Israël wil beroep aantekenen tegen arrestatiebevel Netanyahu
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische regering heeft het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag gemeld dat het beroep wil aantekenen tegen het arrestatiebevel dat dit internationale hof recent heeft uitgevaardigd tegen premier Benjamin Netanyahu en ex-defensieminister Yoav Gallant. Ze worden verdacht van verantwoordelijkheid voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in de Gazastrook.
Sinds de Israëlische aanvallen op de afgesloten overbevolkte kuststrook van Gaza in oktober 2023 begonnen, zijn er meer dan 44.000 Palestijnen gedood en bijna 105.000 gewond geraakt. Verreweg de meeste slachtoffers zijn volgens plaatselijke gezondheidsautoriteiten en internationale hulporganisaties vrouwen of minderjarigen.
Volgens Netanyahu's medewerkers heeft het ICC geen enkele bevoegdheid om deze arrestatiebevelen tegen onder anderen de premier van Israël uit te vaardigen. Israël is niet bij het hof aangesloten. Bovendien zou het hof vooringenomen anti-Israëlisch zijn. "Als het hof een beroepsprocedure weigert, zou dit de Amerikaanse vrienden van Israël duidelijk maken hoe partijdig het ICC werkelijk is", aldus een verklaring van Netanyahu's kantoor.
Premier Netanyahu heeft volgens zijn entourage onder meer met de Amerikaanse Republikeinse senator Lindsey Graham gesproken over wat het Amerikaanse Congres kan ondernemen tegen het ICC en tegen landen die ermee samenwerken. Graham wil naar eigen zeggen iets tegen het ICC ondernemen in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging. Ruim twintig jaar geleden vaardigde de Amerikaanse regering al een speciale wet uit gericht tegen het ICC. De wet bepaalde dat militaire actie gewettigd is om Amerikanen of mensen uit landen die bondgenoot zijn uit handen van het in Den Haag gevestigde ICC te houden. De wet kreeg daarom de bijnaam de Den Haag-invasiewet.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van diverse EU-landen hopen op een nieuwe wind in Europa zodra de huidige Hongaarse premier Viktor Orbán na diens verkiezingsnederlaag is vertrokken. "We zagen de regering onder Orbán bewust gebruikmaken van het blokkeren en chanteren van Europese gezamenlijke actie", zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) voor een overleg in Luxemburg met zijn EU-collega's. De CDA'er hoopt dat dit verandert onder Orbáns opvolger Péter Magyar.
53 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - Het team dat zich aan de Noord-Duitse kust inzet voor de bultrugwalvis Timmy die daar eind maart is gestrand, heeft last van vermoeidheid. Walter Gunz, medeoprichter van het team en medefinancier van MediaMarkt, zei dat hij de afgelopen acht dagen drie tot vier uur per nacht heeft geslapen. "We zijn ten einde raad", aldus Gunz. Maar hij verzekert dat het werk doorgaat.
58 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat er woensdag "een aantal positieve beslissingen" wordt genomen over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. "Oekraïne heeft deze lening echt nodig. En het is ook een teken dat Rusland Oekraïne niet kan overleven", zei Kallas dinsdag bij aankomst in Luxemburg. Daar vergaderen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken over onder meer de situatie in Oekraïne.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De EU moet maatregelen tegen Israël nemen, vindt de Spaanse minister José Manuel Albares Bueno (Buitenlandse Zaken) dinsdag. Als de EU dat niet doet, verliest zij haar geloofwaardigheid, zei hij in Luxemburg voor de start van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De minister vindt dat het associatieverdrag met Israël moet worden opgeschort.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Hongarije overtreedt artikel 2 van het Verdrag van de Europese Unie met een wet die lhbti-personen "stigmatiseert en marginaliseert", concludeert het Europees Hof van Justitie. De Europese Commissie spande de zaak aan nadat Hongarije vorig jaar een wet had aangenomen die de toegang tot lhbti-content verbiedt of beperkt.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het kantoor van de Britse premier Keir Starmer heeft druk gezet op de screening van Peter Mandelson. Dat heeft topambtenaar Olly Robbins gezegd tegen het Britse parlement. Volgens Robbins, die vorige week werd ontslagen vanwege de zaak, moest de screening zo snel mogelijk worden afgerond.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Iraanse strijdkrachten zullen direct reageren bij "hernieuwde vijandelijkheden van tegenstanders", zegt de Iraanse commandant Ali Abdollahi tegen het Iraanse persbureau Tasnim. Een eerder gesloten bestand met de Verenigde Staten loopt naar verwachting woensdag af.
3 uur geleden