Israëlcentrum Nijkerk na explosie: schade beperkt, impact groot
NIJKERK (ANP) - De schade van een explosie vrijdagavond bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland) is beperkt gebleven, "maar de impact is groot". Dat stelt het centrum zaterdagochtend op zijn website. Bij een hek om het pand is een voorwerp ontploft en de politie doet onderzoek. Niemand raakte gewond.
In het pand zetelt de stichting Christenen voor Israël. "Als Christenen voor Israël zijn wij geschokt dat ons Israëlcentrum doelwit is van een aanslag. Dat dit plaatsvond op de vooravond van Pasen, het belangrijkste feest voor christenen, maakt het extra aangrijpend. Deze aanslag raakt niet alleen ons, maar is ook een signaal richting de Joodse gemeenschap in Nederland, die zich al langer geconfronteerd ziet met dreiging en intimidatie. Dat baart ons grote zorgen."
De politie heeft zaterdagochtend nog niemand kunnen aanhouden en vraagt mensen om informatie en beelden. De Israëlische ambassadeur in Nederland, Zvi Vapni, stelt op X dat "nu ook christenen die Israël steunen doelwit" zijn. Hij pleit voor opsporen en straffen van de daders. Hij heeft contact gehad met het centrum "en namens Israël onze volledige solidariteit uitgesproken". De gemeente Nijkerk beraadt zich nog op een eventuele reactie.
'Zorgwekkend patroon'
De Stichting Christenen voor Israël is in 1979 in Nederland opgericht en telt inmiddels volgens de eigen site in meer dan veertig landen afdelingen en vertegenwoordigers. Dat alles wordt gecoördineerd vanuit het kantoor in Nijkerk. Het incident past volgens het centrum "in een zorgwekkend patroon van eerdere aanvallen op Joodse en pro-Israëlische doelen in Nederland en België".
Eerder dit jaar waren er pro-Palestijnse protesten bij bijeenkomsten van Christenen voor Israël, in onder meer Barneveld en Katwijk. En in maart waren er ontploffingen bij joodse gebouwen, waaronder een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam.
Meer uit Binnenland
ZEIST (ANP) - De zwangere vrouw die onlangs in een azc door politieoptreden hardhandig ten val kwam, heeft van zich laten horen op de nieuwszender Al Jazeera. "Ik probeerde de agenten gewoon een vraag te stellen", zei Malak Mahmoud.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft een 50-jarige Nederlander uitgeleverd aan Nederland, meldt het Openbaar Ministerie. Justitieminister David van Weel meldt op X dat het om Harry L. gaat, de broer van Bolle Jos. Hij wordt volgens het OM vervolgd voor het witwassen van "een aanzienlijke hoeveelheid geld, goud en horloges". De verdachte is onder begeleiding van de Koninklijke Marechaussee aangekomen op Schiphol en aangehouden.
10 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft dinsdag een 40-jarige voetbaltrainer uit Vlissingen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar voor het jarenlang heimelijk filmen van ruim vijfhonderd jonge jongens in de kleedkamers van verschillende voetbalclubs. De rechtbank acht hem ook schuldig aan ontucht met een minderjarige jongen.
14 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange celstraf geëist tegen vier verdachten in het hoger beroep van het grote liquidatieproces Marengo. De zaak draait onder meer om zes onderwereldmoorden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij uit de hand gelopen demonstraties tegen de komst van asielzoekers in Vriezenveen en Wijk bij Duurstede zijn maandagavond drie mensen aangehouden. Dat meldt de politie dinsdag. In het Overijsselse Vriezenveen ging het om twee personen, in Wijk bij Duurstede om een arrestatie.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Japanse keizer Naruhito brengt over twee weken een bezoek aan Delft, Leiden, Utrecht en Amstelveen. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dinsdag het programma bekendgemaakt.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Justitie in België wil drie verdachten vervolgen voor het plannen van een ontvoering van de toenmalige Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne in 2022. Een woordvoerster van het federaal parket in Brussel bevestigt berichtgeving daarover van Belgische media. De kranten schrijven dat het Nederlanders betreft.
17 uur geleden