Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israëli's en Palestijnen beloven geweld Jordaanoever te voorkomen

Israëli's en Palestijnen beloven geweld Jordaanoever te voorkomen

AQABA (ANP/AFP/RTR) - Israël en Palestijnse functionarissen hebben aan het einde van een spoedoverleg in de Jordanese havenstad Aqaba beloofd samen te werken om tot een "rechtvaardige en duurzame vredesovereenkomst" te komen. Zo hopen partijen "verder geweld" op de Westelijke Jordaanoever te voorkomen. Terwijl de besprekingen aan de gang waren, doodde een Palestijnse schutter twee Joodse kolonisten op de Jordaanoever, meldden Israëlische functionarissen.

Israël heeft toegezegd "gedurende vier maanden te stoppen met het bespreken van de vestiging van nieuwe nederzettingen en gedurende zes maanden te stoppen met het goedkeuren van nieuwe nederzettingen", aldus de gezamenlijke verklaring.

Delegaties uit onder meer Israël en het bezette Palestina waren in Aqaba bijeen om te praten over het oplaaiend geweld op de Westelijke Jordaanoever. Het komt zelden voor dat de twee partijen op hoog niveau contact hebben. Ook een Amerikaanse veiligheidsadviseur en mensen van de veiligheidsdiensten van Egypte en Jordanië waren aangeschoven. De deelnemers vreesden onder meer een verdere escalatie na het begin van de islamitische heilige maand, ramadan, die 22 maart begint.

De Israëlische delegatie werd geleid door de baas van de binnenlandse inlichtingendienst, Ronen Bar, en de Palestijnse door inlichtingendienstchef Majed Faraj. De partij van de Palestijnse president Mahmoud Abbas liet weten dat de Palestijnse Autoriteit "ondanks de bloedbaden die onder Palestijnen worden aangericht toch een delegatie heeft gestuurd om te kijken of het bloedvergieten kan stoppen". De in de Gazastrook gevestigde beweging Hamas heeft het overleg veroordeeld als verraad aan de nationale zaak, minachting "van het bloed van de martelaren" en een poging de misdaden van de bezettingsmacht te verhullen, wat volgens Hamas kan leiden tot nog meer misdaden.

Afgelopen woensdag kwamen bij een Israëlische inval elf Palestijnen om het leven en raakten er meer dan tachtig gewond. Het was de bloedigste inval sinds 2005. Dit jaar zijn al meer dan zestig Palestijnen om het leven gekomen, onder wie burgers. De Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem zijn sinds 1967 bezet en steeds grotere delen worden feitelijk ingelijfd bij Israël door kolonisten. Oost-Jeruzalem werd al in 1980 door Israël geannexeerd.

Meer uit Buitenland

Trump: VS hoeven niet te betalen voor Groenland-wensen

DAVOS (ANP/RTR) - De VS zullen geen geld neerleggen voor hun ambities rond Groenland. Dat zegt president Donald Trump in een interview met Fox Business ter plaatse in Davos. In die Zwitserse plaats zijn deze week wereldleiders en hoogwaardigheidsbekleders bijeen voor het World Economic Forum.

18 minuten geleden
Schoonzoon Trump presenteert in Davos plan voor 'Nieuw Gaza'

DAVOS (ANP) - De schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump heeft in Davos een plan gepresenteerd voor de wederopbouw van de Gazastrook. Jared Kushner toonde daarbij een afbeelding van "Nieuw Gaza", een hypermodern ogende stad.

32 minuten geleden
Presidenten Trump en Zelensky in gesprek in Davos

DAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky zijn in Davos in gesprek gegaan over het einde van de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Oekraïense presidentiële kantoor.

33 minuten geleden
Palestijns comité: grens Gaza - Egypte volgende week heropend

DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De grens tussen de Gazastrook en Egypte wordt volgens een Palestijnse functionaris volgende week in beide richtingen heropend. De grenspost van Rafah is vrijwel de enige in- en uitgang voor de belegerde strook land.

1 uur geleden
Von der Leyen overleeft vierde motie van wantrouwen

STRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft, zoals verwacht, haar vierde motie van wantrouwen overleefd. De motie, die was ingediend door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa, is donderdag met ruime meerderheid verworpen.

1 uur geleden
VS en Denemarken om tafel over defensiepact Groenland uit 1951

KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Denemarken en de VS gaan onderhandelen over het defensiepact dat de landen decennia geleden sloten over Groenland. Dat meldt persbureau AFP op basis van een anonieme bron.

2 uur geleden
Poetin bereid Trumps vredesraad geld te geven met tegoeden in VS

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid een miljard dollar (850 miljoen euro) te geven aan Trumps Raad voor Vrede om via die raad het Palestijnse volk te helpen. Daarvoor moeten de VS wel eerst bevroren Russische tegoeden vrijgeven om het bedrag over te kunnen maken. Poetin zei dit tegen de Palestijnse leider Mahmoud Abbas die Rusland bezoekt.

2 uur geleden