Israël walgt van kritiek Verenigde Naties op Israëlisch leger
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Israël vindt het volkomen onterecht dat zijn strijdkrachten op een zwarte lijst komen van landen en legers die falen bij het beschermen van kinderen tijdens oorlog. De Israëlische gezant bij de Verenigde Naties (VN) zegt ervan te walgen dat het Israëlische leger op de jaarlijkse lijst van de VN wordt geplaatst, die naar verwachting deze maand verschijnt.
Volgens ingewijden komen echter ook de gewapende Palestijnse bewegingen Hamas en Islamitische Jihad op de zogenoemde schandlijst. Eerder hadden Palestijnse autoriteiten het besluit over Israël verwelkomd.
De Israëlische VN-ambassadeur Gilad Erdan daarentegen zei "volslagen geschokt" te zijn door de "schandelijke beslissing." Hij noemde het leger van Israël "het moreelste ter wereld". Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken zal de stap gevolgen hebben voor de Israëlische banden met de VN. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dat de VN "zichzelf heeft toegevoegd aan de zwarte lijst van de geschiedenis, toen het zich aansloot bij degenen die de moordenaars van Hamas steunen."
Palestijnse Gazastrook
Het offensief van het Israëlische leger in de Palestijnse Gazastrook kostte talrijke kinderen het leven. Israël wil in Gaza de Hamasbeweging vernietigen na de dodelijke aanval van 7 oktober op Israël.
De secretaris-generaal van de VN, António Guterres, publiceert elk jaar een rapport over schendingen van de kinderrechten in conflictgebieden wereldwijd. Daar wordt een overzicht van de verantwoordelijken voor de schendingen aan toegevoegd, die de lijst van de schande is gaan heten. Het gaat om het doden, verminken, rekruteren en ontvoeren van kinderen en seksueel geweld tegen kinderen. Ook het bombarderen van scholen en ziekenhuizen valt eronder, net als het beletten van hulp.
Waarschuwing
VN-ambassadeur Erdan zei dat een topmedewerker van Guterres hem had laten weten dat Israël op de lijst is gezet. "De enige die vandaag op een zwarte lijst moet staan, is de secretaris-generaal. Schande voor hem!"
Mensenrechtenorganisaties drongen er al jaren op aan Israël op de lijst te zetten. De VN hadden in het rapport van 2022 gewaarschuwd dat Israël op de lijst zou belanden als geen verbetering zou komen.
Vorig jaar werden de Russische strijdkrachten en andere aan Rusland gelinkte troepen aan de lijst toegevoegd.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
2 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
4 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
6 uur geleden