Italiaanse aandelenbeurs in de lift na rechtse verkiezingswinst
AMSTERDAM (ANP) - De Italiaanse aandelenbeurs was maandag een positieve uitschieter op een dag dat het sentiment op de Europese beursvloeren over het algemeen wel weer negatief was. Beleggers verwerkten de verkiezingsoverwinning in Italië van Giorgia Meloni van de radicaal-rechtse Fratelli d'Italia (Broeders van Italië). Ze wil een rechtse regering vormen.
De overwinning van Meloni baart de financiële markten zorgen vanwege haar euroscepsis en haar invloed op de enorme schuldenberg van Italië. Omdat de timing van hervormingen onzekerder is geworden, hebben kredietbureaus als Standard & Poor's en Moody's de vooruitzichten voor de kredietwaardigheid van het land al verlaagd. Meloni stelt dat de regering van het land zich in Brussel veel meer moet laten gelden.
De beurs in Milaan noteerde kort voor het middaguur evenwel 0,8 procent hoger. Telecom Italia (plus 3,8 procent) was een opvallende stijger. Ook financiële fondsen stonden op winst nadat de centrumrechtse coalitie een duidelijke meerderheid in beide kamers van het parlement behaalde. Daardoor krijgt Italië mogelijk een zeldzame kans op politieke stabiliteit na jaren van onrust en fragiele coalities.
Unilever
De AEX-index in Amsterdam stond na een hoger begin 0,4 procent lager op 636,79 punten. Was- en levensmiddelenconcern Unilever zag zijn eerdere winst verdampen en verloor 0,6 procent. Topman Alan Jope kondigde aan eind volgend jaar met pensioen te gaan. Volgens kenners kan het vertrek van Jope positief uitpakken als het gaat om aanstaande veranderingen bij het concern. Het nieuws over zijn vertrek volgt op een mislukte poging van Unilever eerder dit jaar om de consumententak van GlaxoSmithKline (GSK) voor miljarden over te nemen.
Heineken won 0,2 procent. De brouwer maakte bekend de Brand-brouwerij in het Limburgse Wijlre te sluiten. Analisten van Jefferies kwamen ook met een rapport over de biermarkt. Zij oordeelden dat bieraandelen op dit moment relatief goedkoop zijn. De Belgische concurrent AB InBev verloor 1,5 procent omdat dit aandeel "niet zo goedkoop is als het lijkt". Het Deense Carlsberg zakte 1,4 procent in Kopenhagen ondanks een adviesverhoging.
De MidKap verloor 1,5 procent tot 848,05 punten. In Frankfurt en Parijs stonden minnen tot 0,6 procent op de borden. Londen verloor 0,4 procent na eerder op winst te hebben gestaan.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent goedkoper op 78,00 dollar. Brentolie verloor 0,9 procent en kostte 85,35 dollar per vat. De euro was 0,9657 dollar waard, tegen 0,9722 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in mei verder gestegen naar 3,2 procent door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. In april stegen de consumentenprijzen in het eurogebied al met 3 procent, na een stijging van 2,6 procent in maart. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie nog 1,9 procent.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft een streep gezet door een Nederlandse boete voor Volkswagen in het dieselschandaal.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerders nemen dit jaar meer maatregelen om problemen met het overvolle stroomnet tegen te gaan. Dat staat in bindende afspraken met de Autoriteit Consument & Markt (ACM), meldt die toezichthouder. De ACM vond dat de beheerders te weinig voortgang boekten met oplossingen en gaf ze eerder de opdracht om verbeterplannen in te dienen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De armoede in Duitsland is vorig jaar naar een nieuw recordniveau gestegen. Volgens de organisatie Der Paritätische, die zich inzet voor armoedebestrijding, leefde vorig jaar 16,1 procent van de Duitse bevolking onder de armoedegrens, oftewel 13,3 miljoen mensen. De organisatie spreekt van een "treurig record".
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - In Londen heeft dinsdag een deel van de metrobestuurders het werk neergelegd vanwege een conflict over werktijden. Er rijden geen metro's op de Circle line, de Piccadilly line en delen van de Metropolitan en Central lines. Andere metrolijnen rijden wel, maar kampen met ernstige vertragingen. De Elizabeth line, Docklands Light Railway, London Overground en bussen rijden gewoon, maar zijn naar verwachting veel voller dan normaal.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO behoorde dinsdag tot de sterkste stijgers in de AEX-index op het Damrak. De bank werd door analisten van ING op de kooplijst gezet en steeg ruim 2 procent. De algehele stemming op de beurzen was eveneens positief, ondanks de aanhoudende onzekerheid over de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft aangekondigd de importtarieven op landbouwmachines zoals maaidorsers en oogstmachines te verlagen om de kosten voor Amerikaanse boeren en fabrikanten te drukken. De tarieven dalen van 25 naar 15 procent. Buitenlandse bedrijven kunnen daarbij in aanmerking komen voor een lager tarief van 10 procent als hun apparatuur voor minstens 85 procent uit Amerikaans staal of aluminium bestaat.
3 uur geleden