Israëlische minister wil vertrek UNRWA-baas na ontdekking tunnel
TEL AVIV (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Israel Katz wil dat het hoofd van UNRWA opstapt. Aanleiding is de bekendmaking door het Israëlische leger zaterdag dat het een tunnelnetwerk van Hamas heeft ontdekt dat deels onder het hoofdkwartier van de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen loopt. Volgens het leger had Hamas ook toegang tot het complex in Gaza-Stad. De ontdekking wijst op de "diepe betrokkenheid" van de VN-organisatie met Hamas, schrijft Katz op X.
Commissaris-generaal van UNRWA Philippe Lazzarini zei zaterdag dat zijn organisatie het kantoor enkele dagen na het begin van de oorlog tussen Israël en Hamas heeft verlaten en niet op de hoogte was van tunnels onder het complex. Katz noemt dat "niet alleen absurd, maar een belediging van het gezond verstand". Het vertrek van de topman is daarom "noodzakelijk", schrijft hij.
De Israëli's beweren dat het tunnelnetwerk van zo'n 700 meter gebruikt werd door de inlichtingendienst van Hamas. Ze zouden onder meer een kantoorruimte hebben aangetroffen, met stalen kluizen die waren geopend en geleegd. In het VN-complex zelf zouden ze documenten en een voorraad wapens van Hamas hebben gevonden.
Vorige maand beschuldigde Israël twaalf medewerkers van UNRWA ervan betrokken te zijn geweest bij de aanval van Hamas op Israël, op 7 oktober. Ook toen riep Katz Lazzarini op te vertrekken. Veel landen hebben na die beschuldiging hun financiering van de VN-organisatie stilgelegd. Ook Nederland besloot de hulp te onderbreken. UNRWA, dat uiterst belangrijk is voor de Palestijnen in de door Israël belegerde Gazastrook, telt duizenden medewerkers. De organisatie heeft aangekondigd de beschuldigingen tegen de medewerkers te onderzoeken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De hoogste Iraanse leider Mojtaba Khamenei krijgt een medische behandeling in de Iraanse stad Qom. Dat schrijft de Britse krant The Times, die zich baseert op een diplomatiek memo dat naar Golfstaten is gestuurd. Daar zou informatie in staan van Amerikaanse en Israëlische inlichtingendiensten.
2 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Een Russische droneaanval op een stadsbus in de Oekraïense stad Nikopol heeft aan drie mensen het leven gekost, meldt minister van Binnenlandse Zaken Ihor Klymenko op Telegram. Twaalf mensen raakten gewond.
11 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP) - Bij nachtelijke aanvallen op Saudi-Arabië is de petrochemische industrie getroffen in de oostelijke stad Jubail. Dat meldt een bron ter plekke aan het persbureau AFP. "Een aanval veroorzaakte brand bij de SABIC-fabrieken in Jubail. Het geluid van de explosies was erg hard", aldus de bron. Die doelde met SABIC op het concern Saudi Basic Industries Corporation.
15 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Pakistaanse inspanningen om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, bereiken een "kritieke" fase. Dat schreef de Iraanse ambassadeur in Pakistan in een bericht op sociale media.
52 minuten geledenSHANGHAI (ANP/AFP) - De belangrijkste Taiwanese oppositiepoliticus, Cheng Li-wun, is aangekomen in Shanghai. Het zeldzame bezoek van de ooit separatistische Li-wun moet de banden met China aanhalen. Li-wun geldt als zeer pro-Chinees, wat haar ook binnen haar eigen partij, KMT, soms op kritiek komt te staan.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft Iraniërs gewaarschuwd geen treinen te gebruiken en uit de buurt te blijven van spoorwegen. Wie daar geen gehoor aan geeft, riskeert volgens de krijgsmacht zijn of haar eigen leven.
1 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - To Lam is dinsdag door de Nationale Vergadering tot president van Vietnam verkozen. De 68-jarige Lam is ook al de leider van de Vietnamese Communistische Partij. Nu Lam de eerste en tweede plek in de Vietnamese politiek bekleedt, heeft hij zijn macht verder geconsolideerd.
2 uur geleden