Italiaanse toezichthouder blokkeert Chinese chatbot DeepSeek
ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse datatoezichthouder Garante heeft de Chinese chatbot DeepSeek geblokkeerd vanwege een gebrek aan informatie over het gebruik van persoonsgegevens. De waakhond wil weten welke persoonlijke gegevens de chatbot van het bedrijf verzamelt en in hoeverre deze worden opgeslagen in China, maar daarover heeft het bedrijf geen opheldering gegeven.
Enkele dagen terug werd al bekend dat Garante DeepSeek om opheldering vroeg. Vervolgens heeft de toezichthouder informatie uit China gekregen, maar die beschouwt de waakhond "als volstrekt onvoldoende". De autoriteit voegt eraan toe dat het besluit "onmiddellijk van kracht" is en dat er ook een onderzoek is gestart.
Eerder deze week baarde DeepSeek opzien met prestaties die vergelijkbaar zijn met ChatGPT tegen een fractie van de kosten. De Italiaanse toezichthouder staat bekend als een van de actiefste op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De waakhond verbood in 2023 kortstondig het gebruik van ChatGPT in Italië. Aanleiding daarvoor waren vermoedelijke schendingen van Europese privacyregels.
Privacyrisico's
Meer toezichthouders willen duidelijkheid van DeepSeek. De Franse privacywaakhond heeft donderdag bijvoorbeeld aangekondigd dat ze DeepSeek zal ondervragen om een beter beeld te krijgen van hoe het AI-systeem van deze Chinese start-up werkt en welke mogelijke privacyrisico's er zijn voor gebruikers. De Ierse Data Protection Commission, die de EU-privacyregels handhaaft voor veel van 's werelds grootste technologiebedrijven, zei woensdag al informatie te hebben opgevraagd bij DeepSeek.
Volgens persbureau Bloomberg zijn er inmiddels ook veel bedrijven en overheidsinstanties verspreid over de wereld die de toegang van hun werknemers tot de recent uitgebrachte tools van DeepSeek beperken. "Honderden" bedrijven, vooral die geassocieerd zijn met overheden, blokkeren de toegang tot DeepSeek om zorgen over mogelijke datalekken naar de Chinese overheid en wat zij zien als zwakke privacywaarborgen, verklaarde Nadir Izrael, technisch directeur van cyberbeveiligingsbedrijf Armis.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Toeristen hebben vorig jaar in Nederland bijna 118 miljard euro uitgegeven, ongeveer 6 miljard meer dan in 2024. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gecorrigeerd voor inflatie stegen de toeristische uitgaven met zo'n 3 procent.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met kleine verliezen gesloten. Beleggers keken met argusogen naar opgelopen rentes op staatsobligaties en verwerkten de stijging van de olieprijzen, die de inflatie verder kan aanjagen.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Palestijnse gebieden kampen met verslechterde economische omstandigheden. In de Gazastrook is meer dan 90 procent van alle bedrijven beschadigd of verwoest. Op de Westelijke Jordaanoever kampt de Palestijnse Autoriteit met een economische en financiële crisis die het onderwijs en de gezondheidszorg raakt. Daarvoor waarschuwt VN-organisatie voor handel en ontwikkeling UNCTAD in een nieuw rapport.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Premier Rob Jetten zegt er vertrouwen in te hebben dat hij met de Amerikaanse regering een oplossing vindt rondom dreigende nieuwe exportrestricties voor chipmachinemaker ASML. Congresleden in de VS hebben voorstellen gedaan om de export van chiptechnologie van Veldhovense bedrijf naar China verder te beperken. Jetten zei "veel gesprekken" met president Donald Trump en Amerikaanse politici te hebben gevoerd over deze zogeheten Match Act.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee oorlogen die de afgelopen jaren hebben geleid tot minder energie voor Europa, is er nog steeds niet genoeg aandacht voor de weerbaarheid van het energiesysteem. Dat heeft topvrouw Manon van Beek van hoogspanningsnetbeheerder TenneT donderdag gezegd tijdens een symposium van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) over het Europese energiesysteem.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Isabel Schnabel, lid van de directie van de Europese Centrale Bank (ECB), stapt op per 3 januari 2027. Dat heeft ze aan president Christine Lagarde laten weten, meldt de ECB. Eerder op de dag meldde Bloomberg al op basis van ingewijden dat Schnabel zou vertrekken voor een functie bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
11 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De procureur-generaal van New York heeft donderdag een rechtszaak aangespannen tegen de Amerikaanse voorspellingssite Polymarket. Volgens haar zijn deze zogenoemde voorspellingsmarkten in strijd met de betreffende gokwetgeving.
12 uur geleden