Israël: laatste details van deal nog niet uitgewerkt
TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat de laatste details van de Gaza-deal nog moeten worden uitgewerkt. "We hopen dat dit vanavond gaat gebeuren", staat in een verklaring.
Hamas heeft nog niet publiekelijk gereageerd. De inhoud van het akkoord is nog niet officieel naar buiten gebracht. De deal bestaat uit fases, meldt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Tijdens de eerste fase van zes weken geldt een staakt-het-vuren.
Hamas laat in de eerste fase 33 Israëlische gijzelaars vrij, onder wie minderjarigen, vrouwen en mannen boven de 50 jaar. In ruil komen tussen de 990 en 1650 Palestijnen vrij uit Israëlische gevangenissen, aldus de bron.
Uitvoering
Israëlische militairen trekken zich bovendien terug uit Centraal-Gaza en ontheemde Palestijnen kunnen terug naar het noorden van het kustgebied. Volgens de bron mogen tijdens het bestand dagelijks zeshonderd vrachtwagens met humanitaire hulp de Gazastrook in. Qatar, Egypte en de Verenigde Staten staan garant voor de uitvoering van de overeenkomst.
Onderhandelingen over de tweede fase beginnen op de zestiende dag van de eerste fase. Die gaan naar verwachting over de vrijlating van de overige gijzelaars, een permanent staakt-het-vuren en een volledige terugtrekking van Israëlische militairen. Er komt ook een derde fase, waarin Egypte, Qatar en de Verenigde Naties toezicht houden op de wederopbouw van de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft duizend lichamen teruggekregen van wat wordt verondersteld omgekomen krijgsgevangenen te zijn in de oorlog met Rusland.
12 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook worden opnieuw doden gemeld na Israëlische aanvallen. Het Nasser-ziekenhuis in Khan Younis laat weten dat vier personen zijn omgekomen, de burgerbescherming spreekt over drie slachtoffers.
1 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - Een Chinese vrouw die een illegaal onlinegokcentrum leidde en burgemeester was op de Filipijnen is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld vanwege mensenhandel. Dat heeft een regionale rechtbank in Manilla bekendgemaakt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Hongarije vindt dat de Europese Unie geen geld meer aan de Oekraïense regering moet geven na berichten over corruptie in dat land. De anticorruptiediensten onderzoeken de verduistering van mogelijk 100 miljoen dollar in de energiesector.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland moet in de toekomst het commando over de NAVO-verdediging van Europa van de Verenigde Staten overnemen, vindt de Amerikaanse NAVO-ambassadeur. Dat gaat volgens hem wel nog een tijd duren.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Delen van de Franse hoofdstad Parijs zijn donderdagochtend getroffen door een stroomstoring.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas mist concessies van Rusland in het vredesplan van de VS en Rusland. In dat plan, waarover de Financial Times en nieuwssite Axios berichten, zou onder meer staan dat Oekraïne grondgebied moet opgeven en zijn leger moet halveren. "In deze oorlog is er één agressor en één slachtoffer, maar we hebben geen enkele concessie van Russische zijde gezien", zei Kallas voor de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
3 uur geleden