Israël wil dat VN-topman Guterres opstapt na 'schokkende' speech
NEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres moet opstappen, vindt de Israëlische ambassadeur bij de VN. Gilad Erdan doet die oproep op X na de "schokkende speech" van Guterres bij de VN-Veiligheidsraad. De VN-chef zei dat de bloedige aanval van Hamas "niet in een vacuüm" was gebeurd, wat volgens Erdan betekent dat Guterres begrip kon opbrengen voor terrorisme.
Guterres verwees in zijn speech naar de tientallen jaren dat de Palestijnse gebieden worden bezet door Israël. Erdan vond dat een "onbegrijpelijke" uitspraak, die toont dat de VN-chef "totaal losstaat van de werkelijkheid in onze regio". "De VN-secretaris-generaal die begrip toont voor de campagne van massamoord op kinderen, vrouwen en ouderen is niet geschikt om de VN te leiden."
De Israëlische buitenlandminister Eli Cohen sprak na Guterres bij de vergadering van de Veiligheidsraad en sprak ook al zijn verontwaardiging uit over de woorden van de VN-chef. "In wat voor wereld leeft u? Dit is zeker niet onze wereld." Cohen zou na de vergadering nog een ontmoeting hebben met Guterres, maar die heeft hij afgezegd, laat Cohen weten op X. "Na het bloedbad van 7 oktober is er geen ruimte voor een gebalanceerde opstelling. Hamas moet van de aardbodem worden weggevaagd!"
Guterres zei in zijn toespraak ook dat er gruwelijkheden zijn begaan door Hamas, maar vond dat geen rechtvaardiging voor de vele Israëlische bombardementen op de Gazastrook. Hij riep op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren om humanitaire hulp te kunnen verlenen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft alle inwoners van Engeland en Wales een noodmelding gestuurd op hun telefoon, vanwege de kans op natuurbranden. De overheid roept op geen activiteiten te doen waarbij er vuur kan ontstaan. Dat gaat onder meer om barbecueën, het maken van een vuurkorf en het afsteken van vuurwerk.
17 minuten geledenDÜREN (ANP) - De natuurbrand in de Duitse gemeente Hürtgenwald is de grootste in de geschiedenis van de aan Nederland grenzende deelstaat Noordrijn-Westfalen. Dat schrijft het Duitse Tagesschau. Volgens lokale bestuurder Ralf Nolten staat er 300 hectare bos in brand. Dat zijn ongeveer 420 voetbalvelden.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Luigi Mangione (28) geeft toe de Amerikaanse verzekeringsbaas Brian Thompson te hebben doodgeschoten. Dat zei hij in de rechtbank, waar hij was om schuld te bekennen aan stalking. Mangione werd eind 2024 na een dagenlange klopjacht opgepakt. De zaak werd een symbool voor de frustratie die veel Amerikanen hebben over de hoge zorgkosten in het land.
3 uur geledenWICKFORD (ANP) - In Engeland is opnieuw een trein ontspoord, nog geen 24 uur na het vorige incident. Dit keer raakte niemand gewond, melden Britse media op basis van de politie.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Nederlandse vakantiegangers van D-reizen en Prijsvrij Vakanties zijn geëvacueerd vanwege een bosbrand in Kroatië. Ze werden eerst opgevangen in een sporthal en voor hen is vervolgens een nieuw hotel gevonden.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Nieuwe Franse wetgeving die socialemediagebruik voor mensen jonger dan 15 verbiedt, is in strijd met de grondwet, heeft de Grondwettelijke Raad van het land bepaald. De regering moet minderjarigen weliswaar beschermen, maar dit is volgens de rechterlijke instantie een te grote inbreuk op de vrijheden van burgers.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stapt naar het Hooggerechtshof om de bouw van de balzaal aan het Witte Huis door te laten gaan. Het hof van beroep besloot vorige week dat de bovengrondse bouw moest worden stilgelegd omdat Trump geen toestemming van het parlement had gekregen.
5 uur geleden