Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Italiaanse parlement stemt in met overheidsbegroting voor 2025

Italiaanse parlement stemt in met overheidsbegroting voor 2025

ROME (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse parlement heeft goedkeuring gegeven aan de overheidsbegroting van 2025. Er waren nog maar enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, waardoor dit een overwinning lijkt voor premier Giorgia Meloni. De senaat keurde de begroting voor volgend jaar zaterdagmiddag goed met 112 stemmen voor van de 181 aanwezige leden.

Meloni en de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti hebben een pakket samengesteld dat kiezers tevreden moet stellen met belastingverlagingen. Dit betekent wel dat het langer duurt voordat de overheidsfinanciën weer in lijn zijn met de begrotingsvoorschriften van Brussel.

De regering is van plan het begrotingstekort volgend jaar terug te brengen tot 3,3 procent van de totale omvang van de Italiaanse economie. Als het goed is moet het cijfer dan in 2026 onder het door de Europese Unie gestelde maximum van 3 procent komen.

Staatsschuld

De staatsschuld zal naar verwachting tot 2026 blijven stijgen, deels door kostbare bouwsubsidies van de overheid. Die subsidies staan ook wel bekend als de "superbonus". Meloni schafte ze bij haar aantreden af, maar ze drukken nog steeds op de overheidsfinanciën.

De Italiaanse cijfers zijn niet zo slecht als die van andere grote EU-landen. Frankrijk is niet van plan zijn enorme begrotingstekort van 6,1 procent vóór 2027 onder de 3 procent van de totale omvang van zijn economie te brengen. Duitsland dat weliswaar de begrotingsnormen niet overschrijdt, heeft wel een economie die dit jaar is gekrompen en naar verwachting ook in 2025 amper zal verbeteren. De Italiaanse economische groei is eveneens vertraagd, maar zal volgens het Italiaanse statistiekbureau in 2024 nog 0,5 procent en volgend jaar 0,8 procent bedragen.

Meer uit Financieel

Wall Street en goud flink omhoog, dollar en bitcoin minder waard

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.

2 uur geleden
Tesla wil productie in Duitse fabriek verder opvoeren

BERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.

6 uur geleden
Verkoop vuurwerk naar recordbedrag van 129 miljoen euro

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.

7 uur geleden
Olieprijzen in 2025 sterkst gedaald sinds coronapandemie

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.

8 uur geleden
Wall Street opent licht lager op laatste dag sterk beursjaar 2025

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).

9 uur geleden
Grote Belgische spoorstaking dreigt in januari

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.

10 uur geleden
AEX-index sluit bewogen beursjaar 2025 vlak af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.

11 uur geleden