Israëlische premier Netanyahu eist overwinning verkiezingen op
TEL AVIV (ANP/DPA/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de overwinning opgeëist bij de parlementsverkiezingen. Dat deed hij nadat uit de exitpolls naar voren is gekomen dat zijn Likud-partij de grootste wordt. Maar zijn blok met andere rechtse partijen komt naar verwachting twee zetels te kort voor een meerderheid.
"Wat een vreugdevolle nacht," sprak een stralende Netanyahu een juichende menigte toe in Tel Aviv. Zijn Likud-partij komt uit op 36 of 37 zetels. "Deze overwinning is bijzonder zoet, want het is een overwinning tegen alle verwachtingen in."
De alliantie van rechtse partijen onder leiding van Netanyahu behaalt 59 zetels in het 120 zetels tellende parlement, blijkt uit bijgestelde exitpolls. Eerder werd verwacht dat het rechtse blok op zestig zetels zou uitkomen. Netanyahu's voornaamste rivaal Benny Gantz krijgt volgens de bijgestelde exitpolls 34 zetels.
Aanhangers
Gantz sprak in Tel Aviv ook zijn aanhangers toe. Volgens hem kan de uitslag betekenen dat er opnieuw geen regering gevormd kan worden. "Ik zal het eerlijk zeggen, ik snap en deel het gevoel van teleurstelling en pijn, want dit is niet het resultaat dat we wilden." Hij wees zijn toehoorders erop dat Netanyahu over ruim twee weken nog voor de rechter moet verschijnen omdat hij wordt verdacht van corruptie.
Omdat Netanyahu tekort komt voor een meerderheid moet de premier op zoek naar een extra coalitiepartner. Mocht hij die niet vinden, dan duurt de politieke crisis voort. Dit zijn de derde verkiezingen in een jaar tijd, omdat er na de vorige verkiezingen geen coalitie kon worden gemaakt. Bij de vorige verkiezingen in september kreeg Blauw en Wit van oud-generaal Gantz 33 zetels en kwam de Likud-partij uit op 32.
De opkomst is hoger dan verwacht, ondanks angst voor het nieuwe coronavirus. Bij de verkiezingen zijn meer mensen komen opdagen dan in september.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
36 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
1 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
2 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran is niet bezig met het leggen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, benadrukte de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi. "Helemaal niet, dit is niet waar." De Verenigde Staten stelden eerder deze week zestien mijnenleggers in de buurt van de strategische waterweg te hebben uitgeschakeld, al zei president Donald Trump dat er geen aanwijzingen waren dat het land mijnen zou hebben gelegd.
3 uur geleden