Israël kondigt acties aan na schietpartij synagoge
JERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël gaat meer wapenvergunningen afgeven aan burgers na een schietpartij in Oost-Jeruzalem waarbij een Palestijnse man zeven mensen doodde die een synagoge verlieten. Dat kondigde premier Benjamin Netanyahu in de nacht van zaterdag op zondag aan na overleg met zijn kabinet.
Netanyahu zei "krachtige, snelle en nauwkeurige maatregelen" te nemen na de schietpartij en een ander incident, waarbij een 13-jarige Palestijnse jongen op twee mensen schoot. Het kabinet stemde in met maatregelen tegen de families van de daders, die daardoor bepaalde sociale zekerheden verliezen. Ook worden hun huizen ontruimd en gesloopt.
De schietincidenten deden zich voor na grote onrust over een Israëlische inval in het vluchtelingenkamp Jenin op de Westelijke Jordaanoever. Bij die operatie kwamen negen Palestijnen om het leven. De inval van donderdag was volgens VN-experts de dodelijkste in bijna twintig jaar.
Eerder zaterdag kondigde Israël al aan de aanwezigheid van het leger op de Westelijke Jordaanoever te versterken. Wel riep Netanyahu mensen op het recht niet in eigen handen te nemen. "We zijn niet uit op escalatie maar bereiden ons voor op elk scenario", aldus de vorige maand teruggekeerde premier, die zwaar wordt bekritiseerd in eigen land. Zaterdag gingen opnieuw tienduizenden mensen in onder meer Tel Aviv en Jeruzalem de straat op om te demonstreren tegen de huidige regering.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.
40 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".
3 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.
5 uur geleden