Israël: laatste details van deal nog niet uitgewerkt
TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat de laatste details van de Gaza-deal nog moeten worden uitgewerkt. "We hopen dat dit vanavond gaat gebeuren", staat in een verklaring.
Hamas heeft nog niet publiekelijk gereageerd. De inhoud van het akkoord is nog niet officieel naar buiten gebracht. De deal bestaat uit fases, meldt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Tijdens de eerste fase van zes weken geldt een staakt-het-vuren.
Hamas laat in de eerste fase 33 Israëlische gijzelaars vrij, onder wie minderjarigen, vrouwen en mannen boven de 50 jaar. In ruil komen tussen de 990 en 1650 Palestijnen vrij uit Israëlische gevangenissen, aldus de bron.
Uitvoering
Israëlische militairen trekken zich bovendien terug uit Centraal-Gaza en ontheemde Palestijnen kunnen terug naar het noorden van het kustgebied. Volgens de bron mogen tijdens het bestand dagelijks zeshonderd vrachtwagens met humanitaire hulp de Gazastrook in. Qatar, Egypte en de Verenigde Staten staan garant voor de uitvoering van de overeenkomst.
Onderhandelingen over de tweede fase beginnen op de zestiende dag van de eerste fase. Die gaan naar verwachting over de vrijlating van de overige gijzelaars, een permanent staakt-het-vuren en een volledige terugtrekking van Israëlische militairen. Er komt ook een derde fase, waarin Egypte, Qatar en de Verenigde Naties toezicht houden op de wederopbouw van de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
4 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
7 uur geleden