Italiaanse toezichthouder blokkeert Chinese chatbot DeepSeek
ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse datatoezichthouder Garante heeft de Chinese chatbot DeepSeek geblokkeerd vanwege een gebrek aan informatie over het gebruik van persoonsgegevens. De waakhond wil weten welke persoonlijke gegevens de chatbot van het bedrijf verzamelt en in hoeverre deze worden opgeslagen in China, maar daarover heeft het bedrijf geen opheldering gegeven.
Enkele dagen terug werd al bekend dat Garante DeepSeek om opheldering vroeg. Vervolgens heeft de toezichthouder informatie uit China gekregen, maar die beschouwt de waakhond "als volstrekt onvoldoende". De autoriteit voegt eraan toe dat het besluit "onmiddellijk van kracht" is en dat er ook een onderzoek is gestart.
Eerder deze week baarde DeepSeek opzien met prestaties die vergelijkbaar zijn met ChatGPT tegen een fractie van de kosten. De Italiaanse toezichthouder staat bekend als een van de actiefste op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). De waakhond verbood in 2023 kortstondig het gebruik van ChatGPT in Italië. Aanleiding daarvoor waren vermoedelijke schendingen van Europese privacyregels.
Privacyrisico's
Meer toezichthouders willen duidelijkheid van DeepSeek. De Franse privacywaakhond heeft donderdag bijvoorbeeld aangekondigd dat ze DeepSeek zal ondervragen om een beter beeld te krijgen van hoe het AI-systeem van deze Chinese start-up werkt en welke mogelijke privacyrisico's er zijn voor gebruikers. De Ierse Data Protection Commission, die de EU-privacyregels handhaaft voor veel van 's werelds grootste technologiebedrijven, zei woensdag al informatie te hebben opgevraagd bij DeepSeek.
Volgens persbureau Bloomberg zijn er inmiddels ook veel bedrijven en overheidsinstanties verspreid over de wereld die de toegang van hun werknemers tot de recent uitgebrachte tools van DeepSeek beperken. "Honderden" bedrijven, vooral die geassocieerd zijn met overheden, blokkeren de toegang tot DeepSeek om zorgen over mogelijke datalekken naar de Chinese overheid en wat zij zien als zwakke privacywaarborgen, verklaarde Nadir Izrael, technisch directeur van cyberbeveiligingsbedrijf Armis.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - FNV wil dat Schiphol beveiligers op de luchthaven zelf in dienst neemt. De luchthaven moet dat niet langer regelmatig uitbesteden aan andere organisaties. Deze oproep doet de grootste vakbond van Nederland om de zorgen onder medewerkers op de luchthaven aan te pakken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - The Magnum Ice Cream Company is vrijdag flink in waarde gestegen op de Amsterdamse beurs. De opmars volgde op geruchten over een mogelijke overname van het bedrijf achter ijsmerken als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's. Het aandeel noteerde rond 12.35 uur ruim 14 procent hoger.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Een zesdaagse staking in april heeft voor minder reizigers via Frankfurt Airport gezorgd. Piloten en cabinepersoneel van luchtvaartmaatschappij Lufthansa legden het werk neer en als gevolg daarvan werden vele vluchten geschrapt. De grootste luchthaven van Duitsland ontving ongeveer een half miljoen minder passagiers ten opzichte van een jaar eerder.
2 uur geledenWUHAN (ANP/AFP) - Autofabrikant Stellantis, eigenaar van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, gaat de samenwerking met het Chinese Dongfeng verder uitbreiden. Onder de deal zullen vanaf 2027 twee nieuwe Jeep-modellen en twee nieuwe Peugeot-modellen worden geproduceerd in de fabriek van Dongfeng in Wuhan. De modellen zijn bestemd voor de Chinese en de buitenlandse markt.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten gaan de bouw van een nieuwe oliepijpleiding versnellen. Het land wil de exportcapaciteit vanuit Fujairah verdubbelen, om zo via de stad in het oosten van de VAE de Straat van Hormuz te kunnen vermijden voor het transporteren van olie.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH verkoopt het merk Marc Jacobs aan WHP Global, de eigenaar van onder meer jeansmerk G-Star en modemerk Vera Wang. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met verlies begonnen. Beleggers namen gas terug na de sterke opmars in de afgelopen twee dagen en wachten op concrete resultaten van de tweedaagse topbijeenkomst in China tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
6 uur geleden