Israël versnelt uitbreiding dorpen Westelijke Jordaanoever
JERUZALEM (ANP/DPA) - De Israëlische regering van premier Benjamin Netanyahu heeft maatregelen goedgekeurd om de uitbreiding van nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever te vergemakkelijken. Ook is besloten dat minister van Financiën Bezalel Smotrich, een voorstander van Joodse kolonisatie van het gebied, voortaan de leiding heeft over het toestaan van nederzettingen, meldt de lokale radiozender Galei Tzahal. Voorheen lag die verantwoordelijkheid bij het ministerie van Defensie.
Om de bouw van nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever te versnellen, wordt het aantal stappen dat nodig is voor goedkeuring aanzienlijk verminderd. "Met Gods hulp zullen we het nederzettingenproject verder ontwikkelen en de Israëlische controle over het grondgebied versterken," schreef Smotrich op Twitter. Het Palestijnse ministerie van Buitenlandse Zaken veroordeelde de beslissing als "gevaarlijk" en riep de internationale gemeenschap op druk uit te oefenen op Israël om de beslissing terug te draaien.
Het Israëlische beleid om nederzettingen te bouwen in bezet gebied wordt al lange tijd internationaal bekritiseerd en heeft eerder geleid tot conflicten met gewapende Palestijnse groepen. Eind mei lieten de Verenigde Staten nog weten "diep verontrust" te zijn over een decreet van de Israëlische regering dat Joodse kolonisten toestaat zich permanent te vestigen in de nederzetting Homesh.
Unilaterale maatregelen
Tijdens een bijeenkomst in Egypte in maart kwamen Israëliërs en Palestijnen overeen om "unilaterale maatregelen" voor drie tot zes maanden op te schorten. Volgens het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken beloofde Israël destijds zes maanden lang geen nieuwe projecten goed te keuren.
Israël veroverde de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem, naast andere gebieden, tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967. Tegenwoordig wonen er bijna 600.000 Israëliërs in meer dan 200 nederzettingen. In 2016 noemde de VN-Veiligheidsraad de nederzettingen een schending van het internationaal recht. De Palestijnen willen een eigen staat op de Westelijke Jordaanoever, in de Gazastrook en in Oost-Jeruzalem.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
33 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
5 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
6 uur geleden