Israëlische minister wil vertrek UNRWA-baas na ontdekking tunnel
TEL AVIV (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Israel Katz wil dat het hoofd van UNRWA opstapt. Aanleiding is de bekendmaking door het Israëlische leger zaterdag dat het een tunnelnetwerk van Hamas heeft ontdekt dat deels onder het hoofdkwartier van de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen loopt. Volgens het leger had Hamas ook toegang tot het complex in Gaza-Stad. De ontdekking wijst op de "diepe betrokkenheid" van de VN-organisatie met Hamas, schrijft Katz op X.
Commissaris-generaal van UNRWA Philippe Lazzarini zei zaterdag dat zijn organisatie het kantoor enkele dagen na het begin van de oorlog tussen Israël en Hamas heeft verlaten en niet op de hoogte was van tunnels onder het complex. Katz noemt dat "niet alleen absurd, maar een belediging van het gezond verstand". Het vertrek van de topman is daarom "noodzakelijk", schrijft hij.
De Israëli's beweren dat het tunnelnetwerk van zo'n 700 meter gebruikt werd door de inlichtingendienst van Hamas. Ze zouden onder meer een kantoorruimte hebben aangetroffen, met stalen kluizen die waren geopend en geleegd. In het VN-complex zelf zouden ze documenten en een voorraad wapens van Hamas hebben gevonden.
Vorige maand beschuldigde Israël twaalf medewerkers van UNRWA ervan betrokken te zijn geweest bij de aanval van Hamas op Israël, op 7 oktober. Ook toen riep Katz Lazzarini op te vertrekken. Veel landen hebben na die beschuldiging hun financiering van de VN-organisatie stilgelegd. Ook Nederland besloot de hulp te onderbreken. UNRWA, dat uiterst belangrijk is voor de Palestijnen in de door Israël belegerde Gazastrook, telt duizenden medewerkers. De organisatie heeft aangekondigd de beschuldigingen tegen de medewerkers te onderzoeken.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en België doen onderzoek naar een treinverbinding tussen Eindhoven en Brussel. Het kan gaan om nieuw spoor, maar ook om een nieuwe treindienst over bestaand spoor.
20 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - Oud-president Yoon Suk-yeol heeft in Zuid-Korea een levenslange celstraf opgelegd gekregen. Hij riep in 2024 de militaire noodtoestand uit en stortte zijn land daarmee in politieke chaos.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan in de komende twee maanden hun laatste troepen terugtrekken uit Syrië. Dat berichten media als CBS News en The Wall Street Journal (WSJ) op basis van anonieme bronnen. Het zou gaan om een duizendtal militairen.
46 minuten geledenTUCSON (ANP) - Rechercheurs sluiten niet uit dat er sprake is van een medeplichtige bij de ontvoering van Nancy Guthrie (84). Dat zei sheriff Chris Nanos van Pima County tegen CBS News.
1 uur geledenLIMA (ANP/AFP/RTR) - Het linkse parlementslid José María Balcázar (83) is door het parlement gekozen tot interim-president van Peru.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten zijn in staat om dit weekend al Iran aan te vallen, maar president Donald Trump heeft nog geen beslissing genomen. Dat hebben anonieme veiligheidsadviseurs woensdag tegen de zenders CBS en CNN gezegd.
6 uur geleden