Israël meldt aanvallen op tientallen doelen Hezbollah
TEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op tientallen doelen van Hezbollah. Israël wil volgens de strijdkrachten wel vasthouden aan het bestand dat een einde moet maken aan de strijd met die groep in Libanon.
In een bericht op X staat dat onder meer "terroristen" en "terroristische infrastructuur" zijn aangevallen in Libanon. Het zou gaan om doelen verspreid over het land. Israël verwijt Hezbollah zich niet te houden aan de voorwaarden van het staakt-het-vuren.
Dat bestand is minder dan een week van kracht en staat al onder druk. Hezbollah maakte eerder op maandag bekend een positie van de Israëlische krijgsmacht te hebben bestookt in het grensgebied.
Defensief optreden
Hezbollah omschreef dat als een defensief optreden omdat Israël het bestand zou hebben geschonden. Israël kondigde vervolgens aan te zullen terugslaan en op iedere schending van het bestand te blijven reageren.
Israël en Hezbollah bestoken elkaar al meer dan een jaar. Het ging aanvankelijk om beschietingen over en weer in het grensgebied, maar dat conflict escaleerde steeds verder.
Topfiguren
Israël doodde uiteindelijk Hezbollahleider Hassan Nasrallah en andere topfiguren van de door Iran gesteunde beweging, die in Libanon ook veel politieke invloed heeft. Ook stuurde Israël grondtroepen naar het buurland.
In het bestand is afgesproken dat die militairen over een periode van zestig dagen geleidelijk worden teruggetrokken. Ook strijders van Hezbollah moeten weg uit het grensgebied.
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.
1 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.
1 uur geledenSAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Volgens de Poolse premier Donald Tusk is in de nacht van maandag op dinsdag mogelijk een Russische "provocatie" aan de oostgrens met de Russische exclave Kaliningrad afgeslagen. Hij zou kort na middernacht zijn ingelicht dat personen met zaklampen in het grensgebied waren gezien.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse parlement heeft de leider van de Centrumpartij, Elisabeth Thand Ringqvist, afgewezen als premierskandidaat. De regeringsformatie zit sinds de verkiezingen van afgelopen september in een patstelling. De leider van de Gematigde Uniepartij, Ulf Kristersson, en sinds 2022 premier van het land, mag als volgende proberen een kabinet te vormen volgens de parlementsvoorzitter.
5 uur geleden