Israël schiet en ramt voertuigen van poliokonvooi VN
GAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Een konvooi van de Verenigde Naties dat meehielp bij de poliovaccinatiecampagne in Gaza, is bij een Israëlisch militair checkpoint omsingeld, onder schot gehouden en geramd met bulldozers en tanks, zegt een woordvoerder van de VN. Er zouden ook schoten zijn gelost. Israëlische militairen wilden de VN-medewerkers verhoren.
Het incident gebeurde op maandag, zegt woordvoerder van VN-secretaris-generaal António Guterres, Stéphane Dujarric. Dujarric sprak van een nieuw voorbeeld van de "onaanvaardbare gevaren en belemmeringen waar humanitaire werkers in Gaza mee te maken krijgen". De voertuigen waar het personeel in zat, werden van voor en van achter geramd. Een van de bulldozers zou ook puin op een voertuig hebben gestort terwijl er nog mensen in zaten.
De Israëlische krijgsmacht zegt dat het konvooi was tegengehouden omdat er inlichtingen waren dat er "Palestijnse verdachten" in een van de voertuigen zaten. Die zijn verhoord en vervolgens vrijgelaten. De krijgsmacht zei ook te willen benadrukken dat dit konvooi alleen personeel aan boord had en geen vaccins.
Dujarric zei dat de VN ervoor hebben gezorgd dat de ondervraging van de twee medewerkers plaatsvond voor het konvooi onder toeziend oog van andere VN-medewerkers. "Na 7,5 uur bij het checkpoint, is het konvooi teruggekeerd naar de basis."
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
4 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
7 uur geleden