Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israël wil Europa helpen van Russisch gas af te komen

Israël wil Europa helpen van Russisch gas af te komen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël wil Europa helpen bij het minder afhankelijk worden van gas uit Rusland. Het land in het Midden-Oosten wil gasreserves aanspreken waarna de belangrijke energiebron door nieuwe pijpleidingen via Griekenland of Turkije naar Europa kan. Ook een bestaande lijn die loopt via Egypte zou kunnen worden uitgebreid. Daar moet het gas dan vloeibaar worden gemaakt en naar Europa worden verscheept.

De Europese Commissie denkt dat de EU in 2027 geen aardgas en andere fossiele brandstoffen uit Rusland meer nodig heeft. Rusland is nu nog goed voor zo’n 45 procent van het gas dat de unie invoert en levert ook olie en kolen, maar sinds de Russische inval in Oekraïne wil de EU van die afhankelijkheid af. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Yair Lapid zei onlangs in Athene dat "de oorlog in Oekraïne de Europese en Midden-Oosterse energiemarkt zal veranderen". Israël wil ook meer economische samenwerking met Europa, waarbij de nadruk moet komen te liggen op energie.

Het land sprak in 2020 met Griekenland en Cyprus af om door deze twee landen een pijpleiding naar Europa te bouwen. Turkije, dat sinds kort na meer dan tien jaar weer betere diplomatieke relaties met Israël heeft, was tegen dat plan. Een Amerikaanse topdiplomaat zei vorige week nog dat de aanleg te duur zou zijn en te lang zou duren.

Turkije wil nu een rol gaan spelen in een nieuwe pijpleiding richting Europa. De energieminister van het land wordt de komende weken in Israël verwacht.

Meer uit Financieel

FT: verzekeraars trekken premies fors op voor schepen bij Iran

LONDEN (ANP) - Verzekeraars hebben scheepseigenaren zaterdag laten weten dat ze polissen zullen annuleren en de premies fors zullen optrekken voor schepen die door de Golf van Oman en de Straat van Hormuz varen, nadat de VS en Israël Iran aanvielen. Dat meldt de Financial Times.

2 uur geleden
Bijna 300 TUI-reizigers zitten vast in Midden-Oosten

RIJSWIJK (ANP) - Reisconcern TUI heeft bijna driehonderd reizigers vastzitten in het Midden-Oosten, waar het nu erg onrustig is door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. De organisatie is bezig om te kijken hoe het deze reizigers zo snel mogelijk terug naar Nederland kan krijgen, laat het bedrijf zaterdagavond weten.

2 uur geleden
Straat van Hormuz vrijwel leeg na sluitingsmeldingen aan schepen

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, is zaterdag zo goed als leeggeraakt na oproepen van Iraanse autoriteiten aan schepen om niet meer door de zeestraat te varen. Dat blijkt uit gegevens van de site MarineTraffic, waar de locatie van schepen wereldwijd te volgen is. Aan weerszijden van de belangrijke vaarroute hopen de wachtende schepen zich op.

4 uur geleden
Bron: Iran verbiedt schepen Straat van Hormuz te gebruiken

TEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.

5 uur geleden
Trump-regering wil rechtszaken over importheffingen uitstellen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.

5 uur geleden
In opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer wordt opgeheven

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.

6 uur geleden
Meerdere olietankers mijden Straat van Hormuz, ziet Bloomberg

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.

7 uur geleden