Israël zet omstreden uitzetting in Oost-Jeruzalem door
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische autoriteiten hebben een Palestijnse familie in Oost-Jeruzalem uit hun huis gezet. De zaak zorgt voor ophef bij Palestijnen en leidde vooraf tot internationale oproepen aan Israël de huisuitzetting niet door te zetten. Het huis, dat meteen is gesloopt, stond in buurt Sheikh Jarrah. Huisuitzettingen die daar vorig jaar gepland stonden, zorgden toen voor een dagenlang gewapend conflict tussen Israël en Hamas.
De autoriteiten hadden de grond eerder onteigend en gaven goedkeuring voor de sloop in Sheikh Jarrah. Een rechtbank oordeelde dat het gebouw illegaal was gebouwd op grond die was aangewezen voor de bouw van een school. Volgens locoburgemeester Fleur Hassan-Nahoum van Jeruzalem was het perceel in kwestie eerder aan de gemeente verkocht door de vroegere Palestijnse eigenaren.
In het door Israël bezette Arabische Oost-Jeruzalem liggen voor moslims heilige plaatsen, zoals de al-Aqsa Moskee. Door de jaren heen hebben duizenden Joodse kolonisten zich in het gebied gevestigd, tot woede van de Palestijnen. Zij hopen in het oosten van Jeruzalem uiteindelijk een eigen hoofdstad te kunnen vestigen.
Brand
De familie in het huis dreigde eerder deze week de woning met zichzelf erin in brand te steken als zij eruit moesten. Daardoor zag de politie zich maandag genoodzaakt terug te trekken. Bij de actie op woensdag zouden 25 Palestijnen zijn gearresteerd, waaronder vijf bewoners van de gesloopte woning.
Meerdere diplomaten en mensenrechtenactivisten riepen de Israëlische regering eerder op de ontruimingsplannen te staken. Het hoofd van een EU-missie die de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook deze week bezocht, stelde dat "uitzettingen in bezet gebied een schending zijn van het internationale mensenrecht". De Nederlandse ambassadeur in Israël, Hans Docter, deed op Twitter eenzelfde oproep en gaf aan te vrezen dat de actie "verdere escalatie riskeert".
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
2 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
3 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
4 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
4 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
7 uur geleden