
Italiaanse partijen vragen president Mattarella aan te blijven
ROME (ANP/RTR/AFP) - De Italiaanse regeringspartijen doen een beroep op de zittende president Sergio Mattarella om een tweede termijn als staatshoofd te aanvaarden. Dat bevestigde Roberto Speranza van de linkse Articolo Uno-partij zaterdag na een vergadering met de leiders van de coalitiepartijen.
Mattarella kreeg zaterdag in de zevende stemronde bijna vierhonderd stemmen, ofschoon hij formeel niet eens verkiesbaar is. De coalitiepartijen zijn het eens geworden dat ze in de volgende ronde later op de zaterdagmiddag de 80-jarige president aan de minimaal benodigde 505 stemmen willen helpen.
Een ook voormalig premier Silvio Berlusconi, die zich op het laatste moment terugtrok als presidentskandidaat, zei de herverkiezing van Mattarella te zullen steunen. "We vragen hem een groot offer te brengen, maar we weten dat we in het landsbelang een beroep op hem kunnen doen", aldus Berlusconi, die bevestigde dat Mattarrella de enige persoon is die breed wordt gesteund.
Opvolger
Het Italiaanse parlement en de regionale vertegenwoordigers bleken de afgelopen dagen diep verdeeld te zijn over de vraag wie de 80-jarige Mattarella moet opvolgen. Bij de diverse stemrondes kreeg geen enkele van de kandidaten een meerderheid van de stemmen.
Premier Mario Draghi kreeg zelf te weinig steun voor zijn kandidatuur omdat zijn regering het land juist in rustiger vaarwater heeft gekregen en men hem niet kwijt wil als premier. Hij heeft zaterdag met Mattarella gesproken over de situatie. Draghi heeft volgens een bron namens de regering Mattarella verzocht aan te blijven "voor het welzijn en de stabiliteit van het land".
Het is nog onduidelijk hoe de zittende president op het verzoek zal reageren. Hij heeft eerder te kennen gegeven geen tweede termijn van zeven jaar te willen vervullen. Volgens de Italiaanse krant Corriere della Sera zou Mattarella een herbenoeming alleen op zijn eigen voorwaarden willen accepteren.
Verwarring
Matteo Salvini, leider van de rechtse Lega-partij, zegt dat de "Italianen niet nog een dag van verwarring verdienen".
"Laten we president Mattarella herbenoemen... en Draghi. En laten we vanmiddag meteen weer aan het werk gaan. De problemen van de Italianen wachten niet", aldus Salvini.
Meer uit Buitenland
AMMAN (ANP) - De Jordaanse koning Abdullah heeft een deel van de groep Arabische buitenlandministers die naar Ramallah zou afreizen uitgenodigd in de Jordaanse hoofdstad Amman. Dat meldt staatspersbureau Petra. De Israëlische regering weigerde de ministers zaterdag de toegang tot de stad op de Westelijke Jordaanoever omdat het om een "provocerende bijeenkomst" zou gaan.
44 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische oud-premier Ehud Barak denkt dat de oorlog in de Gazastrook alleen beëindigd kan worden met hulp van Arabische landen. Barak zei bij Buitenhof dat landen als Jordanië, Egypte en de Verenigde Arabische Emiraten een rol zouden kunnen spelen bij het opzetten van een nieuwe Palestijnse Autoriteit, zonder deelname van Hamas. Saudi-Arabië zou financieel moeten helpen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Rusland is opnieuw een brug ingestort, terwijl er een goederentrein overheen reed. Dit keer gebeurde het in de regio Koersk bij Oekraïne, zo maakten de lokale autoriteiten zondagochtend bekend via Telegram. In de nacht van zaterdag op zondag stortte in de grensregio Brjansk een brug over een spoorlijn in na vermeende sabotage, met zeker zeven doden als gevolg.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - In de Russische regio Brjansk zijn zeker zeven doden en 69 gewonden gevallen toen een deel van een brug over een spoorlijn instortte na een explosie. Daardoor ontspoorde een voorbijrijdende passagierstrein. De gouverneur van de aan Oekraïne grenzende regio heeft tegen het Russische staatspersbureau Interfax gezegd dat het om een aanslag gaat.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft na de overwinning van voetbalclub Paris Saint-Germain in de finale van de Champions League 559 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ook kwamen twee mensen om het leven. 192 anderen raakten gewond tijdens de uit de hand gelopen feestelijkheden, melden Franse media.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de nominatie van techondernemer Jared Isaacman als topman van ruimtevaartorganisatie NASA in. Dat bevestigde het Witte Huis zaterdag na berichten in de media.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP/DPA) - Het Israëlische leger heeft opnieuw het vuur geopend op een menigte Palestijnen bij een hulpdistributiepunt van de Gaza Humanitarian Foundation (GHF) in de stad Rafah in Gaza. Volgens de Palestijnse organisatie Hamas vielen daarbij zeker 22 doden en 115 gewonden. De hulpdiensten in Gaza meldden eerder minstens tien doden.
5 uur geleden