Italiaans parlement keurt omstreden migratiedeal met Albanië goed
ROME (ANP/DPA) - De Italiaanse senaat heeft donderdag voor de omstreden migratiedeal tussen Italië en Albanië gestemd. Het lagerhuis ging al eerder akkoord met de plannen om opvangcentra in Albanië op te zetten voor migranten die Italië oppikt op de Middellandse Zee.
De migranten kunnen dan in Albanië asiel aanvragen voor Italië en moeten daar wachten tot het wordt goedgekeurd. Er zal in de opvangcentra plaats zijn voor 3000 mensen. De Italiaanse regering wil op deze manier de migratiestroom over de Middellandse Zee beteugelen. Volgens Italië zit het eiland Lampedusa bijvoorbeeld al jarenlang overvol met mensen die in gammele bootjes aankomen.
Er is kritiek op het plan. Amnesty International zegt dat het tegen het internationaal recht ingaat om mensen naar Albanië te verschepen. De mensenrechtenorganisatie spreekt van een "beschamend hoofdstuk voor Italië" nu het parlement met de plannen akkoord is gegaan.
Erkenning
"Het is hoog tijd dat de Europese instellingen erkennen dat de overeenkomst tussen Italië en Albanië een onwettig en schadelijk systeem in het leven roept", zegt Matteo de Bellis van Amnesty. "Dit moet een halt worden toegeroepen. In plaats van het lijden van mensen te vergroten, moeten de autoriteiten zorgen voor toegang tot een effectieve asielprocedure, adequate opvang en veilige routes." Albanië is geen lid van de Europese Unie en is dus niet gebonden aan Europese asielafspraken.
Het Albanees parlement moet nog akkoord gaan, maar dat wordt gezien als een formaliteit nu het hooggerechtshof in Tirana heeft besloten dat de plannen niet tegen de grondwet ingaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zou zijn medewerkers hebben opgedragen zich voor te bereiden op een langdurige blokkade van Iran. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De beeltenis van president Donald Trump zal binnenkort op sommige Amerikaanse paspoorten verschijnen, zo lieten regeringsfunctionarissen dinsdag weten aan Fox News en The Bulwark.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De door Republikeinen geleide Amerikaanse Senaat heeft een door Democraten ingediende resolutie geblokkeerd. Deze resolutie zou president Donald Trump hebben verboden om zonder goedkeuring van het Congres militair op te treden tegen Cuba.
1 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De diep verdeelde parlementsleden van Kosovo zijn er dinsdag niet in geslaagd een president te kiezen. Daardoor stevent het land af op een derde verkiezing in iets meer dan een jaar tijd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles III heeft de Verenigde Staten erop aangedrongen om standvastig te blijven met hun westerse bondgenoten, nu de spanningen rond Iran en Oekraïne de trans-Atlantische betrekkingen dreigen te ondermijnen. "De uitdagingen waar we voor staan zijn te groot voor één enkel land om alleen te dragen", zei hij onder meer in een zeldzame toespraak tot het Amerikaanse Congres.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige FBI-directeur James Comey is aangeklaagd voor het bedreigen van de Amerikaanse president. Eerder meldden internationale media al dat Comey opnieuw werd vervolgd, maar de precieze aanklacht was toen nog onduidelijk. Tegen Comey is ook een arrestatiebevel uitgevaardigd, meldt CNN.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.
5 uur geleden