Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israël onderzoekt politiegeweld bij rouwstoet van journalist

Israël onderzoekt politiegeweld bij rouwstoet van journalist

JERUZALEM (ANP/AFP/DPA) - De Israëlische politie gaat onderzoek doen naar het politiegeweld tegen de rouwstoet van de woensdag doodgeschoten Al Jazeera-journalist Shireen Abu Akleh (51). In een verklaring stelt de politie dat er lessen moeten worden getrokken uit wat er is gebeurd.

Duizenden mensen waren vrijdag naar de Oude Stad in Jeruzalem gekomen om afscheid te nemen van Abu Akleh. Op beelden van Al Jazeera was te zien hoe de politie hard insloeg op de rouwstoet. Daardoor viel de kist van Abu Akleh bijna op de grond.

Volgens Israël greep de politie in omdat honderden relschoppers de openbare orde verstoorden. Een journalist van Al Jazeera zei echter dat de Israëlische ordetroepen niet wilden dat rouwenden met de kist van Abu Akleh meeliepen en dat de Israëliërs daarom geweld gebruikten.

Reacties

Volgens hulporganisatie Rode Halve Maan raakten 33 mensen gewond. Van hen zijn er zes naar het ziekenhuis gebracht. De Israëlische autoriteiten lieten weten dat zes rouwenden waren gearresteerd omdat ze met stenen en glazen flessen hadden gegooid.

De Europese Unie liet weten "geschokt" te zijn door het "onnodige geweld". Washington verklaarde "diep verontrust" te zijn. Minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zei dat iedere familie het recht heeft om op "waardige wijze en zonder belemmeringen" afscheid te nemen van haar dierbaren.

Dader

Abu Akleh stierf toen ze verslag deed van een inval door het Israëlische leger op de bezette Westelijke Jordaanoever. In een eerste onderzoek van de Israëlische politie staat dat niet is te achterhalen wie de kogel heeft afgevuurd die Abu Akleh fataal werd. Volgens de Israëlische politie was de kogel afkomstig van een Palestijnse schutter of betrof het een verdwaalde kogel van een Israëlische scherpschutter. Het Palestijnse Openbaar Ministerie in de stad Ramallah op de Westelijke Jordaanoever zei later dat uit de eerste resultaten van een onderzoek blijkt dat Israëlische militairen Abu Akleh hebben gedood.

De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het doden van Abu Akleh unaniem veroordeeld. In een verklaring riep de Veiligheidsraad op onmiddellijk "grondig, transparant en onpartijdig onderzoek" te doen naar de dood van de journalist van Al Jazeera. De Palestijnse Autoriteit liet zaterdag via een woordvoerder weten voorstander te zijn van deelname van internationale organisaties aan het onderzoek.

Meer uit Buitenland

Minnesota klaagt VS-minister Noem aan na ICE-schietpartij

MINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.

36 minuten geleden
VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

6 uur geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

6 uur geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

7 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

9 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

9 uur geleden
Ex-leider separatisten Corsica doodgeschoten op begrafenis moeder

AJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.

9 uur geleden