Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Italiaanse rechter spreekt Shell en Eni vrij van corruptie

Italiaanse rechter spreekt Shell en Eni vrij van corruptie

MILAAN (ANP/RTR) - Olie- en gasconcern Shell heeft zich niet schuldig gemaakt aan corruptie bij de aanschaf van exploitatierechten voor een olieveld voor de Nigeriaanse kust. Een rechter in Milaan sprak Shell, samen met de Italiaanse branchegenoot Eni, vrij van deze beschuldiging. Ook voormalige en huidige bestuurders van Shell en Eni, onder wie topman Claudio Descalzi van het Italiaanse olie- en gasconcern, werden vrijgesproken.

Het vonnis woensdag volgde na een zaak die ruim drie jaar in beslag nam. Aan de uitspraak van de rechter gingen 74 zittingen vooraf. Voor de aanschaf van exploitatierechten telden Shell en Eni in 2011 omgerekend 1,3 miljard euro neer. Rond de transactie hing een zweem van corruptie, omdat de Nigeriaanse regering de opbrengst zou hebben doorgesluisd naar een bedrijf dat eigendom was van een omstreden oud-olieminister.

Volgens de aanklagers was iets minder dan 1,1 miljard dollar weggesluisd naar politici en tussenpersonen. De aanklagers hadden boetes geëist tegen Shell en Eni van 900.000 euro per bedrijf. Tegen Descalzi werd een gevangenisstraf van acht jaar geëist, net als tegen oud-Eni-baas Paolo Scaroni. Bij voormalig Shell-bestuurder Malcolm Brinded, die destijds aan het hoofd stond van de exploratie- en productietak van Shell, ging het om een eis van zeven jaar en vier maanden.

Ontkenning

Shell, Eni en de genoemde personen hebben altijd ontkend dat er iets verwijtbaars is gebeurd. In 2011 bereikte Shell een overeenkomst met de regering van Nigeria en Eni om een geschil met betrekking tot het veld te schikken. De Nigeriaanse regering had eerder hetzelfde blok afzonderlijk toegewezen aan twee verschillende partijen: Shell en Malabu. Met de schikking zouden alle hobbels voor de ontwikkeling van het veld zijn gladgestreken. Maar tot nu is het blok nog steeds niet ontwikkeld.

Topman Ben van Beurden van Shell zegt in een reactie blij te zijn met de beslissing van de rechtbank. "We hebben altijd gesteld dat de schikking van 2011, die bedoeld was om een tien jaar durend juridisch geschil op te lossen en de ontwikkeling van het blok mogelijk te maken, wettig was", zo sprak hij. "Tegelijkertijd is dit voor ons een moeilijke leerervaring geweest." Volgens Van Beurden wordt in dit soort kwesties namelijk niet alleen gekeken of een bedrijf als Shell de regels volgt, maar ook of wordt voldaan aan de bredere verwachtingen die in de samenleving heersen.

Meer uit Financieel

EU bereidt onderzoek voor naar AI-functies WhatsApp, schrijft FT

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is van plan een onderzoek te starten naar de AI-functies in WhatsApp, meldt zakenkrant Financial Times. Het onderzoek van de Europese Commissie zou gericht zijn op de manier waarop het Amerikaanse socialemediabedrijf Meta Platforms zijn 'Meta AI'-systeem dit jaar in de berichtendienst heeft ingebouwd.

4 minuten geleden
Onderzoek: Tata-deal trekt overheid in subsidiefuik van miljoenen

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel kan mogelijk tot 2040 jaarlijks honderden miljoenen euro's extra ontvangen van de overheid. Dat melden onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in het economenvakblad ESB.

50 minuten geleden
Rusland blokkeert toegang tot gamingplatform Roblox in het land

MOSKOU (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Rusland heeft de toegang tot Roblox geblokkeerd. Volgens communicatiewaakhond Roskomnadzor verspreidt het Amerikaanse onlinegamingplatform extremistische inhoud en "LGBT-propaganda". Kinderen zouden seksueel worden lastiggevallen en er zouden intieme foto's van hen worden afgetroggeld.

9 uur geleden
Autofabrikanten winnen op Wall Street, Apple levert juist in

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse autobouwers wonnen woensdag aan beurswaarde op Wall Street. De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen die voormalig president Joe Biden vorig jaar had vastgesteld, drastisch te verlagen. Dit is de nieuwste poging in Washington om het voor autofabrikanten gemakkelijker te maken benzineauto's te verkopen.

9 uur geleden
Trump zwakt brandstofverbruiksnormen auto's in VS flink af

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen voor auto's, die toenmalig president Joe Biden vorig jaar vaststelde, drastisch te verlagen. Fabrikanten mogen daardoor auto's maken die minder zuinig zijn.

9 uur geleden
Ebusco krijgt miljoenenlening van aandeelhouders om te overleven

DEURNE (ANP) - De noodlijdende bussenfabrikant Ebusco heeft van een groep aandeelhouders een overbruggingskrediet van 5,1 miljoen euro gekregen. Daarmee kan het bedrijf uit Deurne de levering van elektrische bussen voorlopig veiligstellen.

11 uur geleden
Damrak trekt zich op aan hoop op Amerikaanse renteverlaging

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is woensdag met winsten de handel uitgegaan. Beleggers leken zich op te trekken aan nieuwe signalen dat de Amerikaanse centrale bank binnenkort de rente verder gaat verlagen. Dat wordt als gunstig beschouwd omdat het lenen goedkoper maakt, de consumptie stimuleert en aandelen aantrekkelijker maakt dan sparen of obligaties.

13 uur geleden