Israëlische oppositie wil dat hoge rechters hervormingen afkeuren
JERUZALEM (ANP/DPA/AFP) - De Israëlische oppositieleider Yair Lapid gaat een verzoekschrift indienen bij het Hooggerechtshof met de vraag de omstreden juridische hervormingen van maandag terug te draaien. Lapid zegt dat de aanpassing van de wet leidt tot een "eenzijdige opschorting van het democratische karakter van Israël".
"De strijd is niet afgelopen", zegt hij. Lapid spreekt van "de grootste en gevaarlijkste nationale crisis die het land ooit heeft getroffen".
Om de druk op te voeren heeft de oppositieleider ook de reservisten van de Israëlische strijdkrachten opgeroepen om dienst te weigeren totdat het Hooggerechtshof een uitspraak heeft gedaan. Tienduizend reservisten hadden eerder zelf al aangekondigd niet meer te willen dienen als de hervormingen zouden doorgaan. Reservisten vormen een belangrijke versterking van het Israëlische beroepsleger.
Tienduizenden tegenstanders
In principe heeft het Hooggerechtshof, dat bestaat uit vijftien rechters, de macht om de hervormingen af te keuren. Maar gezien het hier juist gaat over aanpassingen aan de juridische macht, zijn experts het er niet over eens wat de precieze gevolgen zullen zijn als de hoge rechters de wetsaanpassing tegenhouden. Ze vrezen dat een veto kan uitmonden in een ingewikkelde strijd tussen het Hooggerechtshof en de regering.
Op maandag stemden 64 van de 120 Israëlische parlementsleden voor het voorstel van premier Benjamin Netanyahu om politieke macht van de hoge rechters in het land in te perken. Door de wet krijgen zij minder te zeggen over onder meer de benoemingen van ministers en over de "redelijkheid" van regeringsbesluiten.
Reservisten
Aan de stemming gingen maandenlange demonstraties vooraf, waarbij regelmatig meer dan 100.000 mensen de straten van Jeruzalem en Tel Aviv op gingen. Ook tijdens de stemming op maandag verzamelden tienduizenden tegenstanders zich bij de Knesset, het Israëlische parlement in het centrum van Jeruzalem.
Netanyahu zei maandag dat de hervormingen nodig waren "voor de democratie". Volgens hem blijft het Hooggerechtshof onafhankelijk. De premier zegt ook in gesprek te blijven met de oppositie over de wetswijzigingen. Wel vindt Netanyahu dat het leger zich buiten het politieke debat moet houden, waarmee hij waarschijnlijk doelt op de oproepen aan reservisten om hun diensten stop te zetten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een comité van het Amerikaanse parlement dat onderzoek doet naar de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft gevraagd of Andrew Mountbatten Windsor zich wil laten verhoren. Dat schrijft de Britse krant The Guardian. Andrew, de broer van koning Charles, raakte door het schandaal zijn prinsentitel kwijt.
8 minuten geledenBELÉM (ANP) - De Britse prins William heeft wereldleiders opgeroepen "de generatie te zijn die het tij keert" in de klimaatcrisis. "Onze kinderen en kleinkinderen kijken en hopen mee", zei de troonopvolger van Charles donderdag tijdens de officieuze opening van de klimaattop COP30 in het Braziliaanse Belém.
52 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne is voor het eerst een Russische soldaat veroordeeld voor de moord op een krijgsgevangene. De 27-jarige Dmitri Koerasjov heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen.
2 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Rebellen in het Afrikaanse Soedan zeggen dat ze hebben ingestemd met een bestand dat humanitaire hulp mogelijk moet maken. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) vechten al ruim twee jaar een oorlog uit met het leger.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt te zijn begonnen aan een reeks luchtaanvallen op Hezbollah in het zuiden van Libanon. Israël had de beschietingen eerder op de dag al aangekondigd en burgers opgeroepen het gebied te verlaten.
2 uur geledenBELÉM (ANP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de officieuze opening van de VN-klimaattop in zijn land aangegrepen voor een tirade tegen desinformatie over het klimaat. "Extremisten verspreiden nepnieuws voor hun eigen electorale gewin", zei hij in Belém tegen zijn toehoorders, zonder namen te noemen.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft regeringsleiders in het Braziliaanse Belém ervan langs gegeven, omdat ze er niet in slagen de opwarming van de aarde onder de 1,5 graad te houden. "Dat is moreel falen en dodelijke nalatigheid", zei hij vanaf het podium op de top voor tientallen regeringsleiders. Die bijeenkomst gaat vooraf aan de VN-klimaattop, die maandag begint.
3 uur geleden