Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Italiaans parlement keurt omstreden migratiedeal met Albanië goed

Italiaans parlement keurt omstreden migratiedeal met Albanië goed

ROME (ANP/DPA) - De Italiaanse senaat heeft donderdag voor de omstreden migratiedeal tussen Italië en Albanië gestemd. Het lagerhuis ging al eerder akkoord met de plannen om opvangcentra in Albanië op te zetten voor migranten die Italië oppikt op de Middellandse Zee.

De migranten kunnen dan in Albanië asiel aanvragen voor Italië en moeten daar wachten tot het wordt goedgekeurd. Er zal in de opvangcentra plaats zijn voor 3000 mensen. De Italiaanse regering wil op deze manier de migratiestroom over de Middellandse Zee beteugelen. Volgens Italië zit het eiland Lampedusa bijvoorbeeld al jarenlang overvol met mensen die in gammele bootjes aankomen.

Er is kritiek op het plan. Amnesty International zegt dat het tegen het internationaal recht ingaat om mensen naar Albanië te verschepen. De mensenrechtenorganisatie spreekt van een "beschamend hoofdstuk voor Italië" nu het parlement met de plannen akkoord is gegaan.

Erkenning

"Het is hoog tijd dat de Europese instellingen erkennen dat de overeenkomst tussen Italië en Albanië een onwettig en schadelijk systeem in het leven roept", zegt Matteo de Bellis van Amnesty. "Dit moet een halt worden toegeroepen. In plaats van het lijden van mensen te vergroten, moeten de autoriteiten zorgen voor toegang tot een effectieve asielprocedure, adequate opvang en veilige routes." Albanië is geen lid van de Europese Unie en is dus niet gebonden aan Europese asielafspraken.

Het Albanees parlement moet nog akkoord gaan, maar dat wordt gezien als een formaliteit nu het hooggerechtshof in Tirana heeft besloten dat de plannen niet tegen de grondwet ingaan.

Meer uit Buitenland

Rechtstreeks politiek overleg Israël - Libanon

NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.

39 minuten geleden
Australië en N-Zeeland springen bij met wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.

4 uur geleden
VS beginnen grote operatie tegen migranten in New Orleans

NEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.

5 uur geleden
Oekraïne valt opnieuw belangrijke Droezjba-oliepijplijn aan

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.

6 uur geleden
Brussel: EU-lening is enige alternatief lening bevroren tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.

7 uur geleden
VN-mensenrechtenchef ziet onderdrukking in Oeganda toenemen

GENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.

7 uur geleden
Duitsland 'dicht gat in luchtafweer' met nieuw Israëlisch systeem

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.

7 uur geleden