Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israël sluit viszone Gazastrook na Palestijnse protesten

Israël sluit viszone Gazastrook na Palestijnse protesten

TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - Israëlische autoriteiten hebben zondag besloten om het visgebied bij de Gazastrook te sluiten, nadat Palestijnse demonstranten eerder op de dag brandgevaarlijke ballonnen zouden hebben opgelaten. De ballonnen hebben volgens de brandweer tot 39 vuren geleid. Israël heeft de economische maatregel al vaker ingezet wanneer zij vanuit de lucht werden aangevallen door Palestijnen. In april werd de viszone nog afgesloten nadat er meerdere raketaanvallen vanuit Gaza op Israël werden uitgevoerd.

In de Gazastrook reden Palestijnen naar de Israëlische grens, waar zij autobanden in brand staken. Ook lieten zij de brandballonnen daar op. De Palestijnse Hamas-beweging heeft met aanvallen op Israël gedreigd als er niet van de uitzettingen wordt afgezien.

Sinds vrijdag demonstreren Palestijnen in Oost-Jeruzalem, de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Deze betogingen hebben al tot honderden gewonden geleid door botsingen tussen demonstranten en de politie. Deze protesten zijn veroorzaakt door spanningen rond de aanstaande uitzetting van tientallen Palestijnse gezinnen in Oost-Jeruzalem. Ruim zestig oorspronkelijke bewoners moeten plaatsmaken voor Joodse kolonisten. Onder meer de Verenigde Staten en Europese landen hebben er bij Israël op aangedrongen van de uitzettingen af te zien. Het Israëlische hooggerechtshof heeft een zitting over de uitzettingen die maandag zou zijn, voor onbepaalde tijd uitgesteld.

Bevolkingspolitiek

Israël annexeerde Oost-Jeruzalem in 1980 en voert bevolkingspolitiek die het aantal Arabieren moet beperken. Dat gebeurt vooral door het opwerpen van administratieve hindernissen voor de Arabieren die er weinig rechten hebben. De internationale gemeenschap erkent over het algemeen de Israëlische annexaties van Palestijnse gebieden niet. Er wonen naar schatting nog 300.000 Arabieren of Palestijnen in het bezette Jeruzalem. Ze hebben er een kwetsbare verblijfsstatus en worden niet als staatsburger erkend.

In Arabische landen wordt Israël fel bekritiseerd en de EU, de VN, Rusland en de VS hebben samen hun zorg geuit. Paus Franciscus riep op de botsingen in de stad te stoppen.

Meer uit Buitenland

NAVO neemt ideeën VS over Europesere NAVO over, verwacht Rutte

BOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.

10 minuten geleden
Oekraïne en Litouwen sluiten dronedeal

BOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".

30 minuten geleden
Iran laat bekende mensenrechtenadvocaat vrij

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft woensdag de bekende mensenrechtenadvocaat Nasrin Sotoudeh op borgtocht vrijgelaten. Haar dochter heeft dat bekendgemaakt. Sotoudeh werd op 1 april opgepakt.

2 uur geleden
Brussel gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden, maar komt zelf niet met een EU-verbod erop. Daarmee reageert het dagelijks bestuur van de EU op een petitie die ruim 1 miljoen keer is ondertekend om conversietherapie te verbieden in de 27 lidstaten.

2 uur geleden
Onderzoek naar Farage voor niet aangeven miljoenendonatie

LONDEN (ANP) - Een waakhond van het Britse parlement begint een onderzoek naar Reform UK-leider Nigel Farage voor het accepteren van een grote donatie, meldt de BBC. Hij zou de gift van 5 miljoen pond (ruim 5,7 miljoen euro) niet hebben aangegeven.

3 uur geleden
Trump voor staatsbezoek aangekomen in China

BEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is in China aangekomen voor zijn staatsbezoek aan dat land. Hij spreekt later deze week met de Chinese president Xi Jinping.

4 uur geleden
Schoten gehoord bij senaat in de Filipijnen

MANILLA (ANP/RTR/AFP) - Bij de Filipijnse senaat zijn woensdag tientallen schoten gehoord. Het is niet direct duidelijk wat er aan de hand is. Mogelijk houdt het incident verband met senator Ronald Dela Rosa, die gezocht wordt door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.

4 uur geleden