Italië trekt beurs voor energiesteun in
ROME (ANP/AFP) - Het Italiaanse kabinet heeft een begrotingsvoorstel goedgekeurd waarin nieuwe maatregelen staan die in totaal 35 miljard euro gaan kosten. Het grootste deel gaat op aan ingrepen die de pijn van de hoge energiekosten moeten verzachten voor huishoudens en bedrijven. De uiterst rechtse coalitie onder leiding van premier Giorgia Meloni noemt de begroting ""prudent en realistisch" en verwacht dat de overheidsuitgaven houdbaar blijven.
In totaal 21 miljard euro gaat naar compensatiemaatregelen voor de energiecrisis. De hogere uitgaven bekostigt Italië door het begrotingstekort volgend jaar op te laten lopen tot 4,5 procent van het bruto binnenlands product. Dat tekort daalt in 2024 tot 3,7 procent en 3 procent in 2025. Ook een speciale belasting voor energiebedrijven die torenhoge winsten behalen moet voor extra inkomsten zorgen.
Door de hogere uitgaven aan compensatie voor de energiecrisis houdt de regering-Meloni minder ruimte over voor electoraal gunstige maatregelen, zoals forse belastingverlagingen. De uitbreiding van een gunstig belastingtarief voor zelfstandigen wordt bijvoorbeeld beperkt tot een inkomen van maximaal 85.000 euro, veel minder dan eerder verwacht.
Ook bouwt de regering de Italiaanse variant van een basisinkomen, het zogeheten burgerinkomen, af. Werklozen die kunnen werken krijgen die uitkering, die de populistische Vijfsterrenbeweging in 2019 invoerde, tot maximaal acht maanden na het verlies van hun baan. Ook verliezen ze het recht op de bijdrage als ze een geschikte baan aangeboden krijgen maar die afwijzen.
De rechts-populistische Lega, die samen met Meloni's partij Fratelli d'Italia en de rechtse partij Forza Italia een coalitie vormt, had juist opgeroepen tot forsere overheidsuitgaven. Maar Meloni wil het voorzichtigere begrotingsbeleid van haar voorganger Mario Draghi voortzetten, om onrust op de financiële markten en Europees politiek niveau te voorkomen.
In 2018 zorgde het toenmalige populistische kabinet van Lega en de Vijfsterrenbeweging nog voor commotie, omdat Italië onder die twee partijen het begrotingstekort zou laten oplopen. Het Zuid-Europese land heeft op Griekenland na de hoogste staatsschuld van de eurozone en werd er door Brussel op gewezen dat die schulden juist omlaag moesten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke plussen geëindigd. Beleggers putten hoop uit signalen dat de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran binnenkort voorbij is. Daarnaast hadden ze aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op Wall Street.
22 minuten geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google heeft voorstellen ingediend bij de Europese Commissie met veranderingen in de manier waarop nieuwsresultaten in zijn zoekmachine te zien zijn. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Daarmee wil Google een mogelijke nieuwe boete van Brussel voorkomen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zullen de importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie "relatief snel" invoeren als het landenblok de handelsdeal met Washington niet spoedig ratificeert. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder, gezegd tegen persbureau Bloomberg.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieproductie van OPEC-landen daalde vorige maand naar het laagste punt in 36 jaar. Dat meldt persbureau Bloomberg na onderzoek. Door de oorlog in Iran is de export belemmerd en werd de productie, soms gedwongen, gestopt.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De fregatten die Duitsland bij het Nederlandse Damen heeft besteld worden mogelijk de helft duurder. De Duitse scheepsbouwer die het hoofdaannemerschap naar verwachting van het overvraagde Damen overneemt, vraagt volgens de Financial Times nog eens 12 miljard euro.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag zijn hoogste slotstand ooit bereikt, nadat de hoofdindex aan het begin van de middag al naar een nieuw recordniveau was gestegen. De hoofdindex op het Damrak sloot 1,7 procent hoger op 1031,44 punten. Beleggers reageerden op de gedaalde olieprijzen en berichten over een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard en betalingsbedrijf PayPal worden onderzocht in het Verenigd Koninkrijk. De Britse financiële toezichthouder FCA meldt woensdag de drie Amerikaanse bedrijven te onderzoeken vanwege vermoedelijk concurrentieverstorend gedrag rond de financiering en het gebruik van de digitale portemonnee van PayPal.
5 uur geleden