Israëlische minister wil onderzoek naar zichzelf en Netanyahu
JERUZALEM (ANP/RTR) - Er moet een onderzoek komen naar wat er in Israël allemaal mis is gegaan voorafgaand aan de aanval van Hamas op 7 oktober, vindt defensieminister Yoav Gallant. Hij wil dat onafhankelijke onderzoekers kijken naar zijn eigen rol en die van premier Benjamin Netanyahu.
Het onderzoek moet "objectief zijn en ons allemaal bestuderen", zei Gallant tijdens een toespraak bij een afstudeerceremonie voor nieuwe militairen. "Iedereen die beslissingen neemt en die ze uitvoert: de regering, het leger en de veiligheidsdiensten." Het publiek begon te juichen toen Gallant aankondigde dat ook hijzelf en Netanyahu onder de loep genomen zouden moeten worden.
Netanyahu heeft eerdere oproepen tot onderzoeken altijd weggewuifd. Hij vindt dat dat soort dingen in elk geval zullen moeten wachten tot de oorlog voorbij is.
Grootschalige aanval
Israël leek op 7 oktober totaal te zijn verrast door de grootschalige aanval van Hamas, waarbij zo'n 1200 mensen werden gedood en ongeveer 250 mensen werden gegijzeld. Het duurde volgens critici veel te lang voordat het Israëlische leger zich herpakte en de Hamasstrijders die Israël waren binnengevallen kon terugdringen. De aanval van Hamas betekende het startschot van de oorlog in Gaza, waarin volgens Hamas inmiddels ruim 38.000 Palestijnen zijn gedood.
Gallant en Netanyahu hadden het voordat de oorlog uitbrak ook al eens aan de stok. De defensieminister werd ontslagen toen hij zich uitsprak tegen omstreden hervormingen van de rechtsstaat, maar na hevige protesten werd het ontslag teruggedraaid.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 203. Dat meldt een in de Verenigde Staten gevestigde groepering die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump raadt het communistische regime van Cuba "ten zeerste aan" een deal te sluiten, "voordat het te laat is". Er gaat geen olie of geld uit Venezuela meer naar Cuba, benadrukt de president op zijn eigen sociale medium Truth Social.
1 uur geledenUNTERSEEN (ANP/DPA) - De Zwitserse auteur Erich von Däniken is op 90-jarige leeftijd overleden. De bestsellerauteur verwierf in de jaren 60 en 70 bekendheid met tientallen publicaties over buitenaards leven op aarde. Daarin schreef hij onder meer dat de piramides in Egypte tot stand waren gekomen met hulp van aliens. Ook gaf hij veel lezingen, zoals over de vraag of buitenaards leven over dezelfde geslachtsorganen als de mens zou beschikken.
1 uur geledenWASHINGTON/BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft aantijgingen van de Amerikaanse gezondheidsminister Robert F. Kennedy Jr. tegengesproken. De omstreden telg van de beroemde Kennedy-familie beweert dat in Duitsland ruim duizend artsen worden vervolgd, omdat ze tijdens de coronapandemie bijvoorbeeld hadden toegestaan dat patiënten geen mondkapje hoefden te dragen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De gewezen Britse ambassadeur in de Verenigde Staten, Peter Mandelson, heeft excuses aangeboden aan de slachtoffers van Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat onderhield warme banden met de Amerikaanse miljardair en veroordeelde zedendelinquent en moest vertrekken toen bekend werd hoe nauw hij was met Epstein. "Ik zou mijn excuses willen aanbieden aan deze vrouwen voor het feit dat het systeem erin faalde hun stemmen te horen en hen niet de bescherming bood die ze mochten verwachten", aldus Mandelson.
2 uur geledenZAPORIZJA (ANP/DPA) - De stroomstoring die honderdduizenden huishoudens en bedrijven in de Oekraïense regio Zaporizja raakte, is verholpen. Dat meldt de directeur van het lokale energiebedrijf in een bericht op Telegram. Volgens hem ging het om circa 380.000 gezinnen en ondernemingen die kampten met stroomuitval.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Opnieuw zijn in Minneapolis duizenden de straat opgegaan uit onvrede met ICE en uit solidariteit met de 37-jarige Renee Good die daar woensdag door die immigratiedienst werd doodgeschoten. Volgens de lokale politie verliep het protest veelal vreedzaam. Ook in steden als Austin, Seattle, New York en Los Angeles werd de voorbije dagen gedemonstreerd vanwege de dood van de vrouw, onder de noemer "ICE, out for Good". In Minneapolis werden dit weekend enkele tientallen demonstranten gearresteerd, aldus de politie.
5 uur geleden