Israëlische minister wil onderzoek naar zichzelf en Netanyahu
JERUZALEM (ANP/RTR) - Er moet een onderzoek komen naar wat er in Israël allemaal mis is gegaan voorafgaand aan de aanval van Hamas op 7 oktober, vindt defensieminister Yoav Gallant. Hij wil dat onafhankelijke onderzoekers kijken naar zijn eigen rol en die van premier Benjamin Netanyahu.
Het onderzoek moet "objectief zijn en ons allemaal bestuderen", zei Gallant tijdens een toespraak bij een afstudeerceremonie voor nieuwe militairen. "Iedereen die beslissingen neemt en die ze uitvoert: de regering, het leger en de veiligheidsdiensten." Het publiek begon te juichen toen Gallant aankondigde dat ook hijzelf en Netanyahu onder de loep genomen zouden moeten worden.
Netanyahu heeft eerdere oproepen tot onderzoeken altijd weggewuifd. Hij vindt dat dat soort dingen in elk geval zullen moeten wachten tot de oorlog voorbij is.
Grootschalige aanval
Israël leek op 7 oktober totaal te zijn verrast door de grootschalige aanval van Hamas, waarbij zo'n 1200 mensen werden gedood en ongeveer 250 mensen werden gegijzeld. Het duurde volgens critici veel te lang voordat het Israëlische leger zich herpakte en de Hamasstrijders die Israël waren binnengevallen kon terugdringen. De aanval van Hamas betekende het startschot van de oorlog in Gaza, waarin volgens Hamas inmiddels ruim 38.000 Palestijnen zijn gedood.
Gallant en Netanyahu hadden het voordat de oorlog uitbrak ook al eens aan de stok. De defensieminister werd ontslagen toen hij zich uitsprak tegen omstreden hervormingen van de rechtsstaat, maar na hevige protesten werd het ontslag teruggedraaid.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP) - De NAVO roept de parlementen van NAVO-landen op te helpen regels te versoepelen die de wapenindustrie in de weg zouden zitten om meer te maken. "Jullie kunnen ons echt helpen om af te komen van alle obstakels" voor het opvoeren van de productie en samenwerking tussen industrieën, hield de plaatsvervanger van NAVO-topman Mark Rutte hen maandag voor.
59 minuten geledenJEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de Russische suggestie weerlegd om een referendum te houden over EU-toetreding. Dat zegt de Armeense leider in een video op Facebook. De Russische president Vladimir Poetin oefende afgelopen week druk uit op het land om een referendum uit te schrijven. Dit om groeiende onvrede binnen het Kremlin over de toenadering die Armenië lijkt te zoeken tot de Europese Unie.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse overheid wil de grondwet aanpassen om president Tamás Sulyok te kunnen afzetten. Dat zegt de onlangs verkozen premier Péter Magyar na een ontmoeting met de president, die zelf niet wil opstappen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft sinds het begin van de oorlog tegen de VS en Israël zeker twintig Amerikaanse militaire locaties beschadigd, blijkt uit satellietbeelden die de BBC heeft onderzocht. Dit suggereert dat de tegenaanvallen van Iran omvangrijker zijn geweest dan de Verenigde Staten tot nu toe hebben beweerd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het staken van de vijandelijkheden in Libanon blijft een harde eis voor een vredesdeal met de VS, benadrukt Iran. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt in de wekelijkse persbriefing van een "essentiële voorwaarde" om de oorlog te beëindigen.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
4 uur geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
4 uur geleden