagent zijn keel met de knie dichtdrukte. Daarop volgden wereldwijd protesten tegen racisme en buitensporig politiegeweld.
Meer uit Buitenland
SCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
9 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
11 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
11 uur geleden