Israëliërs protesteren tegen wet over hervorming rechtspraak
JERUZALEM (ANP/AFP) - Bij de Israëlische Knesset hebben zich duizenden mensen verzameld om te protesteren tegen een omstreden wetsvoorstel. De regering van Benjamin Netanyahu wil het gerechtelijke systeem aanpassen, waardoor het parlement veel meer macht krijgt en bijvoorbeeld gerechtelijke uitspraken met een meerderheid kan verwerpen.
Maandag keurde de justitiële commissie van het Israëlisch parlement het voorstel al goed, een eerste horde in het proces om de wet aangenomen te krijgen. De oppositie is fel tegen het plan, omdat de meerderheid van het parlement hierdoor veel te machtig zou worden. Volgens de krant The Times of Israel zijn meerdere oppositieleden uit de zaal gezet tijdens de stemming, omdat het zo chaotisch was geworden.
Ook president Isaac Herzog is tegen het plan en waarschuwde dat het land "op de rand van juridisch en sociaal instorten" staat. Volgens Netanyahu is de hervorming nodig om de machtsbalans tussen het hooggerechtshof en de gekozen volksvertegenwoordigers te herstellen. Het parlement zou na goedkeuring van de wet ook veel meer invloed hebben op het benoemingsproces van hoge rechters.
Buiten het parlementsgebouw zwaaiden de demonstranten met vlaggen en spandoeken met onder andere "Red Israëls democratie". Sommige media schatten dat er tienduizenden mensen aanwezig zijn.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP/AFP) - Een Chinese vrouw die een illegaal onlinegokcentrum leidde en burgemeester was op de Filipijnen is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld vanwege mensenhandel. Dat heeft een regionale rechtbank in Manilla bekendgemaakt.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Hongarije vindt dat de Europese Unie geen geld meer aan de Oekraïense regering moet geven na berichten over corruptie in dat land. De anticorruptiediensten onderzoeken de verduistering van mogelijk 100 miljoen dollar in de energiesector.
39 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland moet in de toekomst het commando over de NAVO-verdediging van Europa van de Verenigde Staten overnemen, vindt de Amerikaanse NAVO-ambassadeur. Dat gaat volgens hem wel nog een tijd duren.
41 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Delen van de Franse hoofdstad Parijs zijn donderdagochtend getroffen door een stroomstoring.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas mist concessies van Rusland in het vredesplan van de VS en Rusland. In dat plan, waarover de Financial Times en nieuwssite Axios berichten, zou onder meer staan dat Oekraïne grondgebied moet opgeven en zijn leger moet halveren. "In deze oorlog is er één agressor en één slachtoffer, maar we hebben geen enkele concessie van Russische zijde gezien", zei Kallas voor de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 uur geledenKYIV (ANP) - In de Oekraïense stad Ternopil worden nog 22 personen vermist na een Russische aanval van een dag eerder. Het dodental staat inmiddels op 26, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft steun getoond voor Japan door te lunchen met sushi. Dat gebeurde nadat China had aangekondigd Japanse visproducten in de ban te doen vanwege een diplomatiek conflict over Taiwan.
2 uur geleden