Italië verbiedt verkoop van vlees uit laboratorium
ROME (ANP/AFP) - De Italiaanse regering verbiedt de verkoop van vlees dat in een laboratorium is gekweekt. Donderdag werd duidelijk dat het parlement instemt met een wet die deze nieuwe vorm van vlees uit de Italiaanse winkelschappen moet houden. Binnen de Europese Unie is er overigens ook geen toestemming voor de verkoop van kweekvlees.
Meerder bedrijven, waaronder het Nederlandse Mosa Meat, ontwikkelen vlees uit het lab. Daarbij worden enkele dierlijke cellen in een laboratorium gevoed om het uit te laten groeien tot een stuk vlees. Dat zou milieuvoordelen kunnen opleveren, zoals minder landverbruik en uitstoot van broeikasgassen dan bij gangbare veeteelt.
De rechtse regering van premier Giorgia Meloni vreest problemen met de volksgezondheid als mensen vlees eten dat niet van echte koeien, varkens, kippen of andere dieren afkomstig is. Daarnaast zou kweekvlees de omvangrijke veeteeltsector van Italië schaden. Wie dergelijke producten toch verkoopt, riskeert per overtreding een boete tussen de 10.000 en 60.000 euro.
Nationaal erfgoed
De wet zou onder andere bedoeld zijn om veeteelt als "nationaal erfgoed" te behouden. Landbouwminister Francesco Lollobrigida, lid van Meloni's partij Fratelli d'Italia, vindt dat gekweekt vlees "de deugdzame relatie verbreekt tussen land en de mens" die al millennia lang zou bestaan.
Nog geen van de bedrijven die in de toekomst in de EU kweekvlees willen verkopen, hebben daar op dit moment toestemming voor van de Europese toezichthouder voor voedselveiligheid. Alleen Singapore en de Verenigde Staten hebben de verkoop van kweekvlees goedgekeurd.
Zinloos
De Italiaanse dierenrechtenorganisatie Oipa noemt de wet dan ook "zinloos". Oppositiepartijen beschuldigden Lollobrigida bovendien van het dwarszitten van innovatie. Een pro-Europese partij, +Europa, waarschuwde volgens Italiaanse media bovendien voor een conflict met Brussel omdat de wet tegen de regels over de interne Europese markt zou indruisen.
De belangenorganisatie voor de Italiaanse landbouw, Coldiretti, bestempelt dierlijke producten uit het lab juist als "Frankenstein-vlees" en is groot voorstander van de wet. Die zou "het mediterraanse dieet beschermen".
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Verenigde Staten heeft de schikking van Elon Musk met beurswaakhond SEC goedgekeurd. Dit deed ze ondanks "serieuze bedenkingen" over de overeenkomst, meldde ze.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag overwegend met verliezen gesloten, nadat de Amerikaanse president Donald Trump zich strijdbaar had getoond tegenover Iran. Na beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz verklaarde het staatshoofd dat de voorlopige vredesdeal met de Iraniërs voorbij is en zinspeelde hij op zware aanvallen.
6 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - 's Werelds grootste vleesverwerker, JBS, zwakt zijn klimaatdoelstellingen fors af. Het van oorsprong Braziliaanse bedrijf streeft er niet langer naar om in 2040 per saldo geen broeikasgassen meer uit te stoten, maakt duurzaamheidschef Jason Weller bekend.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse techbedrijf Mews schrapt ongeveer 15 procent van de banen, wat neerkomt op zo'n 170 medewerkers. De leverancier van software voor hotels wil meer inzetten op kunstmatige intelligentie (AI) en verwacht daarom met minder medewerkers verder te kunnen gaan.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen zijn flink lager gesloten. De verliezen volgen op oorlogszuchtige taal van de Amerikaanse president Donald Trump richting Iran, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor meerdere aanvallen op tankers in de Straat van Hormuz. Trump verklaarde dat de voorlopige vredesdeal met de Iraniërs voorbij is en dat de VS zware aanvallen op het land voorbereiden.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Rusland heeft de export van diesel verboden om binnenlandse tekorten te voorkomen na Oekraïense aanvallen op Russische olieraffinaderijen. Moskou stelde eerder al beperkingen in op de export van benzine en kerosine om dezelfde reden.
11 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo ondervindt problemen met de levering van producten aan supermarkten vanuit een distributiecentrum in Veghel. Dit leidt ertoe dat sommige schappen in supermarkten in het zuiden van Nederland leger zijn, bevestigt een woordvoerster van de supermarktketen na een bericht van vakmedium Distrifood.
11 uur geleden