Israëlisch parlement stemt zondag over nieuwe regering
JERUZALEM (ANP) - Het parlement van Israël stemt zondag over de nieuwe coalitieregering zonder de Likud-partij van premier Netanyahu. Als er een meerderheid is wordt de nieuwe regeringsploeg dezelfde dag beëdigd, zei parlementsvoorzitter Yariv Levin volgens de radio van het leger van Israël. De vertrouwensstemming en het voorafgaande debat in het parlement stonden eerder nog gepland voor maandag.
De nieuwe regeringscoalitie van acht partijen is het er vooral over eens dat de voor corruptie vervolgde, rechtse Netanyahu na twaalf jaar moet vertrekken. Hij wordt bij voldoende stemmen opgevolgd door de rechtse Naftali Bennet, die volgens afspraken ruim twee jaar later het premierschap overdraagt aan Yair Lapid van de centristische Toekomstpartij.
De partijen in de coalitie zijn van uiteenlopend pluimage. Zo is beoogd premier Naftali Bennet een steunpilaar voor kolonisten, terwijl ook een partij die opkomt voor Arabische Israëli’s voor de coalitie heeft getekend. Een belangrijke opdracht is om in de eerste honderd dagen een begroting te maken.
Het politieke monsterverbond tegen Netanyahu komt na vier verkiezingen in twee jaar tijd. De 71-jarige Netanyahu probeert de coalitie nog te ondermijnen door parlementariërs te bewegen hun steun in te trekken.
Meer uit Buitenland
MILAAN (ANP) - De grootste luchthaven van Milaan draagt vanaf vrijdag de naam van de Italiaanse oud-premier en miljardair Silvio Berlusconi. De naamswijziging werd al twee jaar geleden aangekondigd, maar nu is het vliegveld officieel omgedoopt tot 'Aeroporto Milano-Malpensa Silvio Berlusconi', meldt persbureau ANSA.
28 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ed Miliband heeft zijn Iraanse ambtgenoot gewaarschuwd in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Hij heeft Abbas Araghchi laten weten dat het VK "geen intimidatie, bedreigingen of vijandige activiteiten op Brits grondgebied" zal tolereren van aan Iran gelieerde groepen, staat in een Britse verklaring.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Burgemeesters van zuidwestelijke Vlaamse gemeentes die grenzen aan Frankrijk hebben protest aangetekend tegen het tolvignet dat België in 2027 wil invoeren. De achttien burgemeesters van de Westhoek willen dat rekening wordt gehouden met de impact van het vignet voor de grensregio.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft "definitieve" toestemming gekregen van de Amerikaanse president Donald Trump om in eigen land Patriot-luchtverdedigingsraketten te gaan maken, zegt president Volodymyr Zelensky. Trump wisselt tot dusver enthousiasme en bedenkingen af.
1 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/RTR) - Het overleg met Rusland en Oekraïne over het beëindigen van de oorlog wordt binnenkort voortgezet in de Verenigde Arabische Emiraten, als het aan bemiddelaar de Verenigde Staten ligt. De besprekingen zouden niet op politiek niveau worden gevoerd, maar op dat van specialisten, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft opnieuw zijn steun uitgesproken voor de persvrijheid. Tijdens zijn vlucht naar Parijs groette hij journalisten en noemde hij berichtgeving "zeer belangrijk". De paus werd gevraagd naar het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om CNN en diverse andere media de toegang tot het Witte Huis te ontzeggen.
2 uur geledenKATHMANDU (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt dat de aanstaande winter in Nepal grote gevolgen kan hebben voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de grote vloedgolf die vorige maand duizenden huizen verwoestte. Volgens de hulporganisatie is dat een groot probleem voor de duizenden burgers die door de ramp dakloos zijn geworden.
3 uur geleden