Italië stapt uit Nieuwe Zijderoute van China
ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering heeft China formeel laten weten uit de zogeheten Nieuwe Zijderoute te stappen. Het omstreden infrastructuurproject heeft "niet de gewenste effecten" gehad, zei minister Antonio Tajani van Buitenlandse Zaken.
Italië nam sinds 2019 deel aan de Nieuwe Zijderoute, die formeel het Belt and Road Initiative (Gordel- en Weginitiatief) heet. China investeert miljarden in de aanleg van wegen, spoor en andere infrastructuur om de handel tussen Azië, Europa, het Midden-Oosten en Afrika te stimuleren. Daarmee vergroot de op een na grootste economie ter wereld ook zijn invloed.
Maar de samenwerking tussen EU-lidstaat Italië en China was vanaf het begin al moeizaam door zorgen over de groeiende Chinese geopolitieke invloed. Ook zou China veel meer voordeel hebben bij het initiatief dan Italië.
In maart zouden de afspraken over de Nieuw Zijderoute van Italië met China aflopen, tenzij beide landen ze zouden verlengen. De Italiaanse premier Giorgia Meloni zou al eerder hebben laten doorschemeren uit het initiatief te willen stappen, maar benadrukte goede banden te willen onderhouden met China.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.
2 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.
4 uur geledenDUBAI (ANP) - Door de aanvallen op Iran is er in Dubai een KLM-toestel gestrand. Dat vliegtuig was al in Dubai en zou zaterdag terugvliegen naar Nederland. Dat kan nu echter niet. De passagiers hebben van KLM een hotelovernachting aangeboden gekregen, laat een woordvoerster weten na berichtgeving door NH Nieuws.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM mijdt zaterdag "uit voorzorg" de luchtruimen van Iran, Irak, Israël en diverse landen rond de Perzische Golf in verband met de aanvallen op Iran. Daardoor vallen de vluchten naar Tel Aviv, Dubai, Riyad en Dammam uit. Door de onzekere situatie is het niet duidelijk wat het betekent voor de vluchten van zondag, laat de luchtvaartmaatschappij zaterdagmiddag weten.
5 uur geleden