Italiaans parlement keurt omstreden migratiedeal met Albanië goed
ROME (ANP/DPA) - De Italiaanse senaat heeft donderdag voor de omstreden migratiedeal tussen Italië en Albanië gestemd. Het lagerhuis ging al eerder akkoord met de plannen om opvangcentra in Albanië op te zetten voor migranten die Italië oppikt op de Middellandse Zee.
De migranten kunnen dan in Albanië asiel aanvragen voor Italië en moeten daar wachten tot het wordt goedgekeurd. Er zal in de opvangcentra plaats zijn voor 3000 mensen. De Italiaanse regering wil op deze manier de migratiestroom over de Middellandse Zee beteugelen. Volgens Italië zit het eiland Lampedusa bijvoorbeeld al jarenlang overvol met mensen die in gammele bootjes aankomen.
Er is kritiek op het plan. Amnesty International zegt dat het tegen het internationaal recht ingaat om mensen naar Albanië te verschepen. De mensenrechtenorganisatie spreekt van een "beschamend hoofdstuk voor Italië" nu het parlement met de plannen akkoord is gegaan.
Erkenning
"Het is hoog tijd dat de Europese instellingen erkennen dat de overeenkomst tussen Italië en Albanië een onwettig en schadelijk systeem in het leven roept", zegt Matteo de Bellis van Amnesty. "Dit moet een halt worden toegeroepen. In plaats van het lijden van mensen te vergroten, moeten de autoriteiten zorgen voor toegang tot een effectieve asielprocedure, adequate opvang en veilige routes." Albanië is geen lid van de Europese Unie en is dus niet gebonden aan Europese asielafspraken.
Het Albanees parlement moet nog akkoord gaan, maar dat wordt gezien als een formaliteit nu het hooggerechtshof in Tirana heeft besloten dat de plannen niet tegen de grondwet ingaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de afgelopen dagen een uitgebreide lijst ontvangen met mogelijke militaire opties voor een aanval tegen Iran. Dat schrijft The New York Times op basis van anonieme bronnen. Een eventuele interventie zou twee doelen moeten dienen: schade toebrengen aan de nucleaire infrastructuur en raketinstallaties van het land of de positie van het islamitische regime verzwakken.
35 minuten geledenMIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.
5 uur geledenABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.
5 uur geledenHUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.
8 uur geleden