Italiaanse aandelenbeurs in de lift na rechtse verkiezingswinst
AMSTERDAM (ANP) - De Italiaanse aandelenbeurs was maandag een positieve uitschieter op een dag dat het sentiment op de Europese beursvloeren over het algemeen wel weer negatief was. Beleggers verwerkten de verkiezingsoverwinning in Italië van Giorgia Meloni van de radicaal-rechtse Fratelli d'Italia (Broeders van Italië). Ze wil een rechtse regering vormen.
De overwinning van Meloni baart de financiële markten zorgen vanwege haar euroscepsis en haar invloed op de enorme schuldenberg van Italië. Omdat de timing van hervormingen onzekerder is geworden, hebben kredietbureaus als Standard & Poor's en Moody's de vooruitzichten voor de kredietwaardigheid van het land al verlaagd. Meloni stelt dat de regering van het land zich in Brussel veel meer moet laten gelden.
De beurs in Milaan noteerde kort voor het middaguur evenwel 0,8 procent hoger. Telecom Italia (plus 3,8 procent) was een opvallende stijger. Ook financiële fondsen stonden op winst nadat de centrumrechtse coalitie een duidelijke meerderheid in beide kamers van het parlement behaalde. Daardoor krijgt Italië mogelijk een zeldzame kans op politieke stabiliteit na jaren van onrust en fragiele coalities.
Unilever
De AEX-index in Amsterdam stond na een hoger begin 0,4 procent lager op 636,79 punten. Was- en levensmiddelenconcern Unilever zag zijn eerdere winst verdampen en verloor 0,6 procent. Topman Alan Jope kondigde aan eind volgend jaar met pensioen te gaan. Volgens kenners kan het vertrek van Jope positief uitpakken als het gaat om aanstaande veranderingen bij het concern. Het nieuws over zijn vertrek volgt op een mislukte poging van Unilever eerder dit jaar om de consumententak van GlaxoSmithKline (GSK) voor miljarden over te nemen.
Heineken won 0,2 procent. De brouwer maakte bekend de Brand-brouwerij in het Limburgse Wijlre te sluiten. Analisten van Jefferies kwamen ook met een rapport over de biermarkt. Zij oordeelden dat bieraandelen op dit moment relatief goedkoop zijn. De Belgische concurrent AB InBev verloor 1,5 procent omdat dit aandeel "niet zo goedkoop is als het lijkt". Het Deense Carlsberg zakte 1,4 procent in Kopenhagen ondanks een adviesverhoging.
De MidKap verloor 1,5 procent tot 848,05 punten. In Frankfurt en Parijs stonden minnen tot 0,6 procent op de borden. Londen verloor 0,4 procent na eerder op winst te hebben gestaan.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent goedkoper op 78,00 dollar. Brentolie verloor 0,9 procent en kostte 85,35 dollar per vat. De euro was 0,9657 dollar waard, tegen 0,9722 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - AMG behoorde donderdag tot de grote verliezers op de Amsterdamse beurs. De metalengroep zag de omzet en winst flink stijgen in 2025. De resultaten in het laatste kwartaal van het jaar vielen echter tegen. Ook denkt het bedrijf dat de resultaten in het huidige kwartaal lager uitvallen dan in het vierde kwartaal van 2025. Het aandeel werd daarop ruim 8 procent lager gezet.
1 minuut geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse maritieme dienstverlener SBM Offshore heeft de omzet en winst afgelopen jaar flink zien dalen. Topman Øivind Tangen sprak desondanks van sterke prestaties, waarbij de eigen verwachtingen van het bedrijf werden overtroffen. Het bedrijf, dat volgens analisten van JPMorgan waarschijnlijk in maart promoveert naar de AEX-index, gaat de aandeelhouders flink belonen en rekent voor dit jaar op een stijging van de omzet en winst.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft in de Verenigde Staten een schikking getroffen in een zaak over een beademingsapparaat. Dat bevestigde een woordvoerder van het zorgtechnologieconcern na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad. Een nabestaande beschuldigde Philips ervan dat haar moeder vijf jaar geleden brandwonden had opgelopen doordat het apparaat vlam vatte. Philips ontkent alle aansprakelijkheid.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een wasmachine of televisie koopt, moet opletten dat hij niet onnodig een verzekering afsluit. Daarvoor waarschuwt de Consumentenbond, die opmerkt dat winkels steeds vaker verzekeringen verkopen bij apparaten. Volgens de belangenorganisatie zijn die polissen "vaak overbodig en misleidend". Mensen betalen dan honderden euro's voor dekking die zij al hebben via hun inboedelverzekering of wettelijke garantie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft de Verenigde Staten opgeroepen om in samenspraak met handelspartners "oneerlijke handelsbelemmeringen" weg te nemen. Het IMF publiceerde dit in een beoordeling van de Amerikaanse economie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens betalen dit jaar iets minder voor hun energierekening. Gemiddeld zijn zij 1993 euro kwijt aan gas en elektra, 52 euro minder dan in 2025. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgerekend.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De luchtvaart- en halfgeleidersindustrie in de Verenigde Staten kampt met een steeds groter tekort aan zeldzame aardmetalen. Dat zeggen insiders binnen de industrie een paar weken voordat de Amerikaanse president Donald Trump zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping bezoekt in Beijing.
3 uur geleden