IUCN: ruim 44.000 dieren en planten met uitsterven bedreigd
AMSTERDAM (ANP) - Ruim 44.000 soorten dieren en planten op de hele wereld worden met uitsterven bedreigd. Dat is meer dan een kwart van alle soorten op aarde, blijkt uit de Rode Lijst die de internationale unie voor natuurbescherming IUCN maandag op de klimaatconferentie in Dubai heeft gepresenteerd. Een belangrijke oorzaak is klimaatverandering, aldus de IUCN.
De Rode Lijst wordt sinds 1963 bijgehouden. Het is 's werelds grootste lijst van de status van planten, dieren en schimmels. De lijst geldt als de belangrijkste bron voor het stellen van prioriteiten op het gebied van natuurbescherming en natuurbeleid.
Dit jaar is voor het eerst de status van zoetwatervissen beoordeeld. Daaruit blijkt dat 25 procent van alle zoetwatervissen wordt bedreigd met uitsterven. Behalve klimaatverandering zijn overbevissing, de opmars van invasieve exoten en vervuiling belangrijke oorzaken. "Deze achteruitgang is het duidelijkste bewijs van de schade die we hebben aangericht aan onze rivieren en meren", reageert Stuart Orr van natuurbeschermingsorganisatie WWF. "Zoetwatervis voorziet 200 miljoen mensen van voedsel. Het belang van zoetwatervis wordt altijd onderschat, terwijl de vis ook belangrijk is voor de economie."
Terugkeer algazel
In totaal staan 157.190 soorten op de Rode Lijst. Van de zoogdieren wordt 26 procent met uitsterven bedreigd. Dat geldt ook voor onder meer 41 procent van de amfibieën, 37 procent van de haaien en roggen, 36 procent van de koralen en 34 procent van de naaldbomen. Het goede nieuws is volgens de IUCN dat de algazel, een gehoornde antilope, in de Sahel-woestijn is teruggekeerd, nadat het dier eerder gold als uitgestorven. Het is in de afgelopen honderd jaar de vierde grote zoogdierensoort die succesvol is teruggekeerd. "Dat bewijst dat inspanningen voor natuurbescherming werken. Maar om die resultaten duurzaam te behouden, moeten we de met elkaar verbonden effecten van klimaatverandering en crises in de biodiversiteit daadkrachtig aanpakken", aldus Razan Al Mubarak, president van de IUCN.
Ook de saiga-antilope in Rusland en Kazachstan doet het weer beter, nadat die eerder de status van ernstig bedreigd had. WWF Nederland is betrokken bij projecten om de saiga's te redden en noemt het herstel "spectaculair". "Saiga-antilopes zijn al vaker bedreigd door massale jacht. Maar de diersoort veert nu terug door anti-stroperijmaatregelen, een verbod op legale jacht en bescherming van het leefgebied. Het is een magnifiek dier", aldus de natuurorganisatie.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.
37 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De burgemeester van Arnhem, Ahmed Marcouch, zegt dat hij met rapper Ye niet per se naar het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam wilde gaan. Het museum is volgens hem "de revue gepasseerd van wat je zou kunnen doen", er is aan gedacht, maar het was nog niet concreet, "anders hadden we wel contact opgenomen en een afspraak gemaakt". Marcouch noemt het "spijtig dat het lijkt alsof alles richting het Holocaustmuseum gaat".
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Mensen moeten niet wegkijken "van de Jodenhaat en het antisemitisme" van rapper Ye, zegt directeur Naomi Mestrum van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). Ze demonstreert buiten de GelreDome in Arnhem, waar Ye zaterdag en maandag optreedt, tegen de komst van de Amerikaanse artiest.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam weigert mee te werken aan een bezoek van de omstreden Amerikaanse rapper Ye, ook bekend als Kanye West. De komst van de artiest "heeft een ongewenste impact op andere bezoekers en levert ook zorgen op over de integriteit van deze herinneringsplek", verklaart de organisatie achter het museum, Joods Cultureel Kwartier (JCK).
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem is een protest tegen de komst van rapper Ye. De Amerikaanse artiest treedt zaterdagavond op in het stadion. In een speciaal ingericht demonstratievak ter hoogte van ingang Noord worden banners getoond met onder meer waarschuwingen.
2 uur geleden