Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israëlische minister wil onderzoek naar zichzelf en Netanyahu

Israëlische minister wil onderzoek naar zichzelf en Netanyahu

JERUZALEM (ANP/RTR) - Er moet een onderzoek komen naar wat er in Israël allemaal mis is gegaan voorafgaand aan de aanval van Hamas op 7 oktober, vindt defensieminister Yoav Gallant. Hij wil dat onafhankelijke onderzoekers kijken naar zijn eigen rol en die van premier Benjamin Netanyahu.

Het onderzoek moet "objectief zijn en ons allemaal bestuderen", zei Gallant tijdens een toespraak bij een afstudeerceremonie voor nieuwe militairen. "Iedereen die beslissingen neemt en die ze uitvoert: de regering, het leger en de veiligheidsdiensten." Het publiek begon te juichen toen Gallant aankondigde dat ook hijzelf en Netanyahu onder de loep genomen zouden moeten worden.

Netanyahu heeft eerdere oproepen tot onderzoeken altijd weggewuifd. Hij vindt dat dat soort dingen in elk geval zullen moeten wachten tot de oorlog voorbij is.

Grootschalige aanval

Israël leek op 7 oktober totaal te zijn verrast door de grootschalige aanval van Hamas, waarbij zo'n 1200 mensen werden gedood en ongeveer 250 mensen werden gegijzeld. Het duurde volgens critici veel te lang voordat het Israëlische leger zich herpakte en de Hamasstrijders die Israël waren binnengevallen kon terugdringen. De aanval van Hamas betekende het startschot van de oorlog in Gaza, waarin volgens Hamas inmiddels ruim 38.000 Palestijnen zijn gedood.

Gallant en Netanyahu hadden het voordat de oorlog uitbrak ook al eens aan de stok. De defensieminister werd ontslagen toen hij zich uitsprak tegen omstreden hervormingen van de rechtsstaat, maar na hevige protesten werd het ontslag teruggedraaid.

Meer uit Buitenland

VS stellen sancties in tegen Cubaanse president en familie Castro

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.

1 uur geleden
Britse burgemeester Burnham wil het opnemen tegen Starmer

LONDEN (ANP/RTR) - De burgemeester van Greater Manchester, Andy Burnham, zegt het te willen opnemen tegen de Britse premier Keir Starmer (Labour) als hij de lokale verkiezingen wint. Dat deed de bewindsman tijdens een BBC-debat met andere kandidaten die willen meedingen naar die parlementszetel. In het Verenigd Koninkrijk kunnen alleen parlementariërs meedingen in een zogeheten leiderschapsverkiezing. Regionale winst in Makerfield kan hem die plek in het parlement opleveren.

1 uur geleden
Kremlin: Zelensky is 'altijd welkom' in Moskou

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin zegt dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "elk moment" welkom is in Moskou als hij wil praten over een vredesakkoord. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov reageert daarmee op de open brief die Zelensky eerder op donderdagavond publiceerde en die hij richtte aan Poetin.

2 uur geleden
Iran: conceptakkoord VS bevat nog dubbelzinnigheden

TEHERAN (ANP/RTR) - Het huidige conceptvoorstel voor een vredesovereenkomst met de Verenigde Staten bevat dubbelzinnigheden die moeten worden opgehelderd. Dat zegt Mohsen Rezaei, een hoge adviseur van opperste leider Mojtaba Khamenei, op de Iraanse staatstelevisie.

2 uur geleden
Zelensky in brief aan Poetin: kom direct met mij om tafel

KYIV (ANP) - Oekraïne wil direct met de Russische president Vladimir Poetin om tafel voor vredesonderhandelingen. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een publieke brief aan zijn Russische ambtgenoot. Tijdens die onderhandelingen is Zelensky bereid een volledig staakt-het-vuren in acht te nemen, "zoals gebruikelijk is".

3 uur geleden
Betoging in Libië tegen VN-vluchtelingenorganisatie om migratie

TRIPOLI (ANP/RTR) - Bij het kantoor van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in de Libische hoofdstad Tripoli hebben honderden mensen betoogd tegen de stroom migranten in het land. Het was een van de grotere recente betogingen tegen de migratie. Het kantoor werd enige tijd geblokkeerd.

4 uur geleden
Poetin zegt klaar te zijn om in te binden als Kyiv dat ook doet

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid compromissen te sluiten in de vredesonderhandelingen met Oekraïne als Kyiv dat ook is. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin tegen journalisten in Sint-Petersburg. Daar is de Russische leider voor een economische top.

4 uur geleden