Israëliërs protesteren tegen wet over hervorming rechtspraak
JERUZALEM (ANP/AFP) - Bij de Israëlische Knesset hebben zich duizenden mensen verzameld om te protesteren tegen een omstreden wetsvoorstel. De regering van Benjamin Netanyahu wil het gerechtelijke systeem aanpassen, waardoor het parlement veel meer macht krijgt en bijvoorbeeld gerechtelijke uitspraken met een meerderheid kan verwerpen.
Maandag keurde de justitiële commissie van het Israëlisch parlement het voorstel al goed, een eerste horde in het proces om de wet aangenomen te krijgen. De oppositie is fel tegen het plan, omdat de meerderheid van het parlement hierdoor veel te machtig zou worden. Volgens de krant The Times of Israel zijn meerdere oppositieleden uit de zaal gezet tijdens de stemming, omdat het zo chaotisch was geworden.
Ook president Isaac Herzog is tegen het plan en waarschuwde dat het land "op de rand van juridisch en sociaal instorten" staat. Volgens Netanyahu is de hervorming nodig om de machtsbalans tussen het hooggerechtshof en de gekozen volksvertegenwoordigers te herstellen. Het parlement zou na goedkeuring van de wet ook veel meer invloed hebben op het benoemingsproces van hoge rechters.
Buiten het parlementsgebouw zwaaiden de demonstranten met vlaggen en spandoeken met onder andere "Red Israëls democratie". Sommige media schatten dat er tienduizenden mensen aanwezig zijn.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
48 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Londense politie heeft een speciaal team opgericht voor de bescherming van de Joodse gemeenschap. Het bestaat uit honderd agenten, inclusief antiterrorismespecialisten. In de Britse hoofdstad heeft een reeks antisemitische aanvallen plaatsgevonden.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft het door Oekraïne afgekondigde staakt-het-vuren geschonden, zegt de Oekraïnse buitenlandminister Andri Sybiha op X. Oekraïne kondigde eerder een bestand met open einde af, dat per woensdag zou ingaan.
4 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft in een grondwetswijziging referenties naar een verenigd Korea verwijderd. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. In een nieuwe grondwetsdefinitie van het Noord-Koreaanse grondgebied wordt niet langer gesproken van bijvoorbeeld "de noordelijke helft" van het eiland. Ook wordt erkend dat het land in het zuiden aan Zuid-Korea grenst.
4 uur geleden