Israël: Nederland ruilt vriendschap in voor openlijke vijandschap
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar heeft in een gesprek met de Nederlandse ambassadeur gezegd het te betreuren dat Nederland ervoor kiest om een "langdurige vriendschap met Israël in te ruilen voor openlijke vijandschap". Israël had de ambassadeur ontboden nadat Nederland had aangekondigd inreisverboden te willen opleggen aan de extremistische ministers Itamar Ben-Gvir (Nationale Veiligheid) en Bezalel Smotrich (Financiën).
In een verklaring schrijft Saar dat hij ambassadeur Marriët Schuurman heeft verteld dat Nederland een Israëlische tegenreactie kan verwachten.
Verder zei Saar dat de Nederlandse regering met de maatregel tegen Israël "het antisemitisme in Nederland voedt", en verwees daarbij naar de rellen in Amsterdam in november vorig jaar na de voetbalwedstrijd van Ajax tegen de Israëlische club Maccabi Tel Aviv. Ook zei hij Nederland "succes" te wensen in de "toekomstige confrontaties met radicale islamitische elementen die zich hebben geworteld in het land".
Staakt-het-vuren
Saar zei ook dat de druk zich juist op Hamas moet richten en dat een poging om verandering teweeg te brengen in het Israëlische beleid "gedoemd is om te mislukken". Ook zegt hij dat dergelijke stappen tegen Israël de kansen op een bestand in Gaza alleen maar kleiner maken.
Volgens Saar is de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp zich "zeer bewust van de significante stappen die Israël heeft gezet op humanitair gebied". De maatregelen tegen Israël tonen volgens Saar aan dat er "geen enkel verband bestaat tussen de realiteit ter plaatse en het beleid van de Nederlandse regering".
Commissiedebat Tweede Kamer
Veldkamp kondigde de maatregelen tegen de Israëlische ministers maandag aan. De Tweede Kamer onderbreekt het reces voor een commissiedebat over de humanitaire situatie in Gaza, waar sinds het uitbreken van de oorlog in oktober 2023 al meer dan 60.000 doden zijn gevallen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat niet opnieuw kinderen uit Gaza evacueren voor medische hulp in Nederland. Daartoe is besloten na advies van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Wel maakt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) 12 miljoen euro vrij voor medische hulp aan Gaza en omliggende landen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) moet opnieuw ingrijpen in de hersteloperatie voor slachtoffers van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag. Anders dreigt de doelstelling van het kabinet om alle gedupeerden met recht op extra compensatie eind volgend jaar een voorstel te hebben gedaan, niet te worden gehaald. Dat schrijft de partijloze bewindsvrouw aan de Tweede Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een mogelijk vertrek van tienduizenden Amerikaanse militairen uit Europa zou een "grotere herschikking" van de troepen op het continent vragen, denkt premier Rob Jetten. Bij de Amerikaanse regering zou opnieuw een plan op tafel liggen om tot 25.000 manschappen uit Europa weg te halen.
13 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant neemt meer tijd om een besluit te nemen over het mogelijke intrekken van de vergunning van vijf pluimveebedrijven. De provincie wilde uiterlijk 1 oktober een ontwerpbesluit publiceren, maar stelt dat uit. Er wordt gesproken met de betrokken ondernemers en er is echt meer tijd nodig, aldus gedeputeerde Saskia Boelema (vergunningen).
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nu niet verder praten met de BBB over steun voor de begroting, omdat de partij een motie van wantrouwen tegen het kabinet steunde. Eerst worden andere partijen uitgenodigd voor gesprekken, zei premier Rob Jetten op zijn wekelijkse persconferentie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz (VVD) hoopt dat de BBB wel nog aan tafel komt nadat de partij donderdag een motie van wantrouwen tegen het kabinet steunde. Ze vond de steun "verrassend". Tegelijkertijd was Yeşilgöz "blij" dat ze gehoord meent te hebben dat BBB-leider Henk Vermeer alsnog wil onderhandelen over de kabinetsplannen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een schilderij van kunstschilder Jan van Goyen dat in het Mauritshuis in Den Haag hangt, wordt teruggegeven aan de erfgenaam of erfgenamen van de Joodse kunsthandelaar Jacques Goudstikker. Dat besluit heeft de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap genomen, meldt de Restitutiecommissie. Deze commissie adviseerde teruggave, zo werd vrijdag bekendgemaakt. Het gaat om het doek Vissers aan de oevers van een plas.
16 uur geleden