
Israël trekt vrijwel alle troepen terug uit Zuid-Gaza
KHAN YOUNIS (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft vrijwel alle troepen uit het zuiden van de Gazastrook teruggetrokken. Een militaire woordvoerder zegt dat er nog een brigade achterblijft. Die moet de zogenoemde Netzarim-corridor bewaken, een weg die het noorden en het zuiden van Gaza van elkaar scheidt.
De Israëlische troepen waren de afgelopen vier maanden onafgebroken aan het vechten in de omgeving van de zuidelijke stad Khan Younis. Aanvankelijk lag het zwaartepunt van de oorlog tegen Hamas in het noorden, maar na twee maanden verplaatste de strijd zich naar het zuiden. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de afgelopen maanden herhaaldelijk gedreigd met een inval in de zuidelijke stad Rafah.
De grootschalige aanval en het begin van de grote Israëlische militaire operatie in de Gazastrook zijn zondag precies een half jaar geleden. In Caïro wordt al weken onderhandeld over een mogelijk staakt-het-vuren. Een van de eisen van Hamas is de volledige Israëlische terugtrekking uit Gaza.
De Israëlische krijgsmacht zegt volgens nieuwssite The Times of Israel dat de Netzarim-corridor gebruikt kan worden om gerichte invallen te doen in het noorden en het midden van Gaza. Troepen zullen daar verhinderen dat gevluchte Palestijnen terugkeren naar het noorden van de strook. Ook is de weg te gebruiken voor de levering van humanitaire hulp.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Newsmax, een pro-Trump nieuwsomroep, betaalt 67 miljoen dollar (ruim 57 miljoen euro) aan een stemtechnologiebedrijf voor smaad. De kabeltelevisiezender beweerde dat de technologie van Dominion Voting Systems was gebruikt om de uitslag van de presidentsverkiezingen van 2020 te manipuleren.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese leiders die de Oekraïense president Volodymyr Zelensky door een beladen gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump willen loodsen, komen aan op het Witte Huis. Onder anderen NAVO-topman Mark Rutte is erbij.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de 27 EU-landen praten dinsdagmiddag bij over de besprekingen over de Oekraïne-oorlog van de laatste dagen. Ze houden een videovergadering waarin de leiders die met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky naar het Witte Huis zijn gereisd verslag kunnen uitbrengen.
1 uur geledenDOHA (ANP/RTR/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas heeft bemiddelaars laten weten dat zij instemt met een nieuw voorstel voor een bestand met Israël in de Gazastrook. Dat meldde een functionaris van de groep aan persbureau Reuters, zonder verder in detail te treden. Een functionaris uit Egypte, dat bemiddelt in het conflict, bevestigde dat Hamas akkoord gaat. Israël heeft nog niet gereageerd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat Rusland alleen met een krachtig optreden tot vrede gedwongen kan worden. "En president Trump heeft die kracht", schreef hij op X na een ontmoeting met de Amerikaanse gezant Keith Kellogg.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontmoet maandag ook de Amerikaanse gezant voor Oekraïne, Keith Kellogg, bericht het Oekraïense persbureau Ukrinform. Dat gebeurt voor Zelensky's overleg met de Amerikaanse president Donald Trump in het Witte Huis.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt in aanloop naar het bezoek van Europese leiders over een grote dag in het Witte Huis. "We hebben nog nooit zoveel Europese leiders tegelijk hier gehad. Een grote eer voor Amerika", schreef hij op sociale media.
3 uur geleden