Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Italië keurt miljardensteun om energieprijzen te beteugelen goed

Italië keurt miljardensteun om energieprijzen te beteugelen goed

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering heeft een miljardensteunpakket om de stijgende energieprijzen te beteugelen goedgekeurd. De regering maakt 4,4 miljard euro vrij om bedrijven en consumenten te helpen, maakte premier Mario Draghi bekend. Met de maatregelen zouden ongeveer 5 miljoen gezinnen geholpen moeten zijn en blijft hun energierekening op het niveau van afgelopen zomer.

Voor het steunpakket hoeft het Italiaanse begrotingstekort niet groter te worden, zei Draghi vrijdag. Het geld komt met name van het belasten van energiebedrijven die door de hogere stroomkosten meer geld hebben weten te verdienen.

Het extra geld komt bovenop de 16 miljard euro die Italië al uitgaf sinds vorige zomer om de toen nog gestage groei van de energieprijzen te compenseren. Door de aantrekkende economieën wereldwijd is er sinds vorig jaar veel meer vraag naar gas. Door de inval van Rusland in Oekraïne en de daaropvolgende westerse sancties tegen Rusland zijn de energieprijzen nog verder gestegen.

Maatregelen

Vrijdag werd bekend dat Italië, Spanje, Portugal en Griekenland willen dat de Europese Unie maatregelen neemt om consumenten te beschermen tegen de hoge energieprijzen. De landen pleitten voor een limiet op de gasprijzen en gezamenlijke opslag van aardgas. Ook willen ze samen energie inkopen om betere prijzen te kunnen afdwingen.

Draghi wil dat er tijdens de Europese top volgende week in Brussel "concrete maatregelen op tafel komen om alle lidstaten te beschermen". Zijn ideeën voor het aanpakken van de energiecrisis stuitten tijdens de top in Versailles eerder deze maand op weerstand van Nederland en Duitsland, aldus ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

De Europese Commissie denkt dat de EU al in 2027 geen aardgas en andere fossiele brandstoffen uit Rusland meer nodig heeft. Rusland is nu nog goed voor 45 procent van het gas dat de unie invoert en levert ook olie en kolen. Binnen een jaar kan de EU af van twee derde van het gas dat ze van Rusland betrekt, zei Eurocommissaris Frans Timmermans eerder.

Meer uit Financieel

Damrak herstelt in slothandel door hoop op vrede in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.

32 minuten geleden
Onzekerheid Nederlandse schepen in Straat van Hormuz houdt aan

ROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.

35 minuten geleden
Wall Street daalt door afnemende hoop op snel einde oorlog

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.

2 uur geleden
Cementfabrikant Lafarge schuldig bevonden aan betalen terroristen

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse cementfabrikant Lafarge is door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan het financieren van terrorisme en het schenden van Europese sancties. Het bedrijf hield in het noorden van Syrië een fabriek draaiende tijdens de burgeroorlog. Volgens de rechtbank betaalde Lafarge daarvoor geld aan jihadistische groepen, waaronder IS.

4 uur geleden
Brussel presenteert volgende week plan tegen hoge energieprijzen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil volgende week woensdag een serie maatregelen presenteren om de hoge energieprijzen tegen te gaan. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na overleg met alle Eurocommissarissen. De maatregelen worden donderdag besproken door de EU-leiders, die dan bij elkaar zijn voor een informeel overleg op Cyprus.

5 uur geleden
AFM wil regels voor inzet AI-tools op kapitaalmarkten

AMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.

6 uur geleden
Huizen van 120.000 eigenaren hebben funderingsproblemen, ziet AFM

AMSTERDAM (ANP) - De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De hoogste risico's spelen bij de bijna 220.000 huizen van meer dan 120.000 eigenaren. Hun funderingsproblemen moeten volgens de toezichthouder worden hersteld.

6 uur geleden