Israëlische premier Netanyahu ontbindt oorlogskabinet
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het oorlogskabinet ontbonden, meldt een Israëlische functionaris. Het kabinet werd opgericht nadat Hamas Israël op 7 oktober had aangevallen. Een van de leden, Benny Gantz, stapte eerder deze maand uit het kabinet.
Israëlische media melden dat Netanyahu het besluit zondag heeft bekendgemaakt. Hij zou hebben verteld dat het kabinet werd gevormd op verzoek van Gantz als onderdeel van een coalitieovereenkomst en nu niet meer nodig is vanwege het vertrek van Gantz.
Gantz stapte op 9 juni uit het kabinet, dat beslissingen neemt over de oorlog in Gaza en bedoeld was om eenheid uit te stralen. De oud-defensieminister gaf het uitblijven van een plan voor de toekomst van de Gazastrook als reden voor zijn vertrek. Gantz behoorde voor het uitbreken van de oorlog tot de oppositie.
Vijfde keer
Het oorlogskabinet bestond uit zes leden, maar slechts drie van hen hadden stemrecht. Dat waren Netanyahu, Gantz en minister van Defensie Yoav Gallant. Uiterst rechtse ministers wilden na het vertrek van Gantz deel uitmaken van het oorlogskabinet. Hun toetreding zou leiden tot spanningen in de relatie met andere landen, waaronder de Verenigde Staten.
De partij van Gantz wil nieuwe verkiezingen in Israël. De parlementsverkiezingen staan gepland in 2026. De huidige regering, de meest rechtse in de geschiedenis van Israël, werd eind 2022 geïnstalleerd, nadat Israël voor de vijfde keer in vier jaar tijd naar de stembus was gegaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later zei de gouverneur dat hij tegenstrijdige berichten ontving over de toestand van de twee.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn doodgeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Dat ging tijdelijk op slot. De Amerikaanse president Donald Trump was in Florida. Het motief van de schietpartij is nog onbekend.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis in Washington is op slot gegaan door een schietpartij in de buurt. De lockdown werd gemeld door het kantoor van de Amerikaanse president Donald Trump.
7 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De president van Nigeria, Bola Tinubu, heeft een noodtoestand afgekondigd, nu het land kampt met een golf van massale ontvoeringen.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Kevin Spacey staat volgend jaar een nieuwe rechtszaak te wachten. De Hollywood-acteur moet in oktober in Londen voorkomen in een zaak die draait om drie aanklachten van seksueel misbruik, is woensdag bekendgemaakt.
8 uur geledenLIMA (ANP/DPA) - Weer moet een ex-president in Peru achter de tralies. Martín Vizcarra, die van 2018 tot 2020 aan de macht was, is veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Hij nam in 2014 als gouverneur van een provincie smeergeld aan van bouwbedrijven.
8 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door een verwoestende brand in meerdere woontorens in Hongkong is opgelopen naar 36, meldt de lokale brandweer. Met 279 andere personen zou geen contact zijn, aldus de autoriteiten. Zeker 29 mensen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer krijgt de brand langzaam onder controle.
9 uur geleden