Israëlische minister wil vertrek UNRWA-baas na ontdekking tunnel
TEL AVIV (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Israel Katz wil dat het hoofd van UNRWA opstapt. Aanleiding is de bekendmaking door het Israëlische leger zaterdag dat het een tunnelnetwerk van Hamas heeft ontdekt dat deels onder het hoofdkwartier van de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen loopt. Volgens het leger had Hamas ook toegang tot het complex in Gaza-Stad. De ontdekking wijst op de "diepe betrokkenheid" van de VN-organisatie met Hamas, schrijft Katz op X.
Commissaris-generaal van UNRWA Philippe Lazzarini zei zaterdag dat zijn organisatie het kantoor enkele dagen na het begin van de oorlog tussen Israël en Hamas heeft verlaten en niet op de hoogte was van tunnels onder het complex. Katz noemt dat "niet alleen absurd, maar een belediging van het gezond verstand". Het vertrek van de topman is daarom "noodzakelijk", schrijft hij.
De Israëli's beweren dat het tunnelnetwerk van zo'n 700 meter gebruikt werd door de inlichtingendienst van Hamas. Ze zouden onder meer een kantoorruimte hebben aangetroffen, met stalen kluizen die waren geopend en geleegd. In het VN-complex zelf zouden ze documenten en een voorraad wapens van Hamas hebben gevonden.
Vorige maand beschuldigde Israël twaalf medewerkers van UNRWA ervan betrokken te zijn geweest bij de aanval van Hamas op Israël, op 7 oktober. Ook toen riep Katz Lazzarini op te vertrekken. Veel landen hebben na die beschuldiging hun financiering van de VN-organisatie stilgelegd. Ook Nederland besloot de hulp te onderbreken. UNRWA, dat uiterst belangrijk is voor de Palestijnen in de door Israël belegerde Gazastrook, telt duizenden medewerkers. De organisatie heeft aangekondigd de beschuldigingen tegen de medewerkers te onderzoeken.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "goed" overleg gehad met de Chinese leider Xi Jinping in Beijing, meldt het Witte Huis in een verklaring. Daarin staat ook dat de leiders manieren bespraken om de economische samenwerking tussen hun landen te versterken.
1 minuut geledenMANILLA (ANP/RTR) - De voorzitter van de Filipijnse senaat stelt dat Ronald Dela Rosa het gebouw heeft verlaten, nadat de senator zich er meerdere dagen had verscholen. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen Dela Rosa uitgevaardigd vanwege de dodelijke oorlog tegen drugs. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid.
57 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
6 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.
6 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer, zei de minister van Energie en Mijnbouw van het land. De hoofdstad Havana heeft te maken met de ergste stroomuitval in tientallen jaren door een Amerikaanse blokkade die het eiland van brandstof heeft afgesneden.
6 uur geleden