Israëlisch parlement stemt zondag over nieuwe regering
JERUZALEM (ANP) - Het parlement van Israël stemt zondag over de nieuwe coalitieregering zonder de Likud-partij van premier Netanyahu. Als er een meerderheid is wordt de nieuwe regeringsploeg dezelfde dag beëdigd, zei parlementsvoorzitter Yariv Levin volgens de radio van het leger van Israël. De vertrouwensstemming en het voorafgaande debat in het parlement stonden eerder nog gepland voor maandag.
De nieuwe regeringscoalitie van acht partijen is het er vooral over eens dat de voor corruptie vervolgde, rechtse Netanyahu na twaalf jaar moet vertrekken. Hij wordt bij voldoende stemmen opgevolgd door de rechtse Naftali Bennet, die volgens afspraken ruim twee jaar later het premierschap overdraagt aan Yair Lapid van de centristische Toekomstpartij.
De partijen in de coalitie zijn van uiteenlopend pluimage. Zo is beoogd premier Naftali Bennet een steunpilaar voor kolonisten, terwijl ook een partij die opkomt voor Arabische Israëli’s voor de coalitie heeft getekend. Een belangrijke opdracht is om in de eerste honderd dagen een begroting te maken.
Het politieke monsterverbond tegen Netanyahu komt na vier verkiezingen in twee jaar tijd. De 71-jarige Netanyahu probeert de coalitie nog te ondermijnen door parlementariërs te bewegen hun steun in te trekken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.
32 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
5 uur geleden