
Israëlische troepen blijven na deadline in Libanon
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël zegt ook na de deadline van dinsdag militair aanwezig te blijven op vijf plaatsen in het zuiden van Libanon. Een woordvoerder van de krijgsmacht meldt dat militairen achterblijven om Israëlische burgers te beschermen. De locaties moeten later alsnog worden overgedragen aan het regeringsleger van Libanon.
Israël viel het buurland vorig jaar binnen tijdens een conflict met Hezbollah, een zwaarbewapende Libanese beweging. In november kon een bestand worden gesloten. Hezbollah zou posities bij de Israëlische grens verlaten en Israël kreeg tot eind januari de tijd om de eigen militairen terug te trekken uit Libanon. Die deadline is later verlegd naar 18 februari.
Dat Israël toch wil vasthouden aan vijf locaties komt niet als een verrassing. De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zei vorige week al te zijn geïnformeerd over dat besluit door de Verenigde Staten, die als bemiddelaar hebben opgetreden. "Ik heb ze namens mijzelf en uit naam van president Joseph Aoun en premier Nawaf Salam laten weten dat wij dit voorstel volledig afwijzen", zei de politicus afgelopen donderdag.
Israël zegt onder meer militairen te willen achterlaten op plekken die in de buurt liggen van Israëlische gemeenschappen. De Israëlische woordvoerder sprak over een "heel erg complexe" veiligheidssituatie.
Meer uit Buitenland
MUSCAT (ANP/AFP) - Een hoge Amerikaanse functionaris beschreef zondag gesprekken met Iran over zijn nucleaire programma als "positief" en zei dat er binnenkort een nieuwe ronde plaatsvindt. De gesprekken in Oman, geleid door de Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff, duurden meer dan drie uur.
2 uur geledenANTALYA (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Turkije voor een overleg met ministers van NAVO-bondgenoten. Hij zal van 14 tot 16 mei in Turkije zijn, dezelfde periode die de Russische president Vladimir Poetin heeft genoemd als startpunt voor eventuele vredesbesprekingen tussen Rusland en Oekraïne. Die gesprekken zouden ook moeten plaatsvinden in Turkije.
2 uur geledenBASEL (ANP) - Anti-Israëlactivisten hebben zich verzameld bij de openingsceremonie van het Eurovisie Songfestival in Basel. De demonstranten met Palestijnse vlaggen roepen in koor "shame on you" ("schaam je"), "free Palestine" en joelen "boe".
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël steunt een Amerikaans plan om de levering van humanitaire hulp aan de Gazastrook te hervatten, zegt minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar. De Amerikaanse ambassadeur Mike Huckabee kondigde vrijdag aan dat er een nieuw 'mechanisme' zou worden opgezet voor de hulpverlening.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - Turkije is bereid vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne te faciliteren. De aankondiging komt nadat de Russische president Vladimir Poetin direct overleg in Istanbul had voorgesteld.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - De nieuwe paus Leo XIV is voor het eerst voorgegaan in het zondagsgebed op het Sint-Pietersplein. Vanaf het balkon sprak hij over het lijden in Oekraïne en de Gazastrook en riep hij wereldleiders op zich hard te maken voor een einde aan oorlogen.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt op X dat zijn land bereid is tot gesprekken met Rusland, maar ook dat een staakt-het-vuren de eerste stap is richting het beëindigen van de oorlog. Hij ziet het Russische voorstel voor onderhandelingen als "een positief teken".
8 uur geleden