JA21-oprichter maakt zich geen zorgen over vertrek partijleden
DEN HAAG (ANP) - JA21-oprichter Joost Eerdmans maakt zich "totaal geen zorgen" over de politici die tot voor kort namens JA21 in Provinciale Staten, waterschappen, Tweede Kamer en Europees Parlement zaten, maar zijn overgestapt naar onder andere BBB. Hij vindt het juist "prettiger" dat mensen de partij verlaten als zij de koers van JA21 niet onderschrijven, in plaats van dat ze "lang ontevreden blijven rondlopen".
"We staan voor een realistische en rechtse koers van Nederland. Daarvoor zijn we opgericht", zegt Eerdmans tegen het ANP. Als mensen zich niet (meer) thuis voelen bij die koers, dan is het "beter dat ieder zijns weegs gaat", vindt hij. "Interne discussie is altijd prima", voegt hij daar aan toe, maar niet met mensen die de ingezette koers niet onderschrijven.
De afgelopen weken zijn drie JA21-politici bij waterschappen en twee Statenleden naar andere partijen overgestapt. Donderdag kwam daar Leendert Verheij bij, die in het Hoogheemraadschap van Delfland is overgestapt naar BBB.
Stevige kritiek
Van de vertrekkers had volgens Eerdmans "niemand met ons een probleem, maar het zijn spannende tijden, voor iedereen". Wel weet hij dat een aantal mensen uit teleurstelling over een lage plek op de kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen is opgestapt.
Het rommelt echter al maanden binnen JA21. Eerder dit jaar stuurden partijleden, onder wie het inmiddels naar BBB overgestapte Kamerlid Nicki Pouw-Verweij, een brief naar het bestuur waarin zij stevige kritiek uitten op de achterblijvende interne democratisering. Vorige maand stapte naast Pouw-Verweij ook Derk Jan Eppink over naar BBB. Eerdmans zit nu nog in zijn eentje in de Tweede Kamer.
Nanninga
Europarlementariërs Rob Roos en Rob Rooken braken eind augustus met JA21 en zijn als onafhankelijken verder gegaan. Samen met vier andere prominente leden hadden zij kritiek op de partijtop en specifiek op mede-oprichter Annabel Nanninga, die naar de Tweede Kamer wil. Ze is nu fractievoorzitter voor JA21 in de Eerste Kamer. Nanninga staat op de tweede plek van de kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen in november.
Het bestuur van JA21 heeft "het volste vertrouwen in de partij", zegt het in een reactie. "Sommige afzwaaiers waren niet tevreden met hun aangeboden plek op de kandidatenlijst, anderen wilden niet solliciteren." De missie van de partij - een rechtse koerswijziging - "willen wij uitvoeren met mensen die er 100 procent voor willen gaan."
JA21 schommelt in peilingen tussen één en twee zetels.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
19 uur geleden