Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israëlische minister boos dat Halsema terugkomt op term pogrom

Israëlische minister boos dat Halsema terugkomt op term pogrom

AMSTERDAM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar heeft verontwaardigd gereageerd op uitspraken van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema, die zondag zei dat ze het woord pogrom niet opnieuw zou gebruiken voor het geweld tegen Israëlische voetbalsupporters. "Het statement van de burgemeester van Amsterdam is volstrekt onacceptabel", schrijft Saar op X.

"Honderden Israëlische fans die naar een voetbalwedstrijd kwamen kijken, werden achtervolgd en aangevallen, het doelwit van een menigte die om hun paspoorten vroeg om te controleren of ze burgers van de Joodse staat waren. Er is geen ander woord voor dit dan een pogrom." In het feitenrelaas van de gemeente Amsterdam stond dat Israëlische supporters slachtoffer werden van gewelddadige hit-and-runacties door "kleine groepen relschoppers", nadat fans van Maccabi Tel Aviv eerder provocerende liederen hadden gezongen en onder meer een Palestijnse vlag van een gevel hadden getrokken.

Halsema had aanvankelijk gezegd dat ze zich "kon voorstellen dat het mensen doet denken aan een pogrom", maar zou dat woord niet nog eens gebruiken. "Ik moet wel zeggen dat ik in de dagen daarna heb gezien hoe het woord pogrom heel politiek werd, eigenlijk tot propaganda", zei ze bij Nieuwsuur. "De Israëlische regering spreekt over 'een Palestijnse pogrom in de Amsterdamse straten', in politiek Den Haag wordt het woord pogrom vooral gebruikt om Marokkaanse Amsterdammers, moslims, te discrimineren. Zo heb ik het niet bedoeld en zo heb ik het niet gewild", aldus Halsema.

Saar verwerpt dat de term Israëlische propaganda is en verwijst naar andere Nederlandse politici die de term pogrom zouden hebben gebruikt: Geert Wilders (PVV), Caroline van der Plas (BBB) en Chris Stoffer (SGP). De Israëlische minister suggereert bovendien dat Halsema de ernst van het geweld van die avond niet erkent en daarom niet meer wil spreken van een pogrom. Saar heeft het op X over een "doofpot".

Meer uit Binnenland

Sven Kockelmann wint Sonja Barend Award voor interview met Schoof

HILVERSUM (ANP) - De Sonja Barend Award, de prijs voor het beste interview van het afgelopen tv-seizoen, is dit jaar gewonnen door Sven Kockelmann. De presentator krijgt de prijs voor zijn gesprek met vertrekkend premier Dick Schoof in een speciale uitzending van Café Kockelmann op NPO 2.

53 minuten geleden
Bomen op spoor rond Haarlem, ook elders stormschade gemeld

DEN HAAG (ANP) - Door een boom op het spoor rijden er zondagavond geen treinen tussen Haarlem en Zandvoort. Ook tussen Haarlem en Amsterdam Centraal is het treinverkeer verstoord omdat er een boom op het spoor ligt: op dat traject rijden minder sprinters. De hinder houdt in beide gevallen naar verwachting tot ongeveer 23.15 uur aan, is te zien in de reisplanner van de NS.

3 uur geleden
Politie onderzoekt dood vrouw in Eindhoven, man aangehouden

EINDHOVEN (ANP) - In een appartement in Eindhoven is zondag een vrouw "onder verdachte omstandigheden" dood gevonden. De politie heeft in de buurt een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar overlijden.

5 uur geleden
Kustwacht stelt aantal gewonden op vrachtschip bij van 5 naar 3

SCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het aantal gewonden op het vrachtschip UHL Freedom is bijgesteld van vijf naar drie, meldt de kustwacht zondag. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het is niet bekend hoe het met de derde gewonde gaat.

6 uur geleden
Vrouw zwaargewond door mishandeling tijdens feest in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dit weekend een vrouw zwaargewond geraakt door een zware mishandeling tijdens een feest. Het incident gebeurde zaterdagochtend vroeg, meldt de politie zondag.

8 uur geleden
Vrachtschip stuurloos boven Schiermonnikoog, vijf gewonden

SCHIERMONNIKOOG (ANP) - Een vrachtschip dat onder Portugese vlag vaart, is stuurloos geraakt op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog. De eerste prioriteit van de hulpdiensten is het helpen van de vijf gewonden aan boord, zegt een woordvoerder van de kustwacht. Hoe de bemanningsleden gewond zijn geraakt, is nog niet bekend.

8 uur geleden
Weeronline: Boelo is officieel eerste herfststorm van 2026

HOUTEN (ANP) - Storm Boelo, die momenteel over Nederland raast, is officieel de eerste herfststorm van dit jaar. Op Vlieland kwam het tussen 11.00 en 12.00 uur tot een gemiddelde windkracht 9. Ook in IJmuiden waait het flink en werden windstoten van 115 kilometer per uur gemeten, meldt Weeronline.

10 uur geleden