Italiaanse parlement stemt in met overheidsbegroting voor 2025
ROME (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse parlement heeft goedkeuring gegeven aan de overheidsbegroting van 2025. Er waren nog maar enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, waardoor dit een overwinning lijkt voor premier Giorgia Meloni. De senaat keurde de begroting voor volgend jaar zaterdagmiddag goed met 112 stemmen voor van de 181 aanwezige leden.
Meloni en de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti hebben een pakket samengesteld dat kiezers tevreden moet stellen met belastingverlagingen. Dit betekent wel dat het langer duurt voordat de overheidsfinanciën weer in lijn zijn met de begrotingsvoorschriften van Brussel.
De regering is van plan het begrotingstekort volgend jaar terug te brengen tot 3,3 procent van de totale omvang van de Italiaanse economie. Als het goed is moet het cijfer dan in 2026 onder het door de Europese Unie gestelde maximum van 3 procent komen.
Staatsschuld
De staatsschuld zal naar verwachting tot 2026 blijven stijgen, deels door kostbare bouwsubsidies van de overheid. Die subsidies staan ook wel bekend als de "superbonus". Meloni schafte ze bij haar aantreden af, maar ze drukken nog steeds op de overheidsfinanciën.
De Italiaanse cijfers zijn niet zo slecht als die van andere grote EU-landen. Frankrijk is niet van plan zijn enorme begrotingstekort van 6,1 procent vóór 2027 onder de 3 procent van de totale omvang van zijn economie te brengen. Duitsland dat weliswaar de begrotingsnormen niet overschrijdt, heeft wel een economie die dit jaar is gekrompen en naar verwachting ook in 2025 amper zal verbeteren. De Italiaanse economische groei is eveneens vertraagd, maar zal volgens het Italiaanse statistiekbureau in 2024 nog 0,5 procent en volgend jaar 0,8 procent bedragen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
2 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
7 uur geleden