Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israëlische minister boos dat Halsema terugkomt op term pogrom

Israëlische minister boos dat Halsema terugkomt op term pogrom

AMSTERDAM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar heeft verontwaardigd gereageerd op uitspraken van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema, die zondag zei dat ze het woord pogrom niet opnieuw zou gebruiken voor het geweld tegen Israëlische voetbalsupporters. "Het statement van de burgemeester van Amsterdam is volstrekt onacceptabel", schrijft Saar op X.

"Honderden Israëlische fans die naar een voetbalwedstrijd kwamen kijken, werden achtervolgd en aangevallen, het doelwit van een menigte die om hun paspoorten vroeg om te controleren of ze burgers van de Joodse staat waren. Er is geen ander woord voor dit dan een pogrom." In het feitenrelaas van de gemeente Amsterdam stond dat Israëlische supporters slachtoffer werden van gewelddadige hit-and-runacties door "kleine groepen relschoppers", nadat fans van Maccabi Tel Aviv eerder provocerende liederen hadden gezongen en onder meer een Palestijnse vlag van een gevel hadden getrokken.

Halsema had aanvankelijk gezegd dat ze zich "kon voorstellen dat het mensen doet denken aan een pogrom", maar zou dat woord niet nog eens gebruiken. "Ik moet wel zeggen dat ik in de dagen daarna heb gezien hoe het woord pogrom heel politiek werd, eigenlijk tot propaganda", zei ze bij Nieuwsuur. "De Israëlische regering spreekt over 'een Palestijnse pogrom in de Amsterdamse straten', in politiek Den Haag wordt het woord pogrom vooral gebruikt om Marokkaanse Amsterdammers, moslims, te discrimineren. Zo heb ik het niet bedoeld en zo heb ik het niet gewild", aldus Halsema.

Saar verwerpt dat de term Israëlische propaganda is en verwijst naar andere Nederlandse politici die de term pogrom zouden hebben gebruikt: Geert Wilders (PVV), Caroline van der Plas (BBB) en Chris Stoffer (SGP). De Israëlische minister suggereert bovendien dat Halsema de ernst van het geweld van die avond niet erkent en daarom niet meer wil spreken van een pogrom. Saar heeft het op X over een "doofpot".

Meer uit Binnenland

Herman Deinum (79), bassist Cuby & the Blizzards, overleden

NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.

2 uur geleden
DJI: focus ligt op terugkeren van rust in de gevangenis

VUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".

4 uur geleden
Premier Aruba niet naar Nederland om 'spanning in eigen regio'

ORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.

6 uur geleden
Gijzeling in gevangenis Vught voorbij, medewerkers in veiligheid

VUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.

6 uur geleden
Gegijzelden PI Vught zijn twee medewerkers

DEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.

6 uur geleden
Gijzeling gaande op psychiatrische afdeling gevangenis Vught

VUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.

7 uur geleden
JenV: incident Vught niet in zwaar beveiligde EBI

DEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.

7 uur geleden