Israël versnelt uitbreiding dorpen Westelijke Jordaanoever
JERUZALEM (ANP/DPA) - De Israëlische regering van premier Benjamin Netanyahu heeft maatregelen goedgekeurd om de uitbreiding van nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever te vergemakkelijken. Ook is besloten dat minister van Financiën Bezalel Smotrich, een voorstander van Joodse kolonisatie van het gebied, voortaan de leiding heeft over het toestaan van nederzettingen, meldt de lokale radiozender Galei Tzahal. Voorheen lag die verantwoordelijkheid bij het ministerie van Defensie.
Om de bouw van nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever te versnellen, wordt het aantal stappen dat nodig is voor goedkeuring aanzienlijk verminderd. "Met Gods hulp zullen we het nederzettingenproject verder ontwikkelen en de Israëlische controle over het grondgebied versterken," schreef Smotrich op Twitter. Het Palestijnse ministerie van Buitenlandse Zaken veroordeelde de beslissing als "gevaarlijk" en riep de internationale gemeenschap op druk uit te oefenen op Israël om de beslissing terug te draaien.
Het Israëlische beleid om nederzettingen te bouwen in bezet gebied wordt al lange tijd internationaal bekritiseerd en heeft eerder geleid tot conflicten met gewapende Palestijnse groepen. Eind mei lieten de Verenigde Staten nog weten "diep verontrust" te zijn over een decreet van de Israëlische regering dat Joodse kolonisten toestaat zich permanent te vestigen in de nederzetting Homesh.
Unilaterale maatregelen
Tijdens een bijeenkomst in Egypte in maart kwamen Israëliërs en Palestijnen overeen om "unilaterale maatregelen" voor drie tot zes maanden op te schorten. Volgens het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken beloofde Israël destijds zes maanden lang geen nieuwe projecten goed te keuren.
Israël veroverde de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem, naast andere gebieden, tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967. Tegenwoordig wonen er bijna 600.000 Israëliërs in meer dan 200 nederzettingen. In 2016 noemde de VN-Veiligheidsraad de nederzettingen een schending van het internationaal recht. De Palestijnen willen een eigen staat op de Westelijke Jordaanoever, in de Gazastrook en in Oost-Jeruzalem.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
10 minuten geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
1 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/AFP) - Europese leiders hebben in een telefoongesprek met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky herhaald dat Europa Oekraïne voortdurend steunt op de weg naar een duurzame en rechtvaardige vrede.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft nog niets officieels ontvangen van de Verenigde Staten over een 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne. Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zei dat de twee landen nog niet in detail over de voorstellen praten, maar dat Moskou openstaat voor onderhandelingen.
3 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Onderhandelen over vrede in Oekraïne kan niet zonder betrokkenheid van Oekraïne, benadrukten voorzitter van de EU-leiders António Costa en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie vrijdag op een persconferentie in Zuid-Afrika. "We zullen de situatie bespreken met zowel de Europese leiders als met de leiders hier in de marge van de G20", zei Von der Leyen. Ze gaat ook contact opnemen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
3 uur geleden