Israëlische minister zegt deal met Hamas vaak te hebben gestopt
JERUZALEM (ANP) - De ultrarechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, heeft naar eigen zeggen afgelopen jaar "keer op keer" weten te voorkomen dat "deze deal" met de beweging Hamas werd gesloten. Daarbij doelde hij op het akkoord dat nu wordt besproken door onderhandelaars in Qatar en dat bijna rond zou zijn.
Er zou een bestand komen tussen Israël en Hamas en gevangenen en alle gijzelaars zouden stapsgewijs worden vrijgelaten. Israël zou zich in fasen uit veel plaatsen in de Gazastrook terugtrekken en veel meer hulp toelaten.
Israëlische media meldden dinsdag dat de huidige overeenkomst niet veel anders is dan die eerder aan premier Benjamin Netanyahu is voorgelegd en die de premier toen tegen het slot van de onderhandelingen als onaanvaardbaar afwees. Volgens Ben-Gvir is dat "te danken aan de kracht" van zijn partij Otzma Yehudit (Joodse Kracht) in de huidige regeringscoalitie. Hij is fel tegenstander van een deal met Hamas en zijn partij is racistisch en wil de Arabieren verdrijven, ook uit de bezette Westelijke Jordaanoever waar Ben-Gvir woont.
Ben-Gvir erkent dat de politieke verhoudingen in het parlement inmiddels veranderd zijn en het moeilijker is het wapenstilstandsakkoord te blokkeren. Hij noemt de deal "een overgave aan Hamas" en heeft zijn politieke geestverwant minister van Financiën Bezalel Smotrich opgeroepen ook uit protest af te treden wanneer die wordt gesloten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
4 uur geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
5 uur geleden