Israëlisch bedrijf bemachtigde order spionagesoftware uit Myanmar
TEL AVIV (ANP) - Het Israëlische technologiebedrijf Cognyte heeft in 2021 een opdracht binnengehaald om spionagesoftware aan Myanmar te verkopen, ondanks een verbod op de verkoop van militaire technologie aan het Aziatische land. De onderneming haalde de opdracht een maand voor de militaire coup van februari 2021 binnen, schrijft Reuters op basis van documenten die het persbureau heeft ingezien.
De deal kwam er ondanks een vonnis van de hoogste rechtbank van Israël in 2017. De precieze inhoud van die uitspraak is geheim, maar Israël beweert sindsdien dat de export van producten voor militair gebruik aan Myanmar verboden is.
De deal van Cognyte met het Myanmarese post- en telefoniebedrijf gaat daar tegenin, zegt mensenrechtenadvocaat Eitay Mack. Volgens hem zijn Cognyte en bepaalde medewerkers van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken medeplichtig aan mensenrechtenschendingen in Myanmar. Namens zestig andere Israëliërs heeft hij een klacht ingediend en vraagt hij om strafrechtelijk onderzoek.
Afluisteren
In de met Reuters gedeelde documenten meldt de Myanmarese post- en telefoniedienst aan de autoriteiten van het land dat het Israëlische bedrijf de winnaar was van een aanbesteding voor technologie om communicatie te onderscheppen. Dergelijke spionagesoftware kan worden gebruikt voor het afluisteren van telefoongesprekken, berichtjes in te zien en e-mailverkeer te volgen. Ook kan het de locatie van internetgebruikers in kaart brengen zonder hulp van telecommaatschappijen.
Cognyte, de militaire junta van Myanmar of het post- en telecombedrijf van het land gingen niet in op verzoeken om commentaar van Reuters.
Nepprofielen
Ook voordat het leger van Myanmar in februari 2021 met geweld de macht overnam in het land, waren er al zorgen over mensenrechtenschendingen in het land. Zo pleegde het leger in 2016 en 2017 gewelddadigheden tegen de islamitische Rohingya-gemeenschap, wat door de Verenigde Staten later als genocide werd aangemerkt.
Cognyte is al langer controversieel. Facebook verbande het bedrijf van het eigen socialemediaplatform. Volgens moederbedrijf Meta bleek uit onderzoek dat Cognyte klanten hielp met het opzetten van nepprofielen. Die zouden onder andere in Kenia, Mexico en Indonesië zijn ingezet tegen journalisten en politici.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Met iets meer dan de helft van de stemmen geteld in Israël blijft het blok van premier Benjamin Netanyahu aan kop met 56 zetels. Dat maakte de kiescommissie rond 07.45 uur Israëlische tijd bekend, aldus The Times of Israel.
1 uur geledenTEXAS (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu het erg goed gedaan. Dat zei hij tegen verslaggevers nadat hij een bijeenkomst in Texas had bijgewoond, zo bericht The Times of Israel.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat achter de komst van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten. Hij zei dat woensdag tegen verslaggevers. Bolsonaro vertrok naar de VS nadat hij zondag de presidentsverkiezingen had verloren.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn land terrein heroverd met een reeks offensieven, waaronder een operatie die niet eerder was aangekondigd. Hij zei dat dinsdag in zijn avondlijke videotoespraak.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Flávio Bolsonaro en leden van zijn familie hebben een visum voor de Verenigde Staten gekregen. Dat heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld, aldus The Washington Post.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft tot nu toe meer dan 47 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat is ruim 25 procent meer dan de raming van het ministerie van Defensie in juli. Dat blijkt uit gegevens van het Pentagon die persbureau Reuters heeft ingezien.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Met een kwart van de stemmen geteld gaat het blok van zittend premier Benjamin Netanyahu aan kop. Dat maakte de kiescommissie rond 04.00 uur Israëlische tijd bekend, aldus The Times of Israel.
4 uur geleden