Israëlische minister verwijt Qatar steun voor Hamas
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische minister van Financiën houdt Qatar medeverantwoordelijk voor het geweld door Hamas. Qatar speelt een belangrijke rol in de onderhandelingen over de vrijlating van Palestijnse gevangenen en Israëlische gijzelaars uit Gaza. Eerder lekten ook al beelden uit van premier Benjamin Netanyahu die kritiek uitte op dat land.
Minister Bezalel Smotrich noemde Qatar een "beschermer van Hamas en grotendeels verantwoordelijk voor de afslachting door Hamas van Israëlische burgers". Hij zei ook dat het land "terrorisme steunt en terrorisme financiert". Volgens Smotrich zijn westerse landen "hypocriet" omdat ze nauwe banden met Qatar onderhouden. "Het Westen kan en moet veel meer druk op ze uitoefenen en onmiddellijk de vrijlating van gijzelaars bewerkstelligen."
Qatar was al niet blij met Israël nadat een filmpje was uitgelekt waarin Netanyahu de bemiddeling van Qatar "problematisch" noemde. Het land heeft samen met Egypte een belangrijke rol gespeeld in de zeven dagen durende gevechtspauze in november. Internationaal wordt juist breed gevraagd om de gevechten te onderbreken, in ieder geval om humanitaire hulp te kunnen verlenen.
"Als deze opmerkingen bevestigd worden zijn ze onverantwoordelijk en destructief voor de inspanningen om de levens van onschuldige mensen te redden, maar niet verrassend", zei woordvoerder van het Qatarese ministerie van Buitenlandse Zaken Majed al-Ansari op X.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP/AFP/RTR) - Een omstreden organisatie die werd ondersteund door Washington en Israël, is gestopt met noodhulp in de Gazastrook. De particuliere Amerikaanse Gaza Humanitarian Foundation (GHF) meldt haar missie in het Palestijnse gebied na zes maanden te hebben beëindigd.
58 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het Europese tegenvoorstel op het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne is "op het eerste gezicht niet constructief en werkt niet" voor Rusland, stelt Joeri Oesjakov, topadviseur van het Kremlin.
2 uur geledenLUANDA (ANP) - Een eventuele overeenkomst over de toekomst van Oekraïne mag niet ten koste gaan van de veiligheid van Polen en Europa, benadrukt de Poolse premier Donald Tusk. Hij reageert daarmee op het Amerikaanse vredesplan, waarin grote concessies van Oekraïne worden gevraagd.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie blijft doorwerken aan een voorstel voor een lening aan Oekraïne op basis van bevroren Russische tegoeden, ook nu er een mogelijk vredesplan ligt. Dat er een concreet voorstel komt is "nog urgenter gezien deze achtergrond", aldus een woordvoerder van de Commissie.
4 uur geledenKINGSTON (ANP) - De Jamaicaanse reggaezanger Jimmy Cliff is op 81-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie op Instagram bekendgemaakt. Hij overleed aan de gevolgen van een longontsteking.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Poolse aanklagers zeggen een Oekraïense man te hebben opgepakt op verdenking van spoorsabotage in samenwerking met Rusland. Eerder werden twee andere Oekraïners geïdentificeerd als verdachten.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie streeft naar consensus in een EU-standpunt over een vredesplan voor Oekraïne, aldus een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. "Zo staan we sterker, zo staan we eensgezind tegenover een onderwerp dat zo belangrijk is als de vrede in Oekraïne en zo belangrijk als de veiligheid van Europa", zei ze. Maar dat lukt niet altijd en eventuele onenigheid tussen de lidstaten over een vredesplan mag geen "belemmering vormen voor de voortgang van zo'n cruciaal onderwerp".
5 uur geleden