Israëlische straaljagers beschieten grensovergangen Syrië-Libanon
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische straaljagers hebben vrijdag zeven grensovergangen langs de grens tussen Syrië en Libanon aangevallen, meldt het Israëlische leger. Het zegt dit te doen om de levering van wapens aan Hezbollah te stoppen.
Israëlische troepen zouden ook een vrachtwagen met een raketwerper in beslag hebben genomen in Zuid-Libanon, evenals explosieven, granaatwerpers en automatische AK-47-geweren, aldus het leger. De commandant van de Israëlische luchtmacht, generaal-majoor Tomer Bar, zei dat Hezbollah probeert wapens Libanon binnen te smokkelen om te testen of Israël in staat is dit te voorkomen.
Volgens de voorwaarden van een op 27 november overeengekomen staakt-het-vuren zou Israël zijn troepen gefaseerd uit Zuid-Libanon moeten terugtrekken, terwijl militaire faciliteiten van Hezbollah ten zuiden van de rivier Litani moeten worden ontmanteld. Beide partijen hebben elkaar meermaals beschuldigd van het schenden van de overeenkomst.
Donderdag riep de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon de Israëlische troepen op zich terug te trekken, verwijzend naar wat zij herhaalde schendingen van de overeenkomst noemde. Israël, dat grote delen van Hezbollahs raketvoorraden vernietigde tijdens wekenlange operaties in Zuid-Libanon, heeft gezegd dat het niet zal toestaan dat wapens via Syrië naar Hezbollah worden gesmokkeld. De afgelopen dagen heeft Israël ook aanvallen uitgevoerd op de Houthi-beweging in Jemen.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP/AFP) - Een aantal stembureaus in Peru gaat maandag opnieuw open nadat locaties door heel het land zondag vertraagd opengingen door logistieke problemen tijdens de presidentsverkiezingen. Dat heeft de Peruaanse kiesautoriteit bekendgemaakt. Ongeveer 63.000 kiezers in de hoofdstad Lima konden hun stem niet uitbrengen door een gebrek aan stembiljetten, stembussen en ander stemmateriaal.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is geen fan van paus Leo XIV, schrijft hij in een bericht op zijn Truth Social. "Paus Leo is zwak op het gebied van misdaad en verschrikkelijk op het gebied van buitenlandbeleid", aldus Trump.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
9 uur geleden