Italiaanse vicepremier wil dat Italië blokkade ChatGPT opheft
ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse concurrentiepositie zal eronder lijden als Italië niet snel stopt met het blokkeren van de populaire chatbot ChatGPT. Dit heeft de Italiaanse vicepremier en minister van Infrastructuur Matteo Salvini dinsdag betoogd.
Volgens hem is deze dienst, die kunstmatige intelligentie (AI) gebruikt om teksten te schrijven, erg belangrijk voor technologische innovatie. "Dit is een toepassing die veel jonge mensen, veel bedrijven, veel start-ups gebruikten en ik hoop dat ze het zo snel mogelijk weer kunnen gebruiken, want anders krijgt Italië een achterstand ten opzichte van alle andere Europese landen."
De Italiaanse privacywaakhond, de Garante per la Protezione dei Dati Personali (GPDP), besloot vrijdag om ChatGPT voorlopig te verbieden. Volgens de toezichthouder houdt het bedrijf achter het systeem, OpenAI, zich niet aan de regels voor het verzamelen van persoonsgegevens. Ook zou het platform geen systemen hebben om de leeftijd van minderjarigen te controleren.
Brief
Salvini stelde in een toespraak in Rome de onafhankelijkheid van de Italiaanse toezichthouder te respecteren. Maar hij gaf ook aan te hopen dat de Europese Commissie zou ingrijpen en de kwestie op Europees niveau zou oppakken.
Hoe de zaak afloopt is nog onduidelijk. De GPDP heeft intussen laten weten woensdagavond met een delegatie van OpenAI te spreken. De toezichthouder voegde eraan toe dat OpenAI maandag een brief heeft gestuurd om zijn bereidheid tot samenwerking aan te geven, de Europese privacyregels zou willen respecteren en tot een gedeelde oplossing zou willen komen.
Zorgen
ChatGPT wordt naar schatting wereldwijd maandelijks door 100 miljoen mensen gebruikt. Het programma baarde opzien doordat het op basis van enkele eenvoudige aanwijzingen complete teksten kan maken die niet zijn te onderscheiden van teksten van mensen. De opkomst van dit soort kunstmatige intelligentie baart critici ook zorgen. Zo waarschuwde een agentschap van de Europese Unie eerder voor misbruik van het programma bij oplichtingspogingen, verspreiding van onwaarheden en cybercriminaliteit.
Nederland gaat vooralsnog niet over tot een blokkade van ChatGPT. De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, heeft aangegeven de situatie wel op de voet te volgen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft op X zijn dankbaarheid uitgesproken voor de lening van 90 miljard euro die Europese leiders afsluiten voor Oekraïne. "Dit is aanzienlijke steun die onze weerbaarheid werkelijk versterkt", schrijft Zelensky.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Kirill Dmitriev, de speciale gezant van de Russische president Vladimir Poetin voor investeringen en economische samenwerking, zegt dat "wet en rede" hebben gezegevierd, nu de leiders van de Europese Unie hebben besloten geld te lenen om Oekraïne te financieren in plaats van de bevroren Russische tegoeden te gebruiken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, heeft laten weten dat ze de Amerikaanse immigratiedienst USCIS heeft opgedragen het zogeheten DV1-visumprogramma tijdelijk stop te zetten. Aanleiding is dat de schutter die afgelopen weekend bij Brown University twee mensen doodschoot via dit programma een visum voor de Verenigde Staten had gekregen, schrijft Noem op X.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Bangladesh is opgeschrikt door gewelddadige protesten in verschillende steden na de dood van jongerenleider Sharif Osman Hadi. Gevreesd wordt dat de protesten in aanloop naar de nationale verkiezingen in februari nog verder uit de hand zullen lopen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij zo snel mogelijk astronauten naar de maan wil sturen. De missies naar Mars komen daardoor voorlopig op een lager pitje te staan.
3 uur geledenPROVIDENCE (ANP/AFP) - Amerikaanse autoriteiten hebben een verdachte geïdentificeerd in de schietpartij op Brown University afgelopen weekend, melden diverse Amerikaanse media. Bij de schietpartij kwamen twee studenten om het leven, negen anderen raakten gewond.
9 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
15 uur geleden