Israël wil beroep aantekenen tegen arrestatiebevel Netanyahu
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische regering heeft het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag gemeld dat het beroep wil aantekenen tegen het arrestatiebevel dat dit internationale hof recent heeft uitgevaardigd tegen premier Benjamin Netanyahu en ex-defensieminister Yoav Gallant. Ze worden verdacht van verantwoordelijkheid voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in de Gazastrook.
Sinds de Israëlische aanvallen op de afgesloten overbevolkte kuststrook van Gaza in oktober 2023 begonnen, zijn er meer dan 44.000 Palestijnen gedood en bijna 105.000 gewond geraakt. Verreweg de meeste slachtoffers zijn volgens plaatselijke gezondheidsautoriteiten en internationale hulporganisaties vrouwen of minderjarigen.
Volgens Netanyahu's medewerkers heeft het ICC geen enkele bevoegdheid om deze arrestatiebevelen tegen onder anderen de premier van Israël uit te vaardigen. Israël is niet bij het hof aangesloten. Bovendien zou het hof vooringenomen anti-Israëlisch zijn. "Als het hof een beroepsprocedure weigert, zou dit de Amerikaanse vrienden van Israël duidelijk maken hoe partijdig het ICC werkelijk is", aldus een verklaring van Netanyahu's kantoor.
Premier Netanyahu heeft volgens zijn entourage onder meer met de Amerikaanse Republikeinse senator Lindsey Graham gesproken over wat het Amerikaanse Congres kan ondernemen tegen het ICC en tegen landen die ermee samenwerken. Graham wil naar eigen zeggen iets tegen het ICC ondernemen in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging. Ruim twintig jaar geleden vaardigde de Amerikaanse regering al een speciale wet uit gericht tegen het ICC. De wet bepaalde dat militaire actie gewettigd is om Amerikanen of mensen uit landen die bondgenoot zijn uit handen van het in Den Haag gevestigde ICC te houden. De wet kreeg daarom de bijnaam de Den Haag-invasiewet.
Meer uit Buitenland
ASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.
5 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
12 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
12 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
12 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
15 uur geleden