Israël roept 300.000 reservisten op in strijd tegen Hamas
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft 300.000 reservisten opgeroepen in wat de grootste mobilisatie van het land ooit is, zegt Daniel Hagari van de Israëlische krijgsmacht. De militante Palestijnse beweging Hamas begon zaterdag een grootschalig offensief tegen Israël. De strijdende partijen vechten met name rond de Gazastrook.
Hagari zegt dat Israël "nu het offensief opent". Volgens Hagari heeft Israël weer controle over de grensregio rond de Gazastrook, waar eerder nog hevig werd gevochten. Volgens Al Jazeera wordt sinds het Israëlische tegenoffensief rond Gaza gevreesd voor een aanstaande landinvasie. Hagari had het daar niet over in zijn verklaring.
Duizenden reservisten zijn in het buitenland gestrand, meldde de Israëlische krant Haaretz eerder. Door het aanhoudende geweld hebben veel luchtvaartmaatschappijen vluchten naar Israël geschrapt.
Bij het offensief zijn aan de Israëlische zijde al meer dan zevenhonderd mensen om het leven gekomen, waaronder ruim zeventig militairen. Bij Israëlische tegenaanvallen zijn volgens het Palestijnse ministerie van Gezondheid bijna vijfhonderd burgerdoden gevallen in de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Duitsland en Frankrijk zijn in overleg over de bescherming van Europa met kernwapens, zegt bondskanselier Friedrich Merz. Frankrijk, de enige kernmacht in de Europese Unie, heeft de afgelopen tijd meermaals gezegd dat het wel wil praten over het uitbreiden van zijn 'nucleaire paraplu' buiten Frankrijk zelf.
1 uur geledenTAMPA/BAGDAD (ANP/RTR) - De strijdkrachten van de VS hebben naar eigen zeggen in een operatie die 23 dagen duurde 5700 gevangen genomen strijders van de terreurgroep Islamitische Staat (IS) overgebracht van Syrië naar Irak. Ze werden vastgehouden in plaatsen in Syrië die door Koerdische milities werden gedomineerd. Toen de Koerden zich terugtrokken, omdat het Syrische leger van president Ahmed al-Sharaa begin dit jaar succesvol in het offensief ging, vreesden de VS dat de strijders zouden ontsnappen en zich zouden hergroeperen.
2 uur geledenEL-FASHER (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) beschuldigd van oorlogsmisdaden in El-Fasher. Zijn kantoor spreekt van een "golf van intens geweld, schokkend qua schaal en wreedheid" tijdens de inname van de stad in oktober. Daarbij zouden mogelijk ook misdaden tegen de menselijkheid zijn gepleegd.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Denon-vleugel van het Louvre heeft door een waterlek schade opgelopen, meldt een vakbondsvertegenwoordiger. De wereldberoemde Mona Lisa hangt in dit deel van het Parijse museum, maar is gespaard gebleven.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.
4 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby had niet door dat de vrouw die hem beschuldigt van verkrachting in haar huis in Oslo in slaap was gevallen. "Ik heb dat op geen enkel moment gemerkt", verklaarde de zoon van kroonprinses Mette-Marit volgens Noorse media vrijdag in de rechtbank in Oslo.
4 uur geleden