
Israël walgt van kritiek Verenigde Naties op Israëlisch leger
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Israël vindt het volkomen onterecht dat zijn strijdkrachten op een zwarte lijst komen van landen en legers die falen bij het beschermen van kinderen tijdens oorlog. De Israëlische gezant bij de Verenigde Naties (VN) zegt ervan te walgen dat het Israëlische leger op de jaarlijkse lijst van de VN wordt geplaatst, die naar verwachting deze maand verschijnt.
Volgens ingewijden komen echter ook de gewapende Palestijnse bewegingen Hamas en Islamitische Jihad op de zogenoemde schandlijst. Eerder hadden Palestijnse autoriteiten het besluit over Israël verwelkomd.
De Israëlische VN-ambassadeur Gilad Erdan daarentegen zei "volslagen geschokt" te zijn door de "schandelijke beslissing." Hij noemde het leger van Israël "het moreelste ter wereld". Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken zal de stap gevolgen hebben voor de Israëlische banden met de VN. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dat de VN "zichzelf heeft toegevoegd aan de zwarte lijst van de geschiedenis, toen het zich aansloot bij degenen die de moordenaars van Hamas steunen."
Palestijnse Gazastrook
Het offensief van het Israëlische leger in de Palestijnse Gazastrook kostte talrijke kinderen het leven. Israël wil in Gaza de Hamasbeweging vernietigen na de dodelijke aanval van 7 oktober op Israël.
De secretaris-generaal van de VN, António Guterres, publiceert elk jaar een rapport over schendingen van de kinderrechten in conflictgebieden wereldwijd. Daar wordt een overzicht van de verantwoordelijken voor de schendingen aan toegevoegd, die de lijst van de schande is gaan heten. Het gaat om het doden, verminken, rekruteren en ontvoeren van kinderen en seksueel geweld tegen kinderen. Ook het bombarderen van scholen en ziekenhuizen valt eronder, net als het beletten van hulp.
Waarschuwing
VN-ambassadeur Erdan zei dat een topmedewerker van Guterres hem had laten weten dat Israël op de lijst is gezet. "De enige die vandaag op een zwarte lijst moet staan, is de secretaris-generaal. Schande voor hem!"
Mensenrechtenorganisaties drongen er al jaren op aan Israël op de lijst te zetten. De VN hadden in het rapport van 2022 gewaarschuwd dat Israël op de lijst zou belanden als geen verbetering zou komen.
Vorig jaar werden de Russische strijdkrachten en andere aan Rusland gelinkte troepen aan de lijst toegevoegd.
Meer uit Buitenland
LYON/BORDEAUX (ANP/DPA) - De hitte die Frankrijk begin deze week teistert is dinsdag vooral in het zuidwesten aan de noordkant van de Pyreneeën weer uitzonderlijk. Météo-France verwacht maximale temperaturen tussen de 40 en 42 graden in de middag in een driehoek boven de Pyreneeën, vanaf de Atlantische kust en een lijn van Bordeaux naar de Middellandse Zee. Er is angst dat er weer grote bosbranden kunnen ontstaan zoals afgelopen week bij Narbonne.
1 uur geledenKYIV (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gewaarschuwd dat Rusland voorbereidingen lijkt te treffen voor nieuwe offensieven. Hij stelt in aanloop naar topoverleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Russische leider Vladimir Poetin dat "Rusland niet de kans mag krijgen om de wereld weer te misleiden".
1 uur geledenWELLINGTON (ANP/RTR/DPA) - Een Nieuw-Zeelandse politica is tijdelijk uit het parlement gezet tijdens een debat over een Palestijnse staat. Chlöe Swarbrick, een van de leiders van de Groene Partij, drong aan op sancties tegen Israël wegens oorlogsmisdaden. "Als we zes van de 68 parlementsleden uit het regeringskamp vinden met een ruggengraat, kunnen we aan de goede kant van de geschiedenis staan."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïners moeten over hun eigen toekomst kunnen beslissen. Dat benadrukken EU-leiders in een gezamenlijke verklaring in aanloop naar de bijeenkomst tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Russische leider Vladimir Poetin. "De weg naar vrede in Oekraïne kan niet worden bepaald zonder Oekraïne."
6 uur geledenBORDEAUX (ANP/AFP) - In het Franse departement Charente woedt sinds maandagmiddag een grote natuurbrand. Het vuur brak uit bij het gehucht Saint-Vallier, zo'n 80 kilometer ten noorden van Bordeaux. De brand verspreidde zich snel en heeft ongeveer 230 hectare natuur in de as gelegd. Maandagavond waren zo'n tweehonderd brandweerlieden betrokken bij de bestrijding van de brand, aldus BFMTV. Zij kregen het vuur nog niet onder controle.
6 uur geledenMADRID (ANP) - De bekende Zweedse activist Greta Thunberg wil opnieuw meedoen met een poging van pro-Palestijnse actievoerders om de Gazastrook per zee te bereiken. De beweging Global Sumud Flotilla wil eind deze maand vanuit Spanje vertrekken en de Middellandse Zee overvaren richting het door Israël bezette gebied.
7 uur geledenVENETIË (ANP) - Voor de kust van de Italiaanse badplaats Cavallino Treporti, vlak bij Venetië, is maandagmiddag en -avond massaal gezocht naar een 6-jarig jongetje. Het kind was voor het strand bij de camping Vela Blu het water ingegaan en werd niet meer teruggevonden. Zijn moeder sloeg rond 16.00 uur alarm, waarna de hulpdiensten en toeristen op het strand massaal begonnen met de zoekactie.
7 uur geleden