Italiaanse stembureaus geopend voor referendum over burgerschap
ROME (ANP/RTR) - Italië gaat naar de stembus in een tweedaags referendum over burgerschap en de arbeidsmarkt. Het referendum was een initiatief van de vakbonden en de oppositie en wordt gezien als een manier om de rechtse regering van Giorgia Meloni onder druk te zetten. Het kabinet probeerde te voorkomen dat het referendum voldoende steun zou krijgen om bindend te worden verklaard.
Italianen kunnen stemmen over vijf vragen. Vier daarvan hebben te maken met de Italiaanse arbeidsmarkt. Daarnaast is de vraag of mensen sneller Italiaans staatsburger moeten kunnen worden. Het duurt nu tien jaar voor buitenlanders in Italië genaturaliseerd kunnen worden, het voorstel is om daar vijf jaar van te maken.
Vakbond CGIL nam het initiatief voor het referendum. De bond zegt dat 4,5 miljoen mensen dat voorstel steunden, veel meer dan minimaal noodzakelijk was. Het referendum is pas bindend als meer dan de helft van de kiesgerechtigden komt opdagen. Uit peilingen blijkt dat het nog de vraag is of dat ook gaat lukken.
Meloni
De leiders van de twee coalitiepartijen Forza Italia en Lega hebben gezegd dat ze niet gaan stemmen. Meloni zei wel naar het stembureau te gaan, maar geen stem uit te brengen.
"Meloni is bang voor participatie en begrijpt dat veel Italianen, zelfs zij die op haar hebben gestemd, zullen gaan stemmen", zei Elly Schlein van de grootste oppositiepartij PD eerder. Die partij leidde met CGIL de campagne rond het referendum.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Zes van de twaalf onbekende slachtoffers van de natuurbrand in Zuid-Spanje zijn geïdentificeerd. Drie komen uit het Verenigd Koninkrijk en de drie anderen uit België, Frankrijk en Spanje.
11 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - Jemen zegt het vliegveld in Sanaa, in het westen van het land, te hebben aangevallen om te voorkomen dat een Iraans vliegtuig er zou landen. Dat vliegtuig is uiteindelijk alsnog geland, melden aan de Houthi's gelieerde media.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland en Belarus moeten onmiddellijk zorgen voor een veilige en onvoorwaardelijke terugkeer naar Oekraïne van "alle willekeurig vastgehouden, onwettig gedeporteerde en gedwongen overgebrachte Oekraïense burgers, inclusief kinderen". Deze oproep doet EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag namens alle EU-lidstaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft er opnieuw op gezinspeeld dat de VS de controle willen nemen over de Straat van Hormuz. In een telefoongesprek met Fox News zegt Trump dat de VS "de Straat zullen behouden, en deze waarschijnlijk zullen gaan runnen". Trump: "We worden de reddende engel van de zeestraat, iets waarvoor we een vergoeding zouden moeten krijgen."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het onderzoek naar de onder verdachte omstandigheden overleden Britse oud-politicus Ann Widdecombe wordt nu geleid door de antiterrorismetak van de politie. Dat meldt de BBC. De 78-jarige Widdecombe werd afgelopen week in haar woning aangetroffen met ernstige verwondingen.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby is blij dat hij van de rechter zijn voorarrest thuis onder elektronisch toezicht mag uitzitten. "Hij is relatief tevreden met deze uitkomst", zei zijn advocaat Petar Sekulic tegen Noorse media na afloop van de zitting.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, lijkt de gevangenis te mogen verlaten. Een rechtbank in Oslo heeft zijn voorarrest maandag met vier weken verlengd, maar hij mag dat wel thuis met een enkelband uitzitten. Dat melden Noorse media. De aanklager is in beroep gegaan tegen die beslissing.
3 uur geleden