Israël kwaad op Spanje om uitspraken premier Sánchez
MADRID/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft donderdag zijn ambassadeur uit Spanje teruggehaald om uitspraken van de Spaanse premier Pedro Sánchez. Die sprak eerder op de dag zijn twijfels uit over Israëls optreden tijdens de oorlog in de Gazastrook.
"De beelden die we zien en het groeiende aantal dode kinderen, ik heb ernstige twijfels of Israël zich aan de internationale humanitaire wet houdt", zei Sánchez op Spaanse televisie. "Wat we in Gaza zien is niet acceptabel."
De Israëlische buitenlandminister Eli Cohen spreekt op X van "schandalige opmerkingen" van de Spaanse premier, "die opnieuw ongefundeerde beweringen herhaalt". Volgens Cohen houdt Israël zich wel degelijk aan de internationale wet. De Spaanse ambassadeur moet zich nu melden op het Israëlische buitenlandministerie om uitleg te geven en de Israëlische ambassadeur in Spanje moet terugkomen naar Jeruzalem voor "consultaties".
Niet de eerste keer
Het is niet de eerste keer sinds 7 oktober dat Sánchez zich de Israëlische woede op zijn hals haalt. Afgelopen vrijdag had hij het over de "willekeurige moorden op onschuldige burgers" in Gaza. Ook toen werd de Spaanse ambassadeur ontboden. Cohen beschuldigde Madrid toen van het steunen van terrorisme.
Sánchez zei in het interview donderdag nog dat de relatie tussen Israël en Spanje "correct" was en dat "bevriende landen elkaar ook dingen te zeggen hebben".
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.
51 minuten geledenORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
2 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.
4 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
5 uur geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
6 uur geleden