Italië: airco deze zomer op minimaal 25 graden om oorlog Oekraïne
ROME (ANP) - De airconditioning in Italiaanse scholen en overheidsgebouwen mag deze zomer niet kouder worden afgesteld dan 25 graden Celsius. De zogenoemde "operatie thermostaat" moet het energieverbruik van het land terugbrengen nu Italië door de oorlog in Oekraïne minder afhankelijk wil worden van Russische fossiele brandstoffen, meldt The Guardian.
De maatregel gaat op 1 mei in en geldt tot zeker 31 maart volgend jaar. Naast de minimumtemperatuur in de zomer, mag de thermostaat in Italiaanse overheidsgebouwen 's winters niet warmer worden afgesteld dan 19 graden Celsius, meldt de Italiaanse minister van Openbaar Bestuur Renato Brunetta volgens de Britse krant.
De Italiaanse premier Mario Draghi had zich eerder deze maand in een debat over de oorlog in Oekraïne en de energiecrisis al hardop de vraag gesteld: "Willen we vrede of willen we de airconditioning aan hebben?"
Boete
Instellingen die zich niet aan de nieuwe regels houden, riskeren een boete van tussen de 500 en 3000 euro. Hoe Italië de maatregel wil handhaven is niet duidelijk. Mogelijk gaat de arbeidsinspectie controles uitvoeren.
Brunetta meldt dat het land met de maatregel 2 tot 4 miljard kuub gas kan besparen. Volgens de minister wordt 57 procent van de energiekosten van overheidsgebouwen veroorzaakt door de temperatuurregeling. Italië is momenteel voor zo'n 45 procent afhankelijk van Russisch gas.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rond de kerncentrale in het Oekraïense Zaporizja is een bestand afgesproken, om kabels te kunnen repareren. De kerncentrale is al sinds kort na de inval in Oekraïne in 2022 in Russische handen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse Labourpartij heeft een pijnlijke nederlaag geleden in Gorton and Denton, een kiesdistrict bij Manchester dat traditioneel een Labour-bolwerk is. De Green Party won de tussentijdse verkiezingen, terwijl Labour zelfs naar de derde plaats zakte, achter de radicaalrechtse partij Reform UK van Nigel Farage.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse minister van Defensie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de "open oorlog" verklaard aan de Afghaanse Taliban-regering. De buurlanden voeren al dagen dodelijke aanvallen uit op elkaars grondgebied.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
13 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
13 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
14 uur geleden