Israël wil beroep aantekenen tegen arrestatiebevel Netanyahu
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische regering heeft het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag gemeld dat het beroep wil aantekenen tegen het arrestatiebevel dat dit internationale hof recent heeft uitgevaardigd tegen premier Benjamin Netanyahu en ex-defensieminister Yoav Gallant. Ze worden verdacht van verantwoordelijkheid voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in de Gazastrook.
Sinds de Israëlische aanvallen op de afgesloten overbevolkte kuststrook van Gaza in oktober 2023 begonnen, zijn er meer dan 44.000 Palestijnen gedood en bijna 105.000 gewond geraakt. Verreweg de meeste slachtoffers zijn volgens plaatselijke gezondheidsautoriteiten en internationale hulporganisaties vrouwen of minderjarigen.
Volgens Netanyahu's medewerkers heeft het ICC geen enkele bevoegdheid om deze arrestatiebevelen tegen onder anderen de premier van Israël uit te vaardigen. Israël is niet bij het hof aangesloten. Bovendien zou het hof vooringenomen anti-Israëlisch zijn. "Als het hof een beroepsprocedure weigert, zou dit de Amerikaanse vrienden van Israël duidelijk maken hoe partijdig het ICC werkelijk is", aldus een verklaring van Netanyahu's kantoor.
Premier Netanyahu heeft volgens zijn entourage onder meer met de Amerikaanse Republikeinse senator Lindsey Graham gesproken over wat het Amerikaanse Congres kan ondernemen tegen het ICC en tegen landen die ermee samenwerken. Graham wil naar eigen zeggen iets tegen het ICC ondernemen in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging. Ruim twintig jaar geleden vaardigde de Amerikaanse regering al een speciale wet uit gericht tegen het ICC. De wet bepaalde dat militaire actie gewettigd is om Amerikanen of mensen uit landen die bondgenoot zijn uit handen van het in Den Haag gevestigde ICC te houden. De wet kreeg daarom de bijnaam de Den Haag-invasiewet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.
35 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
4 uur geledenPRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.
4 uur geledenBEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
7 uur geleden