Israëlische minister wil onderzoek naar zichzelf en Netanyahu
JERUZALEM (ANP/RTR) - Er moet een onderzoek komen naar wat er in Israël allemaal mis is gegaan voorafgaand aan de aanval van Hamas op 7 oktober, vindt defensieminister Yoav Gallant. Hij wil dat onafhankelijke onderzoekers kijken naar zijn eigen rol en die van premier Benjamin Netanyahu.
Het onderzoek moet "objectief zijn en ons allemaal bestuderen", zei Gallant tijdens een toespraak bij een afstudeerceremonie voor nieuwe militairen. "Iedereen die beslissingen neemt en die ze uitvoert: de regering, het leger en de veiligheidsdiensten." Het publiek begon te juichen toen Gallant aankondigde dat ook hijzelf en Netanyahu onder de loep genomen zouden moeten worden.
Netanyahu heeft eerdere oproepen tot onderzoeken altijd weggewuifd. Hij vindt dat dat soort dingen in elk geval zullen moeten wachten tot de oorlog voorbij is.
Grootschalige aanval
Israël leek op 7 oktober totaal te zijn verrast door de grootschalige aanval van Hamas, waarbij zo'n 1200 mensen werden gedood en ongeveer 250 mensen werden gegijzeld. Het duurde volgens critici veel te lang voordat het Israëlische leger zich herpakte en de Hamasstrijders die Israël waren binnengevallen kon terugdringen. De aanval van Hamas betekende het startschot van de oorlog in Gaza, waarin volgens Hamas inmiddels ruim 38.000 Palestijnen zijn gedood.
Gallant en Netanyahu hadden het voordat de oorlog uitbrak ook al eens aan de stok. De defensieminister werd ontslagen toen hij zich uitsprak tegen omstreden hervormingen van de rechtsstaat, maar na hevige protesten werd het ontslag teruggedraaid.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.
1 uur geledenPYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.
1 uur geledenBRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.
7 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran noemt een nachtelijke aanval op radarinstallaties in de kustregio Sirik en het eiland Qeshm een "flagrante schending van het staakt-het-vuren". In een bericht op X spreekt het ministerie van Buitenlandse Zaken van een aanval op de "nationale soevereiniteit en territoriale integriteit" van Iran. Ook noemt het de actie die het land de VS toedicht "vijandig en provocatief".
10 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Er zijn tot nu toe bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika, blijkt uit een overzicht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). 452 van die gevallen komen uit de Democratische Republiek Congo (DRC), waar meer dan tachtig mensen officieel aan het ebolavirus zijn overleden. In buurland Oeganda werden negentien bevestigde gevallen gemeld.
12 uur geleden