Israël: laatste details van deal nog niet uitgewerkt
TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat de laatste details van de Gaza-deal nog moeten worden uitgewerkt. "We hopen dat dit vanavond gaat gebeuren", staat in een verklaring.
Hamas heeft nog niet publiekelijk gereageerd. De inhoud van het akkoord is nog niet officieel naar buiten gebracht. De deal bestaat uit fases, meldt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Tijdens de eerste fase van zes weken geldt een staakt-het-vuren.
Hamas laat in de eerste fase 33 Israëlische gijzelaars vrij, onder wie minderjarigen, vrouwen en mannen boven de 50 jaar. In ruil komen tussen de 990 en 1650 Palestijnen vrij uit Israëlische gevangenissen, aldus de bron.
Uitvoering
Israëlische militairen trekken zich bovendien terug uit Centraal-Gaza en ontheemde Palestijnen kunnen terug naar het noorden van het kustgebied. Volgens de bron mogen tijdens het bestand dagelijks zeshonderd vrachtwagens met humanitaire hulp de Gazastrook in. Qatar, Egypte en de Verenigde Staten staan garant voor de uitvoering van de overeenkomst.
Onderhandelingen over de tweede fase beginnen op de zestiende dag van de eerste fase. Die gaan naar verwachting over de vrijlating van de overige gijzelaars, een permanent staakt-het-vuren en een volledige terugtrekking van Israëlische militairen. Er komt ook een derde fase, waarin Egypte, Qatar en de Verenigde Naties toezicht houden op de wederopbouw van de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
DNIPRO (ANP/AFP) - Zeker twee mensen zijn omgekomen bij een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro. Bij de aanval vielen ook acht gewonden en één persoon wordt nog vermist.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.
6 uur geledenTAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.
11 uur geleden