
Israël lijft weer bezet gebied in tijdens bezoek minister VS
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft opnieuw land op de bezette Westelijke Jordaanoever ingelijfd. Minister van Financiën Bezalel Smotrich heeft 800 hectare in het noorden van de bezette Jordaanvallei tot 'land van de staat' verklaard. Volgens de Israëlische vredesbeweging Vrede Nu is dit de grootste annexatie in één keer sinds de Oslo-akkoorden in 1993 tussen de Israëli's en de Palestijnen.
De aankondiging van de annexatie valt samen met het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken aan Israël. Hij is daar onder meer om aan te dringen op een snel bestand in de Gazastrook. Op zijn jongste reis naar het Midden-Oosten bezocht hij ook Saudi-Arabië en Egypte om te overleggen over de toekomst van de Gazastrook en het slepende conflict tussen Israëli's en Palestijnen. De kolonisatie van bezet Palestijns grondgebied is al decennia een van de grootste obstakels voor vrede.
De regering van president Joe Biden is tegen de kolonisatie van Palestijnse gebieden en zegt te streven naar vrede op basis van een onafhankelijke Palestijnse staat naast Israël. Die zou in de door Israël in 1967 bezette gebieden moeten worden gevestigd. De internationale gemeenschap, inclusief de VN en de Palestijnse Autoriteit, streeft hier al decennia vergeefs naar.
Smotrich is een extreemrechtse bewindsman die zelf als kolonist in bezet gebied woont. Hij is fel tegenstander van de tweestatenoplossing en zijn partij streeft naar annexatie van zoveel mogelijk Palestijns gebied.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft overleg met de leiders van Oekraïne en Europa onderbroken om met de Russische president Vladimir Poetin te bellen. Daarna gingen de besprekingen op het Witte Huis verder, meldt de Duitse krant Bild. Trump probeert tussen Moskou en Kyiv te bemiddelen en had al aangekondigd na afloop met Poetin te bellen.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De vrouw die de drugs zou hebben verkocht die acteur Matthew Perry (Friends) fataal werden, gaat schuld bekennen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Justitie bekendgemaakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Op een toekomstige Russisch-Oekraïense top kunnen grondgebied en Oekraïnes veiligheid besproken worden, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij wil over "al die gevoelige zaken" met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin praten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gepleit voor een vierpartijentop in het vredesproces voor Oekraïne. "Want als we het over veiligheidsgaranties hebben, hebben we het over de veiligheid van het hele Europese continent", zei hij tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis met andere Europese leiders en de Amerikaanse president Donald Trump.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse toezegging te willen bijdragen aan veiligheidsgaranties voor Oekraïne is een doorbraak, vindt NAVO-topman Mark Rutte. Hij ziet daarmee kans op een uitweg uit de oorlog. "Dat maakt echt het verschil."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft tegenover de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op een wapenstilstand in Oekraïne. Trump verklaarde eerder zo'n bestand overbodig te vinden, maar daar is Merz het niet mee eens.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het een grote stap dat Rusland kan instemmen met westerse veiligheidsgaranties voor Oekraïne. "Dit is een van de hoofdpunten die we moeten overwegen", zei hij tegen Europese leiders, onder wie de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, in het Witte Huis. "Wie er wat gaat doen."
3 uur geleden