Italiaans parlement keurt omstreden migratiedeal met Albanië goed
ROME (ANP/DPA) - De Italiaanse senaat heeft donderdag voor de omstreden migratiedeal tussen Italië en Albanië gestemd. Het lagerhuis ging al eerder akkoord met de plannen om opvangcentra in Albanië op te zetten voor migranten die Italië oppikt op de Middellandse Zee.
De migranten kunnen dan in Albanië asiel aanvragen voor Italië en moeten daar wachten tot het wordt goedgekeurd. Er zal in de opvangcentra plaats zijn voor 3000 mensen. De Italiaanse regering wil op deze manier de migratiestroom over de Middellandse Zee beteugelen. Volgens Italië zit het eiland Lampedusa bijvoorbeeld al jarenlang overvol met mensen die in gammele bootjes aankomen.
Er is kritiek op het plan. Amnesty International zegt dat het tegen het internationaal recht ingaat om mensen naar Albanië te verschepen. De mensenrechtenorganisatie spreekt van een "beschamend hoofdstuk voor Italië" nu het parlement met de plannen akkoord is gegaan.
Erkenning
"Het is hoog tijd dat de Europese instellingen erkennen dat de overeenkomst tussen Italië en Albanië een onwettig en schadelijk systeem in het leven roept", zegt Matteo de Bellis van Amnesty. "Dit moet een halt worden toegeroepen. In plaats van het lijden van mensen te vergroten, moeten de autoriteiten zorgen voor toegang tot een effectieve asielprocedure, adequate opvang en veilige routes." Albanië is geen lid van de Europese Unie en is dus niet gebonden aan Europese asielafspraken.
Het Albanees parlement moet nog akkoord gaan, maar dat wordt gezien als een formaliteit nu het hooggerechtshof in Tirana heeft besloten dat de plannen niet tegen de grondwet ingaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
9 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
10 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
11 uur geleden