Italiaanse 'toeristen' zorgen als hulpverleners voor ophef
ROME/RABAT (ANP) - Een groepje Italianen dat naar het rampgebied in Marokko is gegaan om te helpen, heeft volgens media tot wrijving tussen Rabat en Rome geleid. De Italiaanse regering zou de vier volgens Italiaanse en Marokkaanse media dringend hebben verzocht het land te verlaten na klachten uit Marokko.
Vier leden van een officieel Italiaans noodhulpverband, de Operatieve Noodhulpgroep (ROE), zijn zonder overleg met derden gaan helpen in de getroffen streek in het Atlasgebergte ten zuiden van Marrakech. Ze hadden dit met niemand overlegd omdat Marokko Italië niet om hulp heeft gevraagd. Ze zijn als toeristen naar Marokko gereisd en hebben een negen maanden geldig toeristenvisum gekregen. Ter plaatse gingen ze in gesprek met media en vertelden ze over wat ze de incompetente en ondoelmatige Marokkaanse hulpverlening noemden.
Dit zou tot grote irritatie in Rabat hebben geleid en de Italiaanse regering werd ter verantwoording geroepen. Die heeft de vier benaderd, maar ze zeiden op persoonlijke titel te zijn gekomen en niet uit naam van de Italiaanse staat. Ook dat viel slecht bij de Marokkaanse autoriteiten die erop wezen dat ze in officiële blauwe ROE-uniformen op weg zijn.
Volgens de website van ROE wordt de kwestie door de media opgeblazen. Voorzitter Giovanni Battista Cicchetti Marchegiani zegt dat de ROE-missie zoals gepland doorgaat en niet wordt tegengewerkt door de Marokkaanse autoriteiten of hulpinstellingen. De vier gaan in de komende dagen zoals gepland terug naar Rome, zei hij.
Meer uit Buitenland
LEIPZIG (ANP) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden, schrijft de Leipziger Volkszeitung.
21 minuten geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
53 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
1 uur geledenBERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
6 uur geleden