Israël verwoest Syrische militaire bases
LATAKIA/DAMASCUS (ANP/AFP) - Israël heeft maandag en dinsdag weer talrijke luchtaanvallen uitgevoerd op Syrië. Volgens het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten (SOHR) zijn de belangrijkste militaire bases, opslagplaatsen, vliegvelden, luchtafweerinstallaties en radars verwoest. Sinds de val van president Assad zondagmorgen heeft Israël meer dan driehonderd luchtaanvallen uitgevoerd in de meeste provincies van het land, meldt het SOHR.
Israëlische marinevaartuigen en vliegtuigen hebben ook de Syrische marinehaven Latakia aangevallen. Daarbij zijn volgens waarnemers meer dan tien marineschepen verwoest. In Damascus is een wetenschappelijk onderzoekscentrum gebombardeerd. Volgens ooggetuigen is van het centrum vrijwel niets meer over.
Het werd in verband gebracht met onder meer militair onderzoek naar biologische en chemische wapens. Volgens een werknemer zijn de panden van het militaire centrum jaren geleden al door westerse bombardementen verwoest en was er alleen nog een civiel onderzoeksinstituut over.
De speciale gezant van de Verenigde Naties voor Syrië, Geir Pederson, heeft dinsdag Israël opgeroepen "onmiddellijk te stoppen met Israëlische troepenbewegingen in Syrië en met de bombardementen op Syrisch grondgebied". Volgens de VN-gezant is dat "heel belangrijk". Israël zou ook vanuit de bezette Golanhoogten troepen 10 kilometer verder Syrië in hebben gestuurd. Het Israëlische leger heeft dat tegengesproken.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne zal "op dezelfde manier" reageren als Rusland het staakt-het-vuren schendt. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gemeld op X. Zijn land zal zich volgens hem houden aan de tijdelijke wapenstilstand, maar schrijft hij: "We weten allemaal met wie we te maken hebben."
15 minuten geledenPRAAG (ANP/RTR) - De Tsjechische premier Andrej Babiš heeft zijn steun uitgesproken voor zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán. In een bericht op X schrijft de rechtse regeringsleider dat "in turbulente tijden kiezen voor stabiliteit en bewezen leiderschap er meer dan ooit toe doet".
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn door Israëlische aanvallen zeker zeven mensen omgekomen in de Gazastrook. Ook raakten enkelen gewond, van wie er vier in kritieke toestand verkeren. Dat melden hulpdiensten in de regio. Volgens de woordvoerder werd een politiepost nabij het vluchtelingenkamp Bureij bestookt.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Een Amerikaanse delegatie is geland in Islamabad voor onderhandelingen met Iran over een duurzaam bestand. Persbureau Reuters meldt op gezag van twee Pakistaanse bronnen dat het toestel is geland. De Amerikanen zijn daar op verzoek van Pakistan, dat optreedt als bemiddelaar.
4 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.
5 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.
5 uur geledenCHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
8 uur geleden