Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IUCN: ruim 44.000 dieren en planten met uitsterven bedreigd

IUCN: ruim 44.000 dieren en planten met uitsterven bedreigd

AMSTERDAM (ANP) - Ruim 44.000 soorten dieren en planten op de hele wereld worden met uitsterven bedreigd. Dat is meer dan een kwart van alle soorten op aarde, blijkt uit de Rode Lijst die de internationale unie voor natuurbescherming IUCN maandag op de klimaatconferentie in Dubai heeft gepresenteerd. Een belangrijke oorzaak is klimaatverandering, aldus de IUCN.

De Rode Lijst wordt sinds 1963 bijgehouden. Het is 's werelds grootste lijst van de status van planten, dieren en schimmels. De lijst geldt als de belangrijkste bron voor het stellen van prioriteiten op het gebied van natuurbescherming en natuurbeleid.

Dit jaar is voor het eerst de status van zoetwatervissen beoordeeld. Daaruit blijkt dat 25 procent van alle zoetwatervissen wordt bedreigd met uitsterven. Behalve klimaatverandering zijn overbevissing, de opmars van invasieve exoten en vervuiling belangrijke oorzaken. "Deze achteruitgang is het duidelijkste bewijs van de schade die we hebben aangericht aan onze rivieren en meren", reageert Stuart Orr van natuurbeschermingsorganisatie WWF. "Zoetwatervis voorziet 200 miljoen mensen van voedsel. Het belang van zoetwatervis wordt altijd onderschat, terwijl de vis ook belangrijk is voor de economie."

Terugkeer algazel

In totaal staan 157.190 soorten op de Rode Lijst. Van de zoogdieren wordt 26 procent met uitsterven bedreigd. Dat geldt ook voor onder meer 41 procent van de amfibieën, 37 procent van de haaien en roggen, 36 procent van de koralen en 34 procent van de naaldbomen. Het goede nieuws is volgens de IUCN dat de algazel, een gehoornde antilope, in de Sahel-woestijn is teruggekeerd, nadat het dier eerder gold als uitgestorven. Het is in de afgelopen honderd jaar de vierde grote zoogdierensoort die succesvol is teruggekeerd. "Dat bewijst dat inspanningen voor natuurbescherming werken. Maar om die resultaten duurzaam te behouden, moeten we de met elkaar verbonden effecten van klimaatverandering en crises in de biodiversiteit daadkrachtig aanpakken", aldus Razan Al Mubarak, president van de IUCN.

Ook de saiga-antilope in Rusland en Kazachstan doet het weer beter, nadat die eerder de status van ernstig bedreigd had. WWF Nederland is betrokken bij projecten om de saiga's te redden en noemt het herstel "spectaculair". "Saiga-antilopes zijn al vaker bedreigd door massale jacht. Maar de diersoort veert nu terug door anti-stroperijmaatregelen, een verbod op legale jacht en bescherming van het leefgebied. Het is een magnifiek dier", aldus de natuurorganisatie.

Meer uit Binnenland

Honderden daklozen in extra winteropvang vanwege kou

DEN HAAG (ANP) - De afgelopen twee nachten hebben enkele honderden dak- en thuislozen gebruikgemaakt van de winterkoudeopvang in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De extra opvang ging maandagavond open omdat de temperatuur toen tot rond het vriespunt daalde. Ook de komende nachten vriest het flink. Tot wanneer de winterkoudeopvang openblijft, is nog niet duidelijk.

15 minuten geleden
Pathé-bioscopen experimenteren met pauzes bij lange films

DEN HAAG (ANP) - Pathé experimenteert sinds deze maand met het inlassen van pauzes bij lange films. Een woordvoerder van de bioscoopketen laat naar aanleiding van berichtgeving van De Telegraaf aan het ANP weten dat bezoekers positief reageren op de onderbreking van 15 minuten.

30 minuten geleden
Inspectie keurt kwart getest vuurwerk af, minder dan vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft dit jaar 25,8 procent van het geteste F2-consumentenvuurwerk afgekeurd. Dat is een stuk minder dan vorig jaar, toen 40,9 procent van het geteste vuurwerk niet door de keuring kwam. Onder F2-vuurwerk vallen dingen als grondbloemen en fonteinen.

4 uur geleden
Weeronline: kerst verloopt zonnig en koud

HOUTEN (ANP) - De kerstdagen verlopen dit jaar zonnig, maar zijn wel erg koud, meldt Weeronline. De gevoelstemperatuur ligt beide dagen dankzij een stevige wind ruim onder nul, aldus het weerbureau.

5 uur geleden
Karremans graag opnieuw minister in volgend kabinet

DEN HAAG (ANP) - Vincent Karremans wil in het volgende kabinet graag door als minister van Economische Zaken. Dat zegt de VVD-politicus in een interview met De Telegraaf. "Als je aan een ondernemer zoals ik vraagt om opnieuw minister van Economische Zaken te worden, dan is dat natuurlijk vragen naar de bekende weg: dat zou ik heel leuk vinden, maar ik moet net als iedereen afwachten."

10 uur geleden
Opbrengst 3FM Serious Request nadert nu al recordhoogte

DEN BOSCH (ANP) - De opbrengst van 3FM Serious Request is met nog een dag te gaan al bijna recordhoog. Na vijf dagen hebben dj's Barend van Deelen, Sophie Hijlkema en Mart Meijer in het Glazen Huis in Den Bosch 12.288.653 euro voor Spieren voor Spieren opgehaald, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.

18 uur geleden
EOD maakte ruim 3400 explosieven onschadelijk, vaak uit oorlog

DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.

21 uur geleden